4 ივნისს ქ. ცხინვალში რუსული ენის საერთაშორისო დღე და რუსი პოეტის, ალექსანდრე პუშკინის დაბადების 222 წლისთავი აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძიება პუშკინის სკვერში გაიმართა. მას დაესწრნენ დე ფაქტო ხელისუფლებისა და რუსეთის „საელჩოს“ წარმომადგენლები, პედაგოგები და რუსისტები, სტუდენტები და სკოლის მოსწავლეები. დამსწრეთა შორის იყვნენ „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი სერგეი სკვორცოვი და რუსეთის „ელჩი“ მარატ კულახმეტოვი.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა რუსული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგთა ასოციაციის (АПРЯЛ) პრეზიდენტმა ზალინა თედეევამ. მისი თქმით, „პუშკინის ლექსები მსოფლიოს ერთ-ერთ საუკეთესო წერტილში - რუსულ სამყაროში - მოგზაურობის საშუალებას იძლევა“. მან პუშკინს „სიტყვით გამოხატული რუსეთი“ უწოდა.
მე-6 საშუალო სკოლის მოსწავლეებმა დადგეს სასცენო წარმოდგენები, წაიკითხეს ლექსები და შეასრულეს პუშკინის ლექსების მიხედვით შექმნილი სიმღერები. ღონისძიების ბოლოს კი დამსწრე საზოგადოებამ პუშკინის ძეგლი ყვავილებით შეამკო.

The 222nd Anniversary of the Birth of Alexander Pushkin was Celebrated in Tskhinvali
On June 4, Tskhinvali celebrated the International Day of the Russian Language and the 222nd anniversary of the birth of the Russian poet Alexander Pushkin. The ceremony was held in Pushkin Square. It was attended by representatives of the de facto government and the Russian “embassy,” teachers, students, and schoolchildren. Among those present were Sergey Skvortsov, the Head of the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region, and Marat Kulakhmetov, Russia's Ambassador to the region.
Zalina Tedeeva, the President of the Association of Teachers of the Russian Language and Literature (ATRL) addressed the audience. “Pushkin's poems allow us to visit one of the best places in the world - the Russian world,” Tadeeva said, calling Pushkin  “Russia, expressed in words.”
Students of the N6 secondary school staged performances, read poems, and sang songs based on Pushkin's poems. At the end of the event, the audience decorated the Pushkin monument with flowers.