ცხინვალის რეგიონში რუსეთის დღე აღნიშნეს
12 ივნისს რუსეთის დამოუკიდებლობის დღე აღინიშნა. 2005 წლის შემდეგ ეს თარიღი ცხინვალის რეგიონში აღინიშნება, როგორც ერთ-ერთი „სახელმწიფო“ დღესასწაული. დე ფაქტო პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა რუსეთის პრეზიდენტსა და ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებს ეროვნული დღესასწაული მიულოცა. საღამოს კი გაიმართა საზეიმო მიღება, რომელსაც დაესწრნენ ბიბილოვი, რუსეთის „ელჩი“ მარატ კულახმეტოვი და სხვა პოლიტიკური თუ საზოგადო მოღვაწეები. „ჩვენს სამშობლოს - რუსეთს - ვუსურვებ, რომ მუდამ ძლიერი სახელმწიფო ყოფილიყოს,“ - აღნიშნა ბიბილოვმა.
ამავე დღეს გაიმართა მსვლელობა მანქანებით, რომლის ორგანიზატორი იყო მიხაილ კოჩიევი - ახალგაზრდული ორგანიზაცია „ერთიანი ალანიის“ ლიდერი. ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს ანატოლი ბიბილოვმა და ცხინვალის რეგიონში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა, სერგეი სკვორცოვმა. მსვლელობის დროს მანქანებზე დამონტაჟებული იყო რუსეთისა და ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის“ დროშები.
„როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობაში ასევე გაიმართა ხეზე ხატვის ტრადიციული რუსული ტექნიკის მასტერკლასი „Золотая хохлома“. ღონისძიების მონაწილეები გაეცნენ აღნიშნული ტექნიკის ისტორიას, მის ძირითად სახეობებს და თავიანთი ნამუშევრებიც შექმნეს. მასტერკლასის ორგანიზატორი იყო ცხინვალის რეგიონში რუსი მოსახლეობის საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „РОССЫ“.
რუსეთის დღესთან დაკავშირებით, რუსეთის ფედერაციის მე-4 სამხედრო ბაზაზე „დიდ სამამულო ომში“ დაღუპულ გმირთა ხეივანი და მარადიული ცეცხლის მონუმენტი გაიხსნა. საზეიმო ღონისძიებას დაესწრნენ მე-4 სამხედრო ბაზის მეთაურები, ასევე რუსეთის „ელჩი“ მარატ კულახმეტოვი.

Tskhinvali Region Celebrated Russia Day
June 12 marks Russia's Independence Day. This date has been celebrated in the Tskhinvali region as one of the “state” holidays since 2005. The de facto President, Anatoly Bibilov, congratulated the Russian President and other government officials on the national holiday. In the evening, Bibilov, the Russian “Ambassador,” Marat Kulakhmetov, and other political and public figures attended a solemn reception. “I wish to our Motherland Russia to be a strong state,” Bibilov said.
On the same day, a motor rally was held which was organized by Mikhail Kochiev, the Leader of the United Alania youth organization. Anatoly Bibilov and Sergey Skvortsov, the Head of the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region, addressed the participants of the event. During the rally, flags of  Russia and so-called Republic of South Ossetia were erected on cars.
The Rossotrudnichestvo office also hosted a master class on the Golden Khokhloma Russian traditional wood-painting technique. The participants of the event familiarized themselves with the history of the painting techniques, its main types and also tried to depict some artistic motives. The master class was organized by the ROSSY public organization of the Russian population in the Tskhinvali region.
On Russia Day, the Alley of Heroes of the Great Patriotic War and the Eternal Flame monument were opened at the 4th military base of the Russian Federation. The ceremony was attended by commanders of the 4th military base, as well as the Russian “Aambassador,” Marat Kulakhmetov.