ანატოლი ბიბილოვი სანკტ-პეტერბურგში საერთაშორისო ეკონომიკურ ფორუმს დაესწრო
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი სანკტ-პეტერბურგში საერთაშორისო ეკონომიკურ ფორუმში (ПМЭФ) მონაწილეობდა. ფორუმი 2-5 ივნისს ჩატარდა. მასთან ერთად იმყოფებოდნენ დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი გენადი ბეკოევი, ვიცე-პრემიერი და ეკონომიკური განვითარების მინისტრი ძამბოლატ ტადტაევი, ფინანსთა მინისტრი აზა ხაბალოვა და ცხინვალის რეგიონის „ელჩი“ რუსეთში ზნაურ გასიევი.
ანატოლი ბიბილოვმა ვიზიტის ფარგლებში ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას ხელმძღვანელ სერგეი მენიაილოსთან ერთად სანკტ-პეტერბურგში ბესლანის ტრაგედიის მონუმენტი ყვავილებით შეამკო.
ინტერვიუ ТАСС-თან: ინვესტორები ცხინვალის რეგიონში
ფორუმის საინფორმაციო პარტნიორ ТАСС-თან ინტერვიუში ბიბილოვმა აღნიშნა, რომ ცხინვალის რეგიონი და რუსეთი რეგიონის ეკონომიკური განვითარების პროგრამაზე მუშაობენ. მისი თქმით, განსაკუთრებული ყურადღება სოფლის მეურნეობასა და „აგრო-სამრეწველო კომპლექსს“ ექცევა, რადგან ცხინვალის რეგიონი აგრარული „რესპუბლიკაა“. ცხინვალის რეგიონს სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის აღჭურვილობის მისაღებად რუსეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტრო დაეხმარა. ბანკის სესხით ნაყიდი აღჭურვილობის ღირებულება 65 მლნ რუბლს აჭარბებს. ასევე, ბიბილოვის თქმით, ცხინვალის რეგიონის დელეგაციამ რუსეთის რეგიონებთან მოლაპარაკებები გამართა. ამ ყველაფრის საერთო მიზანი კი ცხინვალის რეგიონის საინვესტიციო პოტენციალის გაზრდაა.
ბიბილოვის თქმით, ცხინვალის რეგიონში არაერთი წარმატებული ინვესტიცია ჩაიდო, ხოლო განსაკუთრებით პერსპექტიული სოფლის მეურნეობაში ვაშლის, ყურძნის და ასევე, კენკროვნების მოყვანაა:
• „სამხრეთის ბაღი“ - ინვესტორი, რომელმაც 50 ჰექტარზე ბაღები გააშენა და გაფართოებას აპირებს. წლის ბოლოსთვის კომპანიის ინვესტიცია ცხინვალის რეგიონში 200 მლნ რუბლს მიაღწევს.
• ღვინის კომპანია „ირონსანმა“ გასულ წელს 200 ათასი ტონა სხვადასხვა სახის ღვინო გაიტანა რუსეთში. კომპანიას უკვე 15 ჰექტარი ვენახი აქვს გაშენებული.
• 2008 წლის შემდეგ ცხინვალის რეგიონში კომპანია „БТК-4“ შემოვიდა და წარმატებით მუშაობს.
„სამხრეთ ოსეთი რუსეთის ნაწილი უნდა გახდეს“
საინტერესოა, რომ ბიბილოვის განცხადებით, „სამხრეთ ოსეთი რუსეთის ნაწილი უნდა გახდეს“ და ასე არამხოლოდ ის, არამედ ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობაც ფიქრობს. მისი თქმით, საპრეზიდენტო „არჩევნებში“, რომელიც 2022 წლის გაზაფხულზეა დაგეგმილი, იმ შემთხვევაში იყრის კენჭს მეორედ, თუკი მოსახლეობა მის საქმიანობას დადებითად შეაფასებს.
პლენარული სესია და სირიაში „სამხრეთ ოსეთის საელჩოს“ საკითხი
ბიბილოვი ფორუმის პლენარულ სესიას დაესწრო. ცხინვალის რეგიონის დელეგაციის წარმომადგენლებთან ერთად იგი პოლიტიკოსებს, ბიზნესის წარმომადგენლებსა და რუსეთის რეგიონების კომპანიებს ესაუბრა.
რუსეთის ფედერაციაში სირიის ელჩ - რიად ხადადთან შეხვედრისას ბიბილოვმა სირიის საპრეზიდენტო არჩევნებში ბაშარ ალ-ასადის გამარჯვება შეაფასა, როგორც „სამართლიანობის ტრიუმფი და სირიელი ხალხის პოლიტიკური გამარჯვება“. ბიბილოვმა აღნიშნა, რომ სირიასთან ცხინვალის რეგიონს „ძმური ურთიერთობები“ აკავშირებს, ხოლო სირიაში „სამხრეთ ოსეთის საელჩოს“ გახსნის საკითხი ახლო მომავალში მოგვარდება.
როგორც ცნობილია, 2018 წლის 29 მაისს სირიამ ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის დამოუკიდებლობა აღიარა. 22 ივლისს კი მან ცხინვალის რეგიონთან „დიპლომატიური ურთიერთობა“ დაამყარა.
ცხინვალის სინაგოგის საკითხი
ბიბილოვი, ასევე, რუსეთის მთავარ რაბინს - ბერლ ლაზარსაც შეხვდა და ცხინვალში სინაგოგის აღდგენაზე ესაუბრა. მისი შენიშვნით, შენობა „ქართულ აგრესიამდე“ საბჭოთა კავშირის უძველესი სინაგოგა იყო. ლაზარმა აღნიშნა, რომ სინაგოგის აღსადგენად საჭირო ზომებს მიიღებდა.
ბიბილოვმა განაცხადა, რომ ფორუმში მონაწილეობა ცხინვალის რეგიონის ეკონომიკის განვითარებაზე იმოქმედებს და ფორუმის მნიშვნელობა დიდია იმის გათვალისწინებით, რომ მასში ცხინვალის რეგიონი სხვა ქვეყნებთან ერთად იყო წარმოდგენილი.

Anatoly Bibilov, the de facto President of the Tskhinvali region, participated in the St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) which was held on June 2-5. Bibilov was accompanied by the de facto Prime Minister, Gennady Bekoev, the Deputy Prime Minister and Minister of Economic Development, Dzambolat Tadtaev, the Finance Minister, Aza Khabalova and the Tskhinvali Region “Ambassador” to Russia, Znaur Gasiev.
During the visit, Anatoly Bibilov and Sergey Menyaylo, the Acting Head of the Republic of North Ossetia – Alania, laid flowers at the Monument to the Victims of Beslan in St. Petersburg.
Interview with TASS: Investors in the Tskhinvali Region
In an interview with the news agency TASS, which is the Forum’s information partner, Bibilov noted that the Tskhinvali region and Russia are working on a special program for the economic development of the region. Proceeding from the fact that the “republic” is agrarian, the priority is the development of the agrarian sector of the economy and the “agro-industrial complex.” Bibilov also noted that the Russian Ministry of Agriculture assisted the Tskhinvali region to purchase agricultural equipment with a bank loan. The cost of the equipment exceeds RUB 65 million. According to Bibilov, the delegation from the Tskhinvali region held talks with the Russian regions. The goal of all above mentioned is to increase the investment potential of the Tskhinvali region.
According to Bibilov, a number of successful investments were made in the Tskhinvali region. The region has always been famous for apple orchards, and viticulture. There are also prospects for berries.
South Ossetia Should be a Part of Russia
It is worth noting that not only the de facto President, Anatoly Bibilov, but also the population of the Tskhinvali region think that “South Ossetia should be a part of Russia”. As Bibilov noted he will run in the presidential “elections” (scheduled for spring 2022) for the second time only if the population expresses the desire to elect him.
Plenary Session and the “Embassy of South Ossetia” in Syria
Bibilov attended the plenary session of the SPIEF. Together with the delegation of the Tskhinvali region, he met with politicians, representatives of the business community, and companies from Russian regions.
During a meeting with the Syrian Ambassador to the Russian Federation, Riyad Haddad, Bibilov described Bashar al-Assad’s convincing victory in the elections as “a triumph of justice and a political victory of the Syrian people. Bibilov stressed that the Tskhinvali region has “brotherly relations” with Syria, and the issue of opening a “South Ossetian embassy” in Syria will be worked out in the near future.
Syria recognized the independence of the Tskhinvali region and Abkhazia on May 29, 2018, and established “diplomatic relations” with the Tskhinvali region on July 22.
Synagogue in Tskhinvali
Bibilov met with the Chief Rabbi of Russia, Berl Lazar, and discussed the reconstruction of a synagogue building in Tskhinvali. As Bibilov noted it was the oldest synagogue in the Soviet Union before the “Georgian aggression.” Lazar said that he was ready to take the necessary steps to restore the synagogue.
Bibilov said that participation in the Forum will affect the economic development of the Tskhinvali region. He also stressed the importance of the Forum as it represented the Tskhinvali region along with other countries.