სპორტი აფხაზეთში: გამოწვევები და რუსეთის როლი აფხაზეთის სპორტულ ცხოვრებაში
აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში სპორტის განვითარებისთვის ერთ-ერთ მთავარ დაბრკოლებას საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების სტატუსი წარმოადგენს. როგორც აფხაზეთის, ასევე ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობას მხოლოდ რუსეთი და მისი რამდენიმე მოკავშირე აღიარებს, რაც მათ საერთაშორისო დონეზე გამართულ სპორტულ ღონისძიებებში მონაწილეობას ხელს უშლის. აფხაზი და ოსი სპორტსმენებისთვის კარიერული ზრდისა და წარმატების მიღწევისათვის ყველაზე რეალურ შესაძლებლობას რუსეთში გამართულ ტურნირებში მონაწილეობა იძლევა.
აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში სპორტული ღონისძიებების ჩასატარებლად არ არის შესაფერისი ინფრასტრუქტურა და არც დაფინანსებაა საკმარისი. ამიტომაც, სპორტსმენები ხშირად მონაწილეობენ ჩრდილოეთ კავკასიასა თუ რუსეთის სხვადასხვა რეგიონში მიმდინარე ჩემპიონატებში. საერთაშორისო ტურნირებში მონაწილეობა კი მხოლოდ რუსეთის პასპორტის მქონე სპორტსმენებისთვის არის შესაძლებელი.
სტატიის პირველ ნაწილში განხილულია, თუ სპორტის რა სახეობებია განვითარებული აფხაზეთში (მეორე ნაწილში ცხინვალის რეგიონში არსებული ვითარება იქნება განხილული), რა გამოწვევებია სპორტის მიმართულებით, ვინ კურირებს სპორტს, რა სახით არის აფხაზეთი დაკავშირებული რუსეთთან და როგორ არის წარმოდგენილი საერთაშორისო სპორტულ ღონისძიებებში.
ვინ კურირებს სპორტს აფხაზეთში?
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში ფიზიკური კულტურისა და სპორტის სფეროში „სახელმწიფო პოლიტიკას“ „ახალგაზრდობისა და სპორტის სახელმწიფო კომიტეტი“ კურირებს. „კომიტეტის“ ფუნქციებში შედის სპორტის სფეროში საორგანიზაციო, საკანონმდებლო და ფინანსური საკითხების მოგვარება. „კომიტეტი“ ორგანიზებას უწევს აფხაზეთის ტერიტორიაზე სპორტულ ღონისძიებებს და უზრუნველყოფს „ეროვნული გუნდების“ წვრთნასა და საერთაშორისო ღონისძიებებში მონაწილეობას.
ფეხბურთი
აფხაზეთში ფეხბურთი ყველაზე პოპულარული სპორტია. 2013 წელს აფხაზეთში ფეხბურთის პირველი თამაშიდან 100 წელიც აღნიშნეს. აფხაზეთის ტერიტორიაზე დაბადებული სპორტსმენები საბჭოთა საქართველოს საფეხბურთო გუნდების სახელით ასპარეზობდნენ, მათ შორის არაერთი ფეხბურთელი თბილისის „დინამოში“ თამაშობდა - ვიტალი დარასელია, ავთანდილ ღოღობერიძე, ვლადიმერ მარღანია, ვლადიმერ ბარქაია, გიორგი სიჭინავა, გრიგოლ ცაავა, თემურ ქეცბაია, მურთაზ შელია, გელა ინალიშვილი, საიდ თარბა, ახრიკ ცვეიბა, ჯემალ გუბაზი და სხვ.. გუბაზი დღეს აფხაზეთის „ახალგაზრდობისა და სპორტის სახელმწიფო კომიტეტის“ თავმჯდომარეა.
