გამოცემა: N1 / მიმოხილვის პერიოდი: იანვარი-მარტი, 2021 / ავტორი: ანი ზირაქაშვილი
- რუსეთმა აფხაზეთის „ეროვნულ“ ბიბლიოთეკას 300 წიგნი გადასცა. აღნიშნული დაიგეგმა 2020 წლის ოქტომბერში, როდესაც ბიბლიოთეკის დირექტორმა ბორის ჭოლარიამ რუსეთის XIII სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენციის ფარგლებში ბიბლიოთეკაში წიგნების სიმცირეზე ისაუბრა.
- 20 იანვარს დაიწყო რეგისტრაცია რუსულ უნივერსიტეტებში სწავლის მსურველთათვის. აფხაზი აბიტურიენტებისთვის 52 ადგილი იყო გამოყოფილი. რეგისტრაცია 20 თებერვლამდე უნდა გაგრძელებულიყო, თუმცა მოგვიანებით ვადა 15 მარტამდე გახანგრძლივდა. შესარჩევ პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობები, როგორც აფხაზეთში, ისე ცხინვალის რეგიონში. სამი ყველაზე მოთხოვნადი მიმართულებება იყო მედიცინა, ეკონომიკა და სამართალმცოდნეობა.
- 21 თებერვალს გაფორმდა თანამშრომლობის ხელშეკრულება ა. გრიბოედოვის სახელობის საერთაშორისო სამართლისა და ეკონომიკის ინსტიტუტსა და აფხაზეთის დე ფაქტო ტურიზმის სამინისტროს შორის. ამიერიდან აფხაზი აბიტურიენტები რუსეთში ტურიზმის მიმართულებაზე სწავლას შეძლებენ.
- ქ. სოხუმის დე ფაქტო ადმინისტრაციის ახალგაზრდობისა და სპორტის საკითხთა დეპარტამენტის სპეციალისტებმა და აფხაზეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტის სტუდენტებმა მონაწილეობა მიიღეს მასტერ-კლასებში, რომლებიც გაიმართა ქ. კრასნოდარში (რუსეთში), პროგრამის „რეგიონული პოლიტიკა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების“ ფარგლებში. პროგრამის მიზანია კეთილმეზობლური ურთიერთობების განვითარება რუს და აფხაზ ახალგაზრდებს შორის.
- 3 მარტს „დიდი სამამულო ომის“ შესახებ გადაღებული ხუთი დოკუმენტური ფილმის პრემიერა გაიმართა. თითოეული ასახავს ომის მონაწილე ერთი კონკრეტული ვეტერანის ისტორიას. პროექტი ომის 75 წლისთავს მიეძღვნა. ის მოსკოვის საგარეო ეკონომიკური და საერთაშორისო კავშირების დეპარტამენტმა დააფინანსა.
- „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა ვადიმ ჩეხამ მორიგი კონკურსის შედეგები შეაჯამა. ვიქტორინაში სახელად „რა ვიცი ქვეყანაზე, რომელშიც ვცხოვრობ და ვსწავლობ“ 128 მოსწავლემ მიიღო მონაწილეობა. თემატიკა მოიცავდა რუსულ-აფხაზურ თანამშრომლობას და მათ ისტორიულ-კულტურულ მემკვიდრეობას.
- „სამშობლოს დამცველის დღესთან“ დაკავშირებით, „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობამ ჭადრაკის ონლაინ-ტურნირი ჩაატარა. კონკურსში 22 პირი მონაწილეობდა. გამორჩეულ მონაწილეებს გადაეცათ სამახსოვრო წიგნები.
- 1 თებერვალს შავი ზღვის კაზაკთა არმიისა და აფხაზეთში რუსული თემის ოფისში შეიქმნა სახალხო შტაბი, რომელიც რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის მხარდაჭერას ისახავს მიზნად. შტაბში უკვე 15-ზე მეტი ორგანიზაცია გაერთიანდა, მათ შორის, რესპუბლიკური პარტია „Акзаара“, პროფკავშირის კომიტეტი, ვეტერანთა საბჭო „ЭРА-ИСТОК“ და სხვები.
