ცხინვალის რეგიონში „მამულის მცველთა“ მემორიალი გაიხსნა
კომპლექსი ეძღვნება ყველა იმ პირს, რომელიც შეეწირა რეგიონის დაცვას 1989-2008 წლებში. მისი მშენებლობა მიმდინარეობდა რუსეთის საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში, რომელიც ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის“ სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას ისახავს მიზნად.
საზეიმო ღონისძიებას დაესწრნენ დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი, რუსეთის ფედერაციის დელეგაცია, ცხინვალის რეგიონში რუსეთის „ელჩი“ მარატ კულახმეტოვი, აფხაზეთის „ელჩი“, მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეები და სხვები. მათ მემორიალი ყვავილებით შეამკეს.
სიტყვით გამოსვლისას ბიბილოვმა მადლიერება გამოთქვა რუსეთისადმი, რომლის „წყალობით“ ცხინვალის რეგიონში მშვიდობამ დაისადგურა.

Opening of the Memorial to the Defenders of the Fatherland Took Place in the Tskhinvali Region
The complex is dedicated to all those who died defending the region in 1989-2008. It was constructed under the Russian investment program, which is aimed at promoting the socio-economic development of the so-called “Republic of South Ossetia.”
The ceremony was attended by the de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, a delegation of the Russian Federation, the Russian “ambassador” to the Tskhinvali region, Marat Kulakhmetov, the “Ambassador” of Abkhazia, military servicemen of the 4th military base and others. They laid flowers at the memorial.
In his speech, Bibilov expressed his gratitude to Russia, “thanks to which” peace was established in the Tskhinvali region.