ზემოთ დასახელებული ფეხბურთელებიდან უნდა გამოვარჩიოთ ვიტალი დარასელია (1957-1982), რომელიც ოჩამჩირეში დაიბადა და 1982 წელს ავტოავარიის შედეგად დაიღუპა. დარასელია 1975-1982 წლებში თბილისის „დინამოს“ ნახევარმცველი იყო. მას ეკუთვნის გადამწყვეტი გოლი 1981 წლის მაისში უეფა-ს „თასების მფლობელთა თასის“ ფინალში გერმანული „კარლ ცაისის“ წინააღმდეგ. თბილისის „დინამოს“ გამარჯვება აფხაზეთშიც განსაკუთრებულად აღნიშნეს. ოჩამჩირელ დარასელიას როგორც ქართველები, ასევე აფხაზები დღემდე დიდ პატივს მიაგებენ. ოჩამჩირეშია დარასელიას საფლავი და მემორიალი. 2020 წელს ოჩამჩირელმა ფეხბურთის ვეტერანებმა დააარსეს ვიტალი დარასელიას სახელობის საქველმოქმედო ფონდიც, რომელიც ოჩამჩირეში ფეხბურთის განვითარებას ისახავს მიზნად.
No description available.
ვიტალი დარასელიას საფლავი ოჩამჩირეში. წყარო: abkhazinform.com
„პრემიერ-ლიგა“
საქართველოსთან ომის შემდეგ, 1994 წელს, აფხაზეთში „პრემიერ ლიგა“ დააარსეს, 2007 წელს კი აფხაზეთის ფეხბურთის ასოციაცია შეიქმნა. 2017-2020 წლებში „აფხაზეთის ფეხბურთის ფედერაციას“ ჯუმა კვარაცხელია ხელმძღვანელობდა, 2021 წლიდან კი - თარაშ ხაგბა.
„პრემიერ-ლიგის“ პირველ ჩემპიონატში 15 გუნდი ჩაერთო, მათ შორის სოფლებიდანაც. თუმცა, ფინანსური პრობლემების გამო გუნდების რიცხვი ყოველწლიურად მცირდებოდა. „პრემიერ ლიგის“ გამართვას დაახლოებით 40 ათასი აშშ დოლარი სჭირდება, რაც დე ფაქტო ადგილობრივი ხელისუფლებისა და სხვა სპონსორების დაფინანსებაზეა დამოკიდებული, რაც ხშირად საკმარისი არაა. აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება აფინანსებს როგორც „პრემიერ ლიგას“, ასევე „თასის ტურნირს“  და „ეროვნული“ ნაკრების თამაშებს. ეს ხარჯები ყოველ წელს დაახლოებით 115 ათას აშშ დოლარს შეადგენს.
სოხუმის „დინამოს“ დამფუძნებელ ასტამურ ადლეიბას შეფასებით, რუსული ფულის გარეშე აფხაზური სპორტი ვერ გადარჩებოდა. მხოლოდ 2007-2012 წლებში აფხაზეთში ფეხბურთის 13 საწვრთნელი ცენტრი დაფუძნდა, რომლის შექმნაც რუსეთის სახელმწიფო დუმის წევრმა ოთარ არშბამ დააფინანსა. არშბა წარმოშობით აჭარიდან არის და ბავშვობა ბათუმში აქვს გატარებული. დაფინანსების ცალკეული შემთხვევების მიუხედავად, ფინანსების ნაკლებობა დღემდე გუნდების მთავარ პრობლემად რჩება. თარაშ ხაგბას თქმით, ფეხბურთის განვითარებისთვის მთავრობის დაფინანსებაა საჭირო და სოხუმის „დინამოს“ სტადიონის გამოკლებით სხვა გუნდების მოედნები მძიმე მდგომარეობაშია.