- 2020 წელს COVID-19-ის პანდემიასთან ბრძოლაში შეტანილი წვლილისა და მოსახლეობის სოციალურად დაუცველი ფენების დახმარებისთვის აფხაზეთში რუს თანამემამულეთა ორგანიზაციებს რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის სახელით სამახსოვრო მედლები და დიპლომები გადასცეს.
- იგეგმება საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოს შექმნა, რომელიც გააერთიანებს რუსულ თემს აფხაზეთში, თანაბარ პირობებს შექმნის რუსი თანამემამულეებისთვის და ხელს შეუწყობს რუსეთ-აფხაზეთის თანამშრომლობას ყველა დონეზე. ინიციატივას უკვე დაუჭირა მხარი რუსეთის „ელჩმა“ ალექსეი დვინიანინმა.
- რუსულ უნივერსიტეტებში სწავლის მსურველთათვის რეგისტრაცია ცხინვალის რეგიონშიც 20 იანვარს დაიწყო და მოგვიანებით აქაც 15 მარტამდე გახანგრძლივდა. ცხინვალის რეგიონის აბიტურიენტებისთვის 18 ადგილი იყო გამოყოფილი. რეგისტრაცია მთლიანად ონლაინ ფორმატში ჩატარდა - მსურველებმა საბუთები ატვირთეს, უნივერსიტეტები აირჩიეს და ტესტირებაც გაიარეს.
- 1 თებერვალს გაიმართა რუსულ უნივერსიტეტებში სწავლის მსურველთა შესარჩევო კომისიის სხდომა. შეიმუშავეს დებულება, აბიტურიენტთა შერჩევის წესი და შესარჩევი კამპანიის ღონისძიებათა განრიგი. კომისიის ხელმძღვანელი სერგეი სკვორცოვია.
- 16 მარტს შედგა მოსკოვის საავტომობილო-საგზაო სახელმწიფო ტექნიკური უნივერსიტეტის (МАДИ) რექტორის მოვალეობის დროებითი შემსრულებლის ანდრეი კელერისა და რუსეთში ცხინვალის რეგიონის „ელჩის“ ზნაურ გასიევის შეხვედრა, რომლის ფარგლებშიც განიხილეს ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობის პერსპექტივა. 30 მარტს აღნიშნული უნივერსიტეტის დელეგაცია ეწვია ცხინვალის რეგიონის სკოლებს, აბიტურიენტთა ინფორმირებისა და „ყველა გზა მიდის МАДИ-ში“ კონკურსის პრეზენტაციის მიზნით.
- 3 მარტს, რუსისტების საზოგადოების დაარსების 10 წლისთავთან დაკავშირებით, რუსული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგთა ასოციაციამ დააანონსა კონკურსი სახელად „მე - რუსული სამყაროს ელჩი“. მონაწილეობა შეუძლია ყველას, ვისაც უყვარს რუსული ენა და კულტურა. შედეგები 23 მაისს გახდება ცნობილი.
- 1-ლი სკოლის ანსამბლმა „Зилахар“-მა დონის როსტოვში (რუსეთში) გამართულ ქორეოგრაფიულ ფესტივალზე პირველი ადგილი დაიკავა.
- 24 მარტს რეგიონის მე-6 სკოლაში პოეზიის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი „პუშკინის წვეულება“ გაიმართა. ღონისძიება ორგანიზებული იყო ფონდ „რუსული სამყაროს“ ცენტრის დახმარებით. დამსწრეთა შორის იყვნენ რუსეთის „ელჩი“ მარატ კულახმეტოვი, „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის თანამშრომლები და სხვები.
- 26 იანვარს გაიმართა „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის სერგეი სკვორცოვის პრეს-კონფერენცია. მისი თქმით, წარმომადგენლობა შეეცდება ხელი შეუწყოს რეგიონში რუსი ინვესტორების მოზიდვას და ბიზნეს-კავშირების განმტკიცებას. ასევე იმუშავებენ ცნობიერების ამაღლებაზე საბჭოთა კავშირისა და რუსეთის ჰუმანიტარული ქმედებების შესახებ.
