ცხინვალში ტოკიოს ოლიმპიადის პრიზიორებს უმასპინძლეს
ცხინვალში რუსეთის თავისუფალი ჭიდაობის გუნდის მწვრთნელ - ძამბოლატ თედეევსა და ჩრდილოეთ ოსეთიდან ტოკიოს ოლიმპიურ ჩემპიონს - ზაურბეკ სიდაკოვს და პრიზიორებს - არტურ ნაიფონოვსა და სერგეი კოზირევს საზეიმოდ უმასპინძლეს. ღონისძიებაზე იმყოფებოდა რიო დე ჟანეიროს ოლიმპიური ოქროს მფლობელი სოსლან რამონოვიც.
ტოკიოს ზაფხულის ოლიმპიური თამაშები 2021 წლის 23 ივლისიდან 8 აგვისტომდე ტარდებოდა. რუსეთი 33 სპორტის სახეობაში 335 სპორტსმენით იყო წარმოდგენილი. სანქციების გამო რუსეთი ოლიმპიადაზე წარმოდგენილი იყო რუსეთის ოლიმპიური კომიტეტის სახელით. მათ 20 ოქრო, 28 ვერცხლი და 23 ბრინჯაო მოიპოვეს. ჩრდილოეთ ოსეთიდან მონაწილე 8 ათლეტიდან 4 პრიზიორი გახდა. მათ ოქრო, ვერცხლი და ორი ბრინჯაო მოიპოვეს.
საზეიმო შეხვედრას ცხინვალში ასობით ადამიანი ესწრებოდა. თედეევმა, რომელიც წარმოშობით ცხინვალის რეგიონიდანაა, განაცხდა, რომ: „ჩვენ სამშობლოში მოვედით. ტოკიოში მუდამ ვგრძნობდით თქვენს მხარდაჭერას. ყველა ოლიმპიური თამაშიდან ჩვენ ოლიმპიური მედალი მოგვაქვს პატარა ოსეთისთვის. იყვნენ რამონოვი, გაცალოვი, თაიმაზოვი, ბაროევი - ეს უკვე კარგი ტრადიციაა“. ასევე, თედეევის განცხადებით, „ოსეთს არავინ ჰყოფს, მაგრამ ცხინვალი ოსეთის გულია“. მისივე შენიშვნით, თუ ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობას 15 ქვეყანა აღიარებს, მას ოლიმპიურ თამაშებზე „ნეიტრალური ოლიმპიური დროშით“ გამოსვლა შეეძლება.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა ჩემპიონები - ოქროს მფლობელი ზაურბერკ სიდაკოვი, ბრინჯაოს მფლობელი არტურ ნაიფონოვი, ვერცხლის მფლობელი ჩოგბურთელი ასლან კარაცევი და ბრინჯაოს მფლობელი ძიუდოისტი მადინა თაიმაზოვა „მეგობრობის ორდენით“ დააჯილდოვა.

Tskhinvali Hosted the Winners of the Tokyo Olympics
The coach of the Russian national freestyle wrestling team, Dzambolat Tedeev, the Tokyo Olympic champion from North Ossetia, Zaurbek Sidakov, and the winners - Arthur Naifonov and Sergey Kozyrev, were greeted with honors in Tskhinvali. Soslan Ramonov, the owner of the Olympic gold in Rio de Janeiro, also arrived in Tskhinvali.
The 2020 Summer Olympics were held in Tokyo from July 23 to August 8, 2021. Russia was represented by a delegation of 335 athletes in 33 sports. Russia was represented at the Olympics on behalf of the Russian Olympic Committee due to the sanctions. Russian athlets won 20 gold, 28 silver and 23 bronze medals. Four out of eight athletes from North Ossetia became winners of gold, silver and two bronze medals.
Hundreds of people attended the ceremony in Tskhinvali. Tedeev, who is originally from the Tskhinvali region, said: “We came to our homeland. Being in Tokyo, we felt your support all the time. From every Olympic Games we bring Olympic medals to little Ossetia. There were Ramonov, Gatsalov, Taimazov, Baroev. So, this is already a good tradition for us.” According to Tedeev, “nobody divides our Ossetia, but Tskhinvali is the very heart of Ossetia.” According to him, if 15 countries recognize the independence of the Tskhinvali region, he will be able to participate in the Olympic Games under a neutral Olympic flag.
The de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, awarded the winner of the gold medal, Zaurberk Sidakov, the winner of the bronze medal, Artur Nayfonov, the winner of the silver medal and tennis player, Aslan Karatsev, and the winner of the bronze medal, judoka Madina Taimazova, with the “Order of Friendship.”