სოხუმის „დინამოს“ ახალი სტადიონი, 2015 წ. წყარო: Timer
აფხაზეთის 28-ე ფეხბურთის ჩემპიონატი 20 აპრილს დაიწყო და ნოემბერში დასრულდება. მასში მონაწილეობას 8 გუნდი იღებს: „საძ“ (განთიადი), „გაგრა“ (გაგრა), „ათონ“ (ახალი ათონი), „რიწა“ (გუდაუთა), „სამურზაკან“ (გალი), „შახტიორი“ (ტყვარჩელი), სოხუმის „დინამო“ და „ნართ“. მსაჯების პრობლემის გამო საფეხბურთო მატჩებში რუსეთის საფეხბურთო კავშირის მიერ გამოგზავნილი მსაჯები იღებენ მონაწილეობას.
აფხაზი ფეხბურთელები რუსეთის სტუდენტურ ლიგაში
აფხაზეთში 1 700-ზე მეტი 8-16 წლის ფეხბურთელია. 2021 წლის მარტში ჯემალ გუბაზმა განაცხადა, რომ აფხაზეთის ახალგაზრდული ფეხბურთის გუნდი „რუსეთის ეროვნულ სტუდენტურ საფეხბურთო ლიგაში“ ითამაშებს. მისივე თქმით, ეს გადაჭრის იმ პრობლემას, რომ თითქმის 30 წელია აფხაზური გუნდი „ფსოუს არ გასცდენია“ და „ოფიციალურ დონეზე არ უთამაშია“. „სტუდენტური ლიგა“ 2011 წელს დაარსდა რუსეთის საფეხბურთო კავშირის ხელშეწყობით.
გუბაზის შეფასებით, აფხაზი ფეხბურთელებისთვის „სტუდენტურ ლიგაში“ თამაში გამოსავალს წარმოადგენს, რადგან თუ აქამდე 14-15 წლამდე ფეხბურთელები აფხაზეთის ჩემპიონატში მონაწილეობდნენ და შემდეგ უპერსპექტივობის გამო სპორტს თავს ანებებდნენ, ამიერიდან 20 წლამდე ასაკის ფეხბურთელებს რუსეთში კარიერის გაგრძელების საშუალება ექნებათ, ისინი რუსი მწვრთნელების მეთვალყურეობის ქვეშ იქნებიან და რუსეთის ჩემპიონატშიც ჩაერთვებიან.
ამხანაგური თამაშები
აფხაზეთს არაერთხელ უმასპინძლია დონეცკის არაღიარებული რესპუბლიკის ნაკრებისთვის. დონეცკის გუნდთან პირველი თამაში 2015 წელს გაიმართა. 2020 წლის სექტემბერში კი, ამ გუნდებს შორის მატჩი მხოლოდ იმიტომ გადაიდო, რომ თამაშის მსვლელობისას შუქი ჩაქრა. აფხაზეთში კრიპტოვალუტების გაზრდილი მაინინგის ფონზე დენის გათიშვა ქილიკით სტადიონთან ახლოს კრიპტოვალუტების ფერმის გახსნას დაუკავშირეს.
CONIFA
„საერთაშორისო ტურნირებიდან“ აფხაზეთის „ნაკრები“ CONIFA-ს თასზე მონაწილეობს. CONIFA 2013 წელს დაარსებული დამოუკიდებელი საფეხბურთო ასოციაციების კონფედერაციაა, რომელიც FIFA-ს მიღმა დარჩენილ საფეხბურთო ფედერაციებს აერთიანებს. CONIFA არ არის ოფიციალური ტურნირი და მასში ძირითადად არაღიარებული რეგიონების წარმომადგენლები მონაწილეობენ. CONIFA-ს პირველი „ჩემპიონატი“ 2014 წელს ოსტერსუნდში, შვედეთში ჩატარდა. CONIFA-ს კონსტიტუციის თანახმად, იგი შვედეთში დარეგისტრირებული არაკომერციული ორგანიზაციაა. მას მსოფლიოს მასშტაბით დაახლოებით 60 წევრი ჰყავს.
CONIFA-ს ლოგო. წყარო: CONIFA FB
2014 წლის CONIFA-ს მსოფლიო თასზე აფხაზეთის „ნაკრებმა“ მე-8 ადგილი დაიკავა, 2016 წელს ტურნირის გამარჯვებული გახდა, 2019 წელს კი ბრინჯაოს მედალი აიღო. 2020 წელს CONIFA-ს ტურნირი პანდემიის მიზეზით არ ჩატარდა, მაგრამ რადგან აფხაზეთმა 2019 წელს ამხანაგურ მატჩებში ფინანსური პრობლემების გამო ვერ ითამაშა, 2020 წელს მონაწილეობის უფლება მაინც არ ჰქონდა.
აფხაზეთისა და მთიანი ყარაბაღის გუნდები CONIFA-ს  ჩემპიონატზე, 2019 წ. წყარო: CONIFA
2021 წლის CONIFA-ს ჩემპიონატი ნიცაში, საფრანგეთში 9-19 ივნისის ნაცვლად, 7-17 ივლისს უნდა ჩატარებულიყო და მასში 10 სხვა გუნდთან ერთად აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის „ეროვნული ნაკრებებიც“ უნდა გამოსულიყვნენ. აფხაზეთი B ჯგუფში საპმისა (ლაპლანდია) და რუმინეთის სეკეის მხარეს უნდა შეხვედროდა, ხოლო ცხინვალის რეგიონს C ჯგუფში მთიან ყარაბაღსა და ინგლისის კორნუელთან უნდა ეთამაშა. თუმცაღა, პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვების გამო ჩემპიონატი გაურკვეველი ვადით გადაიდო და მისი ჩატარების ახალი თარიღი სულ მცირე აგვისტომდე არ იქნება ცნობილი.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მოთხოვნით, 2015 წლის CONIFA-ს ტურნირზე აფხაზი ფეხბურთელები უნგრეთში არ დაუშვეს. თუმცა, 2018 წელს ჩატარებული ტურნირის დროს, ბრიტანულმა მხარემ ქართული მხარის პროტესტს იმით უპასუხა, რომ ჩემპიონატს კომერციული ხასიათი ჰქონდა და მასში სახელმწიფო არ იყო ჩართული.
CONIFA-ს გარდა აფხაზი ფეხბურთელები რუსეთის სხვადასხვა რანგის ჩემპიონატებსა და ფეხბურთის ფესტივალებშიც მონაწილეობენ. აფხაზი სპორტსმენები საერთაშორისო ტურნირებზე მონაწილეობას რუსული პასპორტებით ახერხებენ.
„გაზპრომის“ საფეხბურთო კლუბ „ზენიტის“ აკადემია
სანკტ-პეტერბურგის საფეხბურთო კლუბ „ზენიტს“, რომელიც რუსული სახელმწიფო კომპანია „გაზპრომის“ საკუთრებაშია და მის მიერ ფინანსდება, განსაკუთრებული კავშირები აქვს აფხაზეთთან. 2021 წლის 19-31 მარტს კლუბის საბავშვო-ახალგაზრდული აკადემიის ფეხბურთელები აფხაზეთში სავარჯიშოდ იმყოფებოდნენ. 2021 წლის 27 მარტს სოხუმსა და ახალ ათონში კლუბის პირველი წარმომადგენლობები გაიხსნა, სადაც 6-13 წლის ახალგაზრდები ივარჯიშებენ. გამორჩეული ფეხბურთელები თამაშს „ზენიტში“ შეძლებენ. კლუბის მხარდაჭერით 2020 წელს აფხაზეთიდან 27 მწვრთნელიც გადაამზადეს.
„ზენიტის“ ფილიალის გახსნა სოხუმში, 2021 წ. წყარო: Sputnik Abkhazia
სპორტის სხვა სახეობები აფხაზეთში
აფხაზეთში, მართალია, ფეხბურთი სპორტის ნომერ პირველ სახეობად ითვლება, თუმცა გამოსარჩევია სპორტის სხვა სახეობებიც: კალათბურთი, ბოქსი და ჭიდაობა.
კალათბურთი
აფხაზეთში კალათბურთის „დამფუძნებლად“ სტანისლავ სუშჩენკო მიიჩნევა, რომელიც 2019 წელს გარდაიცვალა. კალათბურთის მწვრთნელად სუშჩენკო 40 წელზე მეტი მუშაობდა და განსაკუთრებით 1970-1990-იან წლებში აქტიურობდა. საქართველოსთან ომის შემდეგ, მიუხედავად იმისა, რომ აფხაზურ სპორტს წვდომა საერთაშორისო ტურნირებზე არათუ სხვაგან, რუსეთშიც კი არ ჰქონდა, სუშჩენკოს გუნდები სამხრეთ რუსეთის შეჯიბრებებზე მაინც გაჰყავდა.
ცნობილია, რომ აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი სერგეი ბაღაფში, რომლის „პრეზიდენტობის“ დროს მოხდა რუსეთის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარება, ახალგაზრდობაში კალათბურთით იყო გატაცებული. 2020 წლის 26 აგვისტოს, რუსეთის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარების დღეს, „ახალგაზრდობისა და სპორტის სახელმწიფო კომიტეტის“ ორგანიზებით ბაღაფშის ხსოვნისადმი მიძღვნილი თასი გათამაშდა.
ბოქსი
აფხაზები ხშირად მონაწილეობენ რუსეთში გამართულ ბოქსის ტურნირებზე. საუკეთესო ათლეტები კი, რუსეთის სახელით ევროპისა და მსოფლიოს ჩემპიონატებზე მონაწილეობენ. ბოლო პერიოდში, 2021 წლის მარტში, სტუდენტებს შორის ჩეჩნეთში ჩატარებული სრულიად რუსეთის შეჯიბრის გამარჯვებული ყუბანის უნივერსიტეტის ორი აფხაზი სტუდენტი გახდა. მარტშივე ევროპის ვერცხლისმედალოსანმა და რუსეთის ჩემპიონმა ხარიტონ აგრბამ მოსკოვში პროფესიონალური ბოქსის საღამოზე გამარჯვებით კრივის მსოფლიო ასოციაციის ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა. აპრილში კი საირ კაჭარავამ 15-16 წლის ასაკობრივ კატეგორიაში რუსეთის ბოქსის ჩემპიონატზე გაიმარჯვა და ევროპის ჩემპიონატზე მონაწილეობის უფლება მოიპოვა.
ჭიდაობა
აფხაზეთში პოპულარულია ჭიდაობაც. აფხაზი მოჭიდავეები რუსეთის ჩემპიონატებზე ხშირად გამოდიან. მაგალითად, 2021 წლის მარტში მოსკოვის „ცსკა-ში“ მოვარჯიშე მარატ კოკოსკერია ახალგაზრდებს შორის რუსეთის ცენტრალური ფედერალური ოლქის თავისუფალი ჭიდაობის გამარჯვებული გახდა. იმავე თვეში „ცსკა-ში“ მოვარჯიშე მეორე აფხაზმა - დანიელ ჯოპუამ რუსეთის თავისუფალი ჭიდაობის 18 წლამდელთა ჩემპიონატზე ვერცხლის მედალი აიღო და ევროპის ჩემპიონატისთვის შეირჩა.
საბჭოთა სპორტული ინფრასტრუქტურა
საბჭოთა პერიოდში აფხაზეთში არსებული ინფრასტრუქტურა სპორტსმენების მოსამზადებელად გამოიყენებოდა. ბოლო პერიოდში რუსეთის მხრიდან განსაკუთრებული ინტერესი შეინიშნება ნიჩბოსნობის მიმართულებით. ცნობილია, რომ გალის რაიონში მდებარე სანიჩბოსნო ბაზა „რეჩხი“ საბჭოთა კავშირის ნაკრების ვარჯიშისთვის გამოიყენებოდა. კაიაკერები ევროპის, მსოფლიო და ოლიმპიური შეჯიბრების წინ აქ წელიწადში რამდენჯერმე ვარჯიშობდნენ. აქვე იმართებოდა საბჭოთა კავშირის ჩემპიონატებიც. „რეჩხზე“ ვარჯიში ზამთარშიც შეიძლება, ხოლო რუსეთში მხოლოდ ერთი ტბაა, რომელიც ზამთარში არ იყინება. 2021 წლის თებერვალში გალში რუსეთის სპორტის სამინისტროს წარმომადგენლების ვიზიტი 1992-1993 წლებში ომის შედეგად დანგრეული ბაზის აღდგენისადმი ინტერესს უკავშირდებოდა.
სანკტ-პეტერბურგელი ნიჩბოსნები აფხაზეთში ვარჯიშის დროს. წყარო: ნადეჟდა კოსტილევა, Sputnik Abkhazia
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ამ ამბიდან ერთი თვის შემდეგ, მარტში, გაგრის რაიონში მდინარე ბზიფზე სანკტ-პეტერბურგის სანიჩბოსნო სლალომის 12 კაციანი გუნდი ჩავიდა სავარჯიშოდ. მსგავსი ფაქტები მიუთითებს, რომ თავისი გეოგრაფიული მდებარეობისა და კლიმატური პირობების გამო აფხაზეთი რუსი სპორტსმენებისთვის ტურნირებისთვის მოსამზადებელ ერთ-ერთ ადგილად განიხილება.

One of the main obstacles to the development of sports in Abkhazia and the Tskhinvali region is the status of the occupied regions of Georgia. Only Russia and a few of its allies recognize the independence of both, Abkhazia and the Tskhinvali region, which prevents them from participating in international sporting events. Participation in tournaments in Russia is the most real opportunity for Abkhazian and Ossetian sportsmen to achieve career growth and success.
Abkhazia and the Tskhinvali region do not have adequate infrastructure or sufficient funding for holding sporting events. Therefore, athletes often take part in championships in the North Caucasus or in different regions of Russia. Only sportsmen with Russian passports can participate in international tournaments.
The first part of the publication discusses the development of sports in Abkhazia (the second part - the situation in the Tskhinvali region), the challenges it faces, who oversees this direction, Abkhazian-Russian relations in the field of sports and how it is represented at international sports events.
Who Oversees the Direction of Sports in Abkhazia?
The de facto State Committee for Youth and Sports of Abkhazia implements the “state policy” in the field of physical culture and sports, provides organizational, legal and material, and financial support. The Committee organizes and conducts sports events on the territory of Abkhazia, provides training and participation of “national sports teams” in international sports events.
Football
Football is the most popular sport in Abkhazia. In 2013, the de facto Republic held a celebration to mark 100 years since the first football match in Abkhazia. Sportsmen born on the territory of Abkhazia played on behalf of Soviet Georgian football teams. Many of them played in FC Dinamo Tbilisi: Vitaly Daraselia, Avtandil Gogoberidze, Vladimer Margania, Vladimer Barkaia, Giorgi Sichinava, Grigol Tsaava, Temur Ketsbaia, Murtaz Shelia, Gela Inalishvili, Said Tarba, Akhrik Tsveiba, Jemal Gubaz, etc. Today, Jemal Gubaz is the Chairman of the State Committee for Youth and Sports of Abkhazia.
Among the aforementioned players, Vitaly Daraselia (1957-1982) should be highlighted. He was born in Ochamchire and died in a car accident in 1982. Daraselia was a midfielder of FC Dinamo Tbilisi in 1975-1982. He scored a winning goal in the final game of the UEFA Cup Winners' Cup against Germany's Carl Zeiss in May 1981. The victory of Tbilisi Dinamo was especially celebrated in Abkhazia. Both, Georgians and Abkhazians, deeply respect Daraselia. Daraselia's grave and memorial are in Ochamchire. In 2020, Ochamchire football veterans founded the Vitaly Daraselia Charitable Foundation, which aims at developing football in Ochamchire.
Vitaly Daraselia's grave in Ochamchire. Source: abkhazinform.com
Premier League
After the war with Georgia, the Premier League was established in Abkhazia in 1994 and the Football Federation of Abkhazia - in 2007. Juma Kvaratskhelia was the Chairman of the Football Federation of Abkhazia in 2017-2020. He was replaced by Tarash Khagba in 2021.
A total of 15 football clubs, including from villages, took part in the first championship of the Premier League. However, due to financial problems the number of clubs was decreasing every year. The cost of the Premier League seasons totals about USD 40,000, and depends on the funding of the de facto local government and other sponsors, which is mostly insufficient. The de facto government of Abkhazia finances the Premier League, as well as the Cup Tournament and the games of the National club. Estimated costs reach USD 115,000 per year.
According to Astamur Adleiba, the founder of FC Dinamo Sokhumi, Abkhazian sport could not survive without Russian money. In 2007-2012 alone, Otar Arshba, a member of the Russian State Duma, funded the establishment of 13 football training centers in Abkhazia. Arshba is from Adjara and spent his childhood in Batumi. Despite certain cases of funding, the financing remains an acute problem. According to Tarash Khagba, government funding is needed for the development of football and stadiums. All stadiums, except for the Dinamo Sokhumi stadium, are in bad condition.
New stadium of FC Dinamo Sokhumi, 2015. Source: Timer
The 28th Football Championship of Abkhazia began on April 20 and will last till November. A total of eight football clubs take part in the Championship: Sadz (Gantiadi), Gagra (Gagra), Athos (New Athos), Ritsa (Gudauta), Samurzakan (Gali), Shakhtior (Tkvarcheli), Dinamo Sokhumi and Nart. Due to problems with a refereeing board, referees of the Russian Football Union take part in football matches.
Abkhaz Footballers in the Russian Student League
There are over 1,700 footballers aged 8-16 in Abkhazia. In March 2021, Jemal Gubaz announced that the youth football team of Abkhazia will play in the Russian National Student Football League. According to him, this is a good prospect for young footballers as the Abkhazian team “has not gone further than Psou” and “has not participated in official games” for almost 30 years. The Student League was founded in 2011 with the support of the Russian Football Union.
According to Gubaz, playing in the Student League is a solution for Abkhaz footballers, since players under the age of 14-15 used to participate only in the Abkhazian championship and then quit the sport as there was no prospects. Henceforth, players under the age of 20 will be able to continue their careers in Russia under the guidance of Russian coaches and participate in the Russian championship.
Friendly Matches
Abkhazia has repeatedly hosted a team of the unrecognized republic of Donetsk. The first match against the Donetsk team was held in 2015. The game between these two was interrupted due to a power outage in September 2020. Amid the increased cryptocurrency mining in Abkhazia, the power outage was mockingly linked to the opening of a cryptocurrency farm near the stadium.
CONIFA
From international tournaments, the Abkhazian team participates only in the CONIFA Cup. CONIFA, the Confederation of Independent Football Associations, was founded in 2013 and unites all football associations outside FIFA. CONIFA is not an official tournament and it is mainly attended by representatives of unrecognized regions. Its first championship was held in 2014 in Ostersund, Sweden. According to the CONIFA constitution, it is a non-profit organization registered in Sweden. It has about 60 members worldwide.
CONIFA logo. Source: CONIFA FB
The Abkhazian football club took the 8th place at the 2014 CONIFA World Cup, it became the winner of the 2016 tournament, and won the bronze medal in 2019. The CONIFA tournament was not held in 2020 due to the pandemic; however, Abkhazia was not eligible to participate in the tournament in 2020 since it missed friendly matches in 2019 due to financial problems.
Abkhaz and Artsakh/Nagorno Karabakh teams at the CONIFA Championship, 2019. Source: CONIFA
The 2021 CONIFA Championship was to be held in Nice, France, on July 7-17, instead of June 9-19, and the “national teams” of Abkhazia and the Tskhinvali region, along with other ten teams, were to take part in it. Abkhazia was to play against Sapmi (Lapland) and the Székely Land (Romania) in Group B, while the Tskhinvali region was to play against Karabakh and Cornwall (England) in Group C. However, due to the pandemic-related restrictions, the championship was postponed indefinitely and a new date will not be announced at least until August.
It should be noted that at the request of Georgia, Abkhaz players were not allowed to participate in the 2015 CONIFA tournament in Hungary. However, during the 2018 tournament, the British side responded to the protest of Georgia that the championship was of a commercial nature and the state was not involved in it.
In addition to CONIFA, Abkhaz football players participate in various Russian championships and football festivals. Abkhaz sportsmen with Russian passports manage to participate in international tournaments.
Gazprom - the Academy of FC Zenit
The St. Petersburg football club Zenit, which is owned and financed by the Russian state company Gazprom, has special ties with Abkhazia. On March 19-31, 2021, players of the club's youth academy visited Abkhazia for training. On March 27, 2021, the club opened its branches in Sokhumi and New Athos where children at the age of 6-13 will train. Outstanding footballers will play in Zenit. With the support of the club, 27 Abkhaz coaches were trained in 2020.
Opening of the Zenit branch in Sokhumi, 2021. Source: Sputnik Abkhazia
Other Sports in Abkhazia
Although football is considered to be the number one sport in Abkhazia, there are other sports worth mentioning: basketball, boxing, and wrestling.
Basketball
Stanislav Sushchenko, who died in 2019, is considered to be the “founder” of basketball in Abkhazia. Sushchenko has worked as a basketball coach for over 40 years and was especially active in the 1970s and 1990s. After the war with Georgia, sports in Abkhazia had no access not only to international, but also to Russian sports events. Nevertheless, Sushchenko's teams still participated in tournaments in southern Russia.
The de facto President of Abkhazia, Sergei Bagapsh, during whose “presidency” Russia recognized the independence of Abkhazia, played basketball in his youth. On August 26, 2020, on the day of Russia's recognition of Abkhazia's independence, the State Committee for Youth and Sports organized the international basketball tournament Cup in memory of Bagapsh.
Boxing
Abkhazians often participate in boxing tournaments in Russia. The best athletes compete on behalf of Russia in the European and World Championships. Recently, in March 2021, two Abkhaz students from the Kuban University became the winners of the all-Russian competition in Chechnya. Khariton Agrba, a silver medal winner at the European Games and Russian champion, won the champion title of the World Boxing Association (WBA) at a professional boxing evening in Moscow in March 2021. In April, Sair Kacharava won the Russian boxing championship between the age of 15-16 years old and won the right to participate in the European Championship.
Wrestling
Wrestling is also popular in Abkhazia. Abkhaz wrestlers often participate in Russian championships. For example, Marat Kokoskeria, a trainee at CSKA Moscow sports club, became the winner of the Central Federal District Championship in freestyle wrestling among juniors in March 2021. In the same month, Daniel Jopua, another Abkhaz who trained at CSKA, became a silver medalist at the Russian freestyle wrestling championship among young men under 18 and was selected for the European championship.
Soviet Sports Infrastructure
Existing infrastructure in Abkhazia was used to train sportsmen during the Soviet period. Recently, Russia has shown special interest in rowing. The Rechkh rowing base infrastructure in the Gali district was used for the training of the Soviet team. Here, sportsmen trained in kayaking several times a year before the European, World and Olympic Games. Soviet championships were also held here. Sportsmen can train at the Rechkh base during the winter as well, while in Russia there is only one lake that does not freeze in winter. Representatives of the Russian Ministry of Sports, interested in restoring the base which was destroyed after the war in 1992-1993, visited Gali in February 2021.
St. Petersburg rowers training in Abkhazia. Source: Nadezhda Kostileva, Sputnik Abkhazia
It is also worth noting that a month after the visit, in March, a 12-member canoe slalom team arrived from St. Petersburg to hone their skills on the Bzip River in the Gagra region. This indicates that Abkhazia, due to its geographical location and climatic conditions, is considered one of the places for preparing Russian athletes for tournaments.