კვირის სპორტული ამბები აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში: აფხაზი ბოქსიორების წარმატება
მთელი კვირის განმავლობაში აფხაზმა და ოსმა სპორტსმენებმა მონაწილეობა მიიღეს რუსეთში გამართულ სხვადასხვა ტურნირში, მათ შორის ბოქსსა და თავისუფალ ჭიდაობაში.
ჩეჩნეთის დედაქალაქ გროზნოში 14-19 მარტს გამართულ სრულიად რუსეთის ბოქსის შეჯიბრში აფხაზმა ბოქსიორებმა გაიმარჯვეს. ტურნირს ესწრებოდა რუსეთის შემადგენლობაში მყოფი 22 ადმინისტრაციული ერთეულის წარმომადგენელი, დაახლოებით 80 სტუდენტი, მათ შორის გამარჯვებულები - ბელენა კვიცინია და დაურ ტორჩუა, რომლებიც ყუბანის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სწავლობენ. აფხაზმა სტუდენტებმა მსოფლიო ჩემპიონატზე მონაწილეობის უფლება მოიპოვეს.
აფხაზმა ბოქსიორმა ხარიტონ აგრბამ მოსკოვში მსოფლიო ბოქსის ასოციაციის მეორე ნახევრადსაშუალო წონით კატეგორიაში გამარჯვება მოიპოვა. პროფესიონალურ დონეზე ეს აგრბას მეხუთე გამარჯვებაა. 25 წლის სპორტსმენი გაგრაშია დაბადებული. იგი ევროპის თამაშების ვერცხლის მედალოსანი და რუსეთის 2012 და 2018 წლების ჩემპიონატების გამარჯვებულია, 2019 წელს კი პროფესიონალური დებიუტი ჰქონდა და ოთხი ბრძოლა მოიგო.
ცენტრალური ფედერალური რაიონის ჩემპიონატი ახალგაზრდებს შორის თავისუფალ ჭიდაობაში 18-20 მარტს რუსეთის ქალაქ ბრიანსკში გაიმართა. ჩემპიონატის გამარჯვებული 19 წლის აფხაზი მარატ კოკოსკერია გახდა. შედეგად, მოჭიდავეს საშუალება ექნება, რომ 8-12 აპრილს ქალაქ ირკუცკში გამართულ რუსეთის თავისუფალი ჭიდაობის ჩემპიონატზე იასპარეზოს. კოკოსკერია აფხაზეთის ჩემპიონია და რუსეთისა და საერთაშორისო ტურნირების პრიზიორი და გამარჯვებულია.

During the week, Abkhazian and Ossetian athletes competed in various tournaments in Russia, including boxing and freestyle wrestling.
Abkhaz boxers won the All-Russian Boxing Tournament which was held in Grozny, the capital of Chechnya, on March 14-19. The tournament was attended by representatives of 22 administrative units of Russia, about 80 students, including the winners - Belena Kvitsinia and Daur Torchua, who study at the Kuban State University. Abkhazian students have won the right to participate in the World Cup.
An Abkhazian boxer Khariton Agrba won the second welterweight title at the World Boxing Association in Moscow. This is Agrba's fifth professional boxing win. Agrba is 25-year-old and was born in Gagra. He is a European Games silver medalist and winner of the Russian championships in 2012 and 2018, made his professional debut in 2019, winning four fights.
A championship of the Central Federal District in freestyle wrestling among juniors was held in Bryansk, Russia, on March 18-20. A 19-year-old Abkhazian Marat Kokoskeria became the winner of the championship. As a result, the wrestler will be able to compete in the Russian Freestyle Wrestling Championship in Irkutsk, on April 8-12. Kokoskeria is the champion of Abkhazia and the winner of Russian and international tournaments.