- 23 თებერვალს, „სამშობლოს დამცველის დღესთან“ დაკავშირებით, „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობამ ჩაატარა სამხატვრო კონკურსი, რომელშიც მონაწილეობდნენ სკოლის მოსწავლეები, მასწავლებლები და მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეების შვილები.
- 26 თებერვალს გაიმართა ფონდ „რუსული სამყაროს“ ცენტრის ოფიციალური პრეზენტაცია. ცენტრი ა. თიბილოვის სახელობის ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტის ბაზაზე დაფუძნდა. ხელმძღვანელად დაინიშნა ჯულიეტა ოსტაევა - რუსული ენის კათედრის დოცენტი.
ფონდ „რუსული სამყაროს“ ცენტრის ოფიციალური პრეზენტაცია
- 12 მარტს „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის ოფისში „მასლინიცა“ იზეიმეს. „მასლინიცა“ რუსული დღესასწაულია, რომელიც გაზაფხულის მოსვლას აღნიშნავს. ღონისძიებას დაესწრნენ არასამთავრობო ორგანიზაციების, რუსეთის „საელჩოს“ წარმომადგენლები და სხვები.
- „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ დახმარებით გაიმართა საბავშვო დღესასწაული, რომლის ფარგლებშიც წაიკითხეს საბავშვო ლექსები, ისაუბრეს საბჭოთა საბავშვო პოეტზე აგნია ბარტოზე, ასევე „დიდ სამამულო ომზე“. სიტყვით გამოსვლისას სერგეი სკვორცოვმა ბავშვებს რუსული პოეზიის აქტიურად შესწავლისკენ მოუწოდა.
- „ოსების გენოციდის“ 100 წლისთავთან დაკავშირებით გაიმართა ჟურნალის „რუსული სიტყვა სამხრეთ ოსეთში“ მე-18 ნომრის პრეზენტაცია. ღონისძიებას დაესწრნენ დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი, მარატ კულახმეტოვი, სერგეი სკვორცოვი და სხვები.
- მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეებმა, ლენინგრადის ბლოკადის დასრულებასთან დაკავშირებით, ქ. ცხინვალის სკოლებში ღია გაკვეთილები ჩაატარეს. ისაუბრეს „დიდ სამამულო ომზე“, საბჭოთა კავშირის წვლილზე, ასევე რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის ერთობლივ ბრძოლაზე საერთო მტერთან, მათ შორის, საქართველოსთან. მოსწავლეებს გადაეცათ საფოსტო ბარათები წარწერით „სამხრეთ ოსეთი და რუსეთი - სამუდამო ძმები!“
- „სამშობლოს დამცველის დღესთან“ დაკავშირებით, მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეებმა 9-11 კლასების მოსწავლეებისთვის სიმამაცის გაკვეთილები ჩაატარეს. ისაუბრეს სამხედრო სამსახურზე, პატრიოტიზმსა და აღნიშნული დღესასწაულის წარმოშობის ისტორიაზე.
- მარატ კულახმეტოვმა ვლადიმერ პუტინის სახელით მედლები გადასცა „უკვდავი პოლკის“ ორ წარმომადგენელს - ჟანა ზასეევას და ვალერი ბიბილოვს, რომლებმაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს „დიდ სამამულო ომში“ დაკარგული პირების ძებნასა და ომის 75-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ორგანიზებაში. შეგახსენებთ, რომ „უკვდავი პოლკი“ საერთაშორისო საზოგადოებრივ-პატრიოტული მოძრაობაა, რომელიც 2012 წელს დაარსდა ქ. ტომსკში (რუსეთში) და მიზნად ისახავს „დიდი სამამულო ომის“ მეხსიერების შენახვას.
- 15 თებერვალს, „ინტერნაციონალისტი სამხედროების“ ხსოვნის დღესთან დაკავშირებით, ყვავილებით შეამკეს მათი მემორიალი. ღონისძიებას დაესწრნენ ანატოლი ბიბილოვი, მარატ კულახმეტოვი, სამხედრო მოსამსახურეები და სკოლის მოსწავლეები.
რბილი ძალა რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის ინსტრუმენტია, რომელსაც კრემლი აქტიურად იყენებს რუსეთის გავლენის გასაზრდელად საზღვარგარეთ, მათ შორის, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონშიც. საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში რუსული რბილი ძალის პოლიტიკის გატარებას უზრუნველყოფს დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლობები. აფხაზეთში სააგენტოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელია ვადიმ ჩეხა, ცხინვალის რეგიონში კი - სერგეი სკვორცოვი.

• Russia donated 300 books to the “National” Library of Abkhazia. As early as October 2020, the Director of the “National” Library of the de facto republic, Boris Cholaria, took part in the XIII All-Russian Scientific and Practical Conference, where he spoke about the lack of books. At the end of the conference it was proposed to replenish the Library of Abkhazia.
• Registration for admission to Russian universities began on January 20. A total of 52 places were allocated for Abkhaz entrants. Registration was due to finish on February 20, though the deadline was later extended to March 15. Representatives of the Rossotrudnichestvo offices in Abkhazia and the Tskhinvali region were actively involved in the selection process. The three most in-demand faculties were medicine, economics and law.
• The A. Griboedov International Institute of International Law and Economics and the de facto Ministry of Tourism of Abkhazia signed a cooperation agreement on February 21. The agreement allows Abkhaz students to study tourism in Russia.
• Specialists of the Department of  Youth and Sports Affairs of the Sokhumi de facto Administration and students of the Abkhazian “State” University took part in master classes and trainings. The master classes and trainings were held in Krasnodar, the Russian Federation, within the framework of the Regional Policy and Development of Civil Society program. The program is aimed at strengthening  good neighborly relations between the young generations of Russia and the de facto republic of Abkhazia.
• On March 3, five documentaries about the Great Patriotic War were premiered in Abkhazia. The films are about five veterans of the Great Patriotic War, each film tells a story of one veteran. The documentaries are dedicated to the 75th anniversary of the Great Patriotic War, and were funded by the Department of External Economic and International Relations of Moscow.
• Vadim Chekha, the Head of the Rossotrudnichestvo office in Abkhazia, summarized results of the competition - What do I know about the country in which I live and study. A total of 128 schoolchildren participated in the competition. Among the topics of discussion was the Russian-Abkhazian historical and cultural heritage.
• On the Defender of the Fatherland Day, the Rossotrudnichestvo office held an online chess tournament. A total of 22 people participated in the tournament. All distinguished participants of the tournament received memorable books.
• On February 1, a public headquarters in support of the Russian President, Vladimir Putin, was set up in the office of the Abkhaz Black Sea Cossack Host and the Russian Community of Abkhazia. A total of 15 organizations joined the public headquarters, including the Akzaara Republican Party, the Trade Union Committee, the ERA-ISTOK Council of Veterans, etc.
• Organizations of Russian compatriots in Abkhazia were awarded commemorative medals and diplomas on behalf of the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, for their contribution to fighting against the COVID-19 pandemic and assisting  socially vulnerable population in 2020.
• As planned, a Public Advisory Council for Russian Compatriot will be set up to unite the Russian community in Abkhazia, create equal conditions for Russian compatriots and promote Russian-Abkhaz cooperation at all levels. The Russian “ambassador” Aleksey Dvinianin  supported the initiative.
• In the Tskhinvali region, registration for the admission to Russian universities began on January 20 and later was extended to March 15. A total of 18 places were allocated for entrants from the Tskhinvali region. Registration was online - applicants uploaded documents, selected universities, and underwent tests.
• On February 1, a commission selecting entrants for admission to Russian universities developed a statute for the selection process and a schedule of the campaign activities. The commission is chaired by Sergey Skvortsov.
• A meeting between the “ambassador” of the Tskhinvali region to Russia, Znaur Gassiev, and the interim rector of the Moscow Automobile and Road Construction State Technical University (MADI), Andrei Keller, was held on March 16. The parties discussed the prospects of cooperation with the so-called “state” University of South Ossetia. A delegation of the University visited the Tskhinvali region schools on March 30. The visit was aimed at informing entrants and presenting a competition – All Roads Lead to MADI.
• On March 3, the Association of Teachers of the Russian Language and Literature announced a competition - I am the Ambassador of the Russian World. The competition is dedicated to the 10th anniversary of the creation of the pedagogical community of South Ossetian Russianists. All those who love the Russian language and culture are invited to participate. The results will be announced on May 23.
• The Zilakhar dance ensemble of the Tskhinvali N1 public school won the first place at the choreographic festival in Rostov-on-Don (Russia).
• On March 24, on the International Poetry Day,  the Tskhinvali N6 School hosted the Pushkin Ball. The event was organized with the support of the center of the Russkiy Mir Foundation. The Russian “ambassador,” Marat Kulakhmetov, representatives of the Rossotrudnichestvo office, and others attended the event.
• On February 26, the Head of the Rossotrudnichestvo office, Sergey Skvortsov, held a press-conference, where he said that the mission would seek to attract Russian investors to the region and strengthen business ties, as well as work to raise awareness of the humanitarian activities of the Soviet Union and Russia.
• On February 23, on the Defender of the Fatherland Day, the Rossotrudnichestvo office organized an art competition. Schoolchildren, teachers, and children of military servicemen of the 4th military base took part in the competition.
• An official presentation of a center of the Russkiy Mir Foundation was held on February 26.  The center was established at the A. Tibilov “State” University of South Ossetia. Julieta Ostaeva, the university associate professor of the department of the Russian language, was appointed as the head of the center.
Official Presentation of the Center of the Russkiy Mir Foundation.
• On March 12, the Maslinitsa Russian holiday was marked at the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region. The holiday celebrates the arrival of spring. The ceremony was attended by non-governmental organizations, representatives of the Russian “embassy,” etc.
• The Rossotrudnichestvo office organized a children's competition, where they recited children's poems, talked about the Soviet children's poetess Agnia Barto, and the Great Patriotic War. In his speech, Sergey Skvortsov urged children to actively study Russian poetry.
• A presentation of the 18th issue of the Russian Word in South Ossetia magazine was held on the 100th anniversary of the “Ossetian Genocide.“ Anatoly Bibilov, Marat Kulakhmetov, Sergey Skvortsov, and others attended the presentation.
• Servicemen of the 4th military base held an open lesson in schools of Tskhinvali. The lesson was dedicated to the end of the siege of Leningrad. The military spoke about the Great Patriotic War and the contribution of the Soviet Union to the defeat of Nazi Germany, as well as about the joint struggle of Russia and the Tskhinvali region against a common enemy, including Georgia. The students were presented with commemorative postcards with an inscription “South Ossetia and Russia – brothers forever!”
• On the Defender of the Fatherland Day, military servicemen of the 4th military base conducted a lesson of courage for schoolchildren in grades 9-11. The soldiers talked about the military service, importance of patriotism and history of the origin of the above-mentioned holiday.
• Marat Kulakhmetov  awarded two employees of the Immortal Regiment, Zhana Zaseeva and Valery Bibilov, with medals on behalf of Vladimir Putin. These two made a significant contribution to the search for the missing in the Great Patriotic War and in the course of events to mark the 75th anniversary of the war. The Immortal Regiment is an international public-patriotic movement and was founded in 2012 in Tomsk (Russia). The movement is aimed at preserving the memory of the Great Patriotic War.
• On February 15, on the Internationalist Soldiers day, a wreath of flowers was laid at the memorial. Anatoly Bibilov, Marat Kulakhmetov, military personnel, and schoolchildren attended the event.
Russia’s soft power is an instrument of the foreign policy, which the Kremlin actively uses to increase its influence abroad, including in Abkhazia and the Tskhinvali region. Offices of the Federal Agency for CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs ensure the implementation of Russia’s soft power policy in the occupied regions of Georgia. Vadim Chekha is the Head of the Agency office in Abkhazia and Sergey Skvortsov – the Head of the Agency office in the Tskhinvali region.