სეპარატისტი მოხალისეები რუსეთ-უკრაინის ომში: ვინ არის ახრა ავიძბა?
2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში რუსეთის სამხედრო შეჭრით რუსეთ-უკრაინის ომი დაიწყო. ომში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონიდან არაერთი სეპარატისტი იბრძვის. ეს, ერთი მხრივ, გამოწვეულია თვით სეპარატისტული რეჟიმების სურვილით გამოხატონ მხარდაჭერა, როგორც რუსეთის, ისე „დონეცკისა და ლუჰანსკის სახალხო რესპუბლიკების“ მიმართ, ასევე წახალისებულია რუსეთის მიერ, რითაც ის უკრაინაში წამოწყებულ ომში „საერთაშორისო ძმობის“ მნიშვნელობას უსვამს ხაზს. რუსული მედია ხშირად აშუქებს „უცხოელი“ (მაგ: აფხაზ ან ოს) მოხალისეების მონაწილეობასა და მათ როლს 2022 წლის ომში.
უკრაინაში საბრძოლო მოქმედებების დაწყებისთანავე მალევე გამოჩნდნენ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან წასული სეპარატისტები (მაგ: ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დროშა ტანკზე მელიტოპოლში). აფხაზი და ოსი მოხალისეები აღმოსავლეთ უკრაინაში 2014 წლიდან იბრძოდნენ, თუმცა 2022 წლის ომის გააქტიურების შემდეგ მათი რაოდენობა გაიზარდა. მათგან გამორჩეულია ეთნიკურად აფხაზი სამხედრო, ახრა ავიძბა, რომელიც კონფლიქტში აქტიურადაა ჩართული 2014 წლიდან.
ვინ არის ახრა ავიძბა?
ახრა ავიძბა 1986 წელს სოჭში დაიბადა. ავიძბა რუსეთის მოქალაქეობას ფლობს და აფხაზეთში მხოლოდ 2011 წელს გადავიდა საცხოვრებლად. იგი ალხაზ ავიძბას ბიძაშვილია, აფხაზი კანონიერი ქურდის, რომელიც 2019 წელს სოხუმში რესტორანში მოკლეს. ავიძბას, რომელსაც ზედმეტსახელად „აფხაზს“ უწოდებენ (ასევე იყენებს ფსევდონიმს „გენადი ვიქტოროვიჩ“) მნიშვნელოვანი როლი ეკავა რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტში ჯერ კიდევ 2014 წლიდან. იგი უკრაინის ტერიტორიაზე იმავე წლის ივლისში მოხვდა. მისი თქმით, მას სურვილი ჰქონდა დახმარებოდა „თავის მოძმე ერს სამშობლოს დაცვაში“ და სწორედ ამიტომ გადაწყვიტა აღმოსავლეთ უკრაინაში წასვლა.
თავდაპირველად ავიძბა სამხედრო დაჯგუფება „ოპლოტს“ შეუერთდა, რომელსაც ალექსანდრე ზახარჩენკო (ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის ხელმძღვანელი 2014-2018 წლებში) მეთაურობდა. ზახარჩენკო 2018 წელს დონეცკში მოკლეს, როგორც ავიძბასთან ერთად მებრძოლი სხვა სეპარატისტი ლიდერები. ავიძბა 2021 წლის ინტერვიუში იხსენებს, თუ როგორი „დადებითი გავლენა ჰქონდა ზახარჩენკოს მასზე და დონბასში მიმდინარე მოვლენებზე“.
შემდგომში ავიძბა სეპარატისტების მხარეს მებრძოლ „საერთაშორისო“ დაჯგუფება „პიატნაშკას“ ჩაუდგა სათავეში. მოცემული დაჯგუფება მონაწილეობას იღებდა ილოვაისკის, შახტერსკისა და დებალცევეს ბრძოლებში. სწორედ ამ ბრძოლებში გაწეული დახმარებისთვის ავიძბა 2015 წლიდან „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის“ „გმირის“ წოდებასაც ფლობს. თუმცა ავიძბას როლის აქტიურად გაშუქება კონფლიქტის „საერთაშორისო“ ელფერის მისაცემადაც ხდება. ავიძბას თქმით, „პიატნაშკა“ თავდაპირველად განსაკუთრებულ დავალებებს ასრულებდა, თუმცა მათი მზარდი სამხედრო გამოცდილების გამო მალე სხვა დანაყოფების შეერთებაც დაიწყეს. იმავე ინტერვიუში ავიძბა იხსენებს, რომ მის დანაყოფში იბრძოდნენ ფრანგი, ბრიტანელი, ბელარუსი და ყაზახი მოხალისეები. ავიძბა ამბობს, რომ „სხვადასხვა ენაზე საუბრის მიუხედავად, [უცხოელ] მოხალისეებს ესმით ღირსების ენა, რაც განაპირობებს მათ სურვილს იბრძოლონ დონბასში“. ავიძბა ამბობს, რომ ფრანგ მოხალისეებს სამშობლოში დაბრუნების შემდეგ პრობლემა არ შექმნიათ, განსხვავებით ბრიტანელებისა და ყაზახებისგან, რომელთა უმრავლესობაც დააკავეს. ფრანგი მოხალისეები „ჩართულები არიან დონბასის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებაში“. ავიძბა აფხაზეთში 2018 წელს დაბრუნდა.
ყვითელჟილეტიანები ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის დროშით. წყარო: realtribune.ru
აღსანიშნავია, რომ ავიძბამ „მოასწრო“ დონბასის დატოვება, რადგან მასთან ერთად მებრძოლი ზოგიერთი სეპარატისტი ლიდერი საეჭვო გარემოებებში გარდაიცვალა კონფლიქტის აქტიური ფაზის დასრულების შემდეგ. მიუხედავად იმისა, რომ როგორც სეპარატისტები, ისე რუსები მათ გარდაცვალებას უკრაინის სპეციალურ სამსახურებს აბრალებენ, გავრცელებული მოსაზრებით, მათი ლიკვიდაცია რუსეთის სურვილით მოხდა, რათა კონფლიქტს ზედმეტად პოპულარული და „არაპროგნოზირებადი“ ლიდერები ჩამოცლოდნენ. ავიძბა განსაკუთრებული პოპულარობით სარგებლობდა მედია სივრცეში, რითაც ხაზი ესმეოდა რუსეთის პატრონაჟით წარმოქმნილ სეპარატისტულ ტერიტორიებს შორის „ძმობასა და ერთობას“.
ავიძბა აფხაზეთში: 2020 წლის კრიზისი, შიდა დაპირისპირება და დონბასში დაბრუნება
აფხაზეთში დაბრუნების შემდეგ ავიძბა აქტიურად  ჩაერთო შიდა პოლიტიკაში. 2020 წლის იანვარში იგი მონაწილეობდა აფხაზეთში მიმდინარე პოლიტიკურ კრიზისში. იგი რამდენიმე ასეულ ადამიანთან ერთად შეიჭრა ე.წ. პრეზიდენტის სასახლეში. მის ქმედებებს და შემდგოში განვითარებულ მოვლენებს დე ფაქტო პრეზიდენტ რაულ ხაჯიმბას თანამდებობიდან გადადგომა მოჰყვა. ავიძბა 2020 წლის ივნისიდან ამჟამინდელი დე ფაქტო პრეზიდენტის, ასლან ბჟანიას თანაშემწე იყო საერთაშორისო საკითხებში, თუმცა მისი პოზიცია უფრო სიმბოლური ხასიათის იყო. სწორედ ამან გამოიწვია ავიძბასა და აფხაზ დე ფაქტო ლიდერებს შორის უთანხმოება. მან იმავე წლის ოქტომბერში დატოვა თანამდებობა „აფხაზეთის ხელმძღვანელობაში იმედის გაცრუების გამო“.
ამავე პერიოდში ავიძბას რუსეთიდან აფხაზეთში შესვლისას სასაზღვრო გამშვებ პუნქტზე პრობლემა შეექმნა. ავიძბას არ აძლევდნენ რუსეთის დატოვების საშუალებას (ვიდეო). ინციდენტის შემდეგ ავიძბამ განაცხადა, რომ აუცილებლად დაბრუნდებოდა პოლიტიკაში. ავიძბა პოლიტიკოსად ქცეული სამხედროა, რაც დიდი პრობლემის წინაშე აყენებს აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერებს. 2020 წლის კრიზისის დროს ავიძბამ დაამტკიცა, რომ მას შეუძლია ხალხის მობილიზება და გააჩნია სამხედრო გამოცდილებაც.
მალევე, 2021 წლის მარტში ავიძბა იარაღის უკანონო ფლობისთვის დააკავეს, რისთვისაც მას 2-დან 6 წლამდე პატიმრობა ემუქრებოდა. მასთან ერთად დააკავეს ოთხი პირი, რომლებიც ასევე იბრძოდნენ უკრაინაში. თავდაპირველად მათ სახელმწიფო გადატრიალების მომზადებას აბრალებდნენ, თუმცა ავიძბას ადვოკატის განცხადებით, ამის დამტკიცება საკმაოდ რთული იქნებოდა, შესაბამისად სასამართლო მხოლოდ იარაღის უკანონო ფლობაზე გაიმართა. აღსანიშნავია, რომ ავიძბა არც მალავდა იარაღის ფლობას და ამბობდა, რომ „მისი მტრები კიდევ უფრო შეიარაღებულები დადიან“. ავიძბას დაკავების შემდეგ დონბასელმა მებრძოლებმა მიმართვა გაავრცელეს აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობისთვის, სადაც ისინი საქმის სამართლიანად გამოძიებასა და დაკავებულთა გათავისუფლებას ითხოვდნენ. საბოლოოდ, გულრიფშის რაიონის „სასამართლომ“ ავიძბას 3-წლიანი პირობითი სასჯელი მიუსაჯა და 10 000 რუბლი ჯარიმა დააკისრა. მის სახლში, სოფ. ეშერაში აღმოჩენილი იარაღი კი აფხაზეთის „თავდაცვის სამინისტროს“ გადაეცა.
2022 წლის თებერვალში გამოჩნდა ავიძბას ინტერვიუ რუსულ მედია სააგენტოსთან, სადაც ის „უკრაინის დენაციფიკაციას უჭერდა მხარს“. მალევე გავრცელდა ვიდეომასალა, სადაც ჩანს, რომ ავიძბა კვლავ გაემგზავრა დონბასში რუსულ მხარეს საბრძოლველად. ომის მიმდინარეობის დროს ავიძბამ კიდევ ერთი ინტერვიუ ჩაწერა, სადაც მან კვლავ ღიად დაუჭირა მხარი რუსეთს მიმდინარე ომში. კითხვაზე თუ როგორ შეაფასებდა მიმდინარე ომს, ავიძბამ განაცხადა, რომ: „რუსეთი ჩვენი მოკავშირეა, ჩვენ ერთმანეთის გვერდით ერთად უნდა ვიდგეთ. აფხაზს, ოსსა და სომეხს შორის განსხვავება არ არსებობს - ჩვენ ყველა პოსტსაბჭოთა სივრციდან ვართ. ჩვენ ვსაუბრობთ რუსულად, ჩვენ ვაზროვნებთ რუსულად. ჩვენ ერთად უნდა ვიბრძოლოთ ბოროტების წინააღმდეგ.“ ავიძბა თვლის, რომ რუსული „სპეცოპერაცია წარმატებით მიმდინარეობს და სამხედროები წინ მიიწევენ“. ინტერვიუში ის ასევე აცხადებს, რომ [მათ] უკრაინის დათმობა არ შეუძლიათ: „უკრაინის გაყოფა არ შეიძლება, ის მთლიანად რუსეთს უნდა ეკუთვნოდეს“. ინტერვიუს ბოლოს, ავიძბა თვლის, რომ ყველაზე რთული პროცესი „დენაციფიკაციის შემდგომი პერიოდი იქნება, როდესაც რუსი ინტელექტუალები ნაციონალისტური იდეოლოგიის ამოძირკვას დაიწყებენ