2019 წლის 19 აპრილს, ცხინვალში, რუსეთის ფედერაციასა და ცხინვალის რეგიონს შორის სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისი კომისიის რიგით მე-20 სხდომა გაიმართა. სხდომაზე ცხინვალის რეგიონის 2020-2022 წლების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამა მოიწონეს.
სხდომის თანათავჯდომარეები იყვნენ რუსეთის მთავრობის ვიცე-პრემიერი ვიტალი მუტკო და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი ერიკ ფუხაევი. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი, ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა მინისტრი სერგეი ჩებოტარევი და რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საზღვრისპირა თანამშრომლობის სამმართველოს ახლად დანიშნული უფროსი ალექსეი ფილატოვიც.
მუტკოს განცხადებით, საინვესტიციო პროგრამა 52 ღონისძიებას და 30-ზე მეტ პროექტს მოიცავს. პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია ენერგეტიკული, კომუნალური და საინჟინრო ობიექტების კაპიტალური რემონტი, მშენებლობის სექტორში კერძო ინვესტიციების მოზიდვასთან დაკავშირებული საკითხების გადაწყვეტა, სოციალურად მნიშვნელოვანი ობიექტების რეკონსტრუქცია, განათლების ქსელისა და ჯანდაცვის სისტემის მოდერნიზაცია. მუტკოს თქმით, პროგრამას სერიოზული და ამბიციური ხასიათი აქვს და პროგრამის განხორციელებისათვის ყოველწლიურად 1.5 მლრდ რუბლი დაიხარჯება. ბიბილოვის განცხადებით კი, სამ წელიწადში პროგრამის განხორციელებაზე 4.5 მლრდ რუბლი დაიხარჯება და კომპანია „გაზპრომი“ დამატებით 2 მლრდ რუბლს გამოყოფს.
სხდომის დასასრულს მუტკომ და ფუხაევმა რიგით მე-20 სამთავრობათაშორისი კომისიის პროტოკოლს მოაწერეს ხელი. სხდომის ფარგლებში საინვესტიციო სფეროში თანამშრომლობისათვის უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფიც შეიქმნა. ჯგუფის შემადგენლობაში 19 წევრი იქნება, მათ შორის ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა სამინისტროსა და სხვა დაინტერესებული უწყებების წარმომადგენლები. რუსეთის მხრიდან სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარე იქნება ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა მინისტრის მოადგილე იგორ კოშინი, ცხინვალის რეგიონის მხრიდან, დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი და ეკონომიკური განვითარების მინისტრი, გენადი ბეკოევი. სამუშაო ჯგუფის მიზნებია: საინვესტიციო სფეროში თანამშრომლობისათვის პრიორიტეტული მიმართულებების განსაზღვრა, ინვესტიციების განხორციელებაში პრიორიტეტებისა და წახალისების სისტემის შექმნა, აღნიშნულ სფეროში არსებული ბარიერების აღმოფხვრისათვის მუშაობის კოორდინირება, ინფორმაციის გაცვლა, რუსული საინვესტიციო პროექტების მიმდინარეობის ანალიზი და სხვ.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში მუტკომ, ცხინვალის რეგიონში მშენებარე ობიექტებიც, მათ შორის ბავშვთა საავადმყოფო და „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის“ შენობა, დაათვალიერა. ვიზიტის ფარგლებში მუტკომ ბიბილოვს საბჭოთა პერიოდში სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის მიერ მიღებული ჯილდოები (ლენინის ორდენი და მეგობრობის ორდენი) გადასცა, რომლებიც ოლქმა სამეურნეო პროექტებში და კულტურის სფეროში მიღწეული წარმატებებისთვის მიიღო.

Russia to Allocate 4.5 Billion RUB for Tskhinvali in 2020-2022
On April 19, 2019, the 20th meeting of the Intergovernmental Commission on social-economic cooperation between Russian Federation and Tskhinvali Region was held in Tskhinvali. The Investment Program supporting social-economic development of Tskhinvali Region for 2020-2022 was approved at the meeting.
Vitaly Mutko, Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation, and Erik Pukhayev, de facto Prime Minister of Tskhinvali Region, chaired the meeting. Anatoly Bibilov, de facto President of Tskhinvali Region, Sergey Chebotarev, Minister of North Caucasus Affairs of the Russian Federation, and Aleksey Filatov, recently appointed Head of the Directorate of the Cross-Border Cooperation also attended the meeting.
According to Mutko, the Investment Program covers 52 events and more than 30 projects. In the framework of the Program is planned to overhaul energy, utility and engineering structures, address issues related to attracting private investments in construction sector, reconstruct socially important facilities, modernize educational network and healthcare system. According to Mutko, the program is ambitious and serious and annually 1.5 billion RUB will be spent on the program implementation. According to Bibilov, 4.5 billion RUB will be spent on program implementation in three years and the company “Gazprom“ will allocate additional 2 billion RUB.
At the end of the meeting Mutko and Pukhayev signed the 20th intergovernmental Commission protocol. Within the frame of the meeting was created inter-agency working group for cooperation in investment field. The group will consist of 19 members, including representatives of the Ministry of North Caucasus Affairs and other interested agencies. The working group will be chaired by Igor Koshin, Deputy Minister of Foreign Affairs of the North Caucasus, from Russian side and Gennadi Bekoev, de facto Vice-Prime Minister and Minister of Economic Development, from Tskhinvali side. The working group objectives are: Determine priority directions for cooperation in investment field, set priorities and incentives in investing, coordinate work to eliminate existing barriers, exchange of information, analyse Russian investment projects development, etc.
In the frames of the working visit, Mutko visited construction objects in Tskhinvali Region, including Children's Hospital and the "South Ossetia State University", and handed over to Bibilov awards (the Lenin Order and Order of Friendship) received by the Autonomous Oblast of South Ossetia during the Soviet period for the achievements in the cultural field and agricultural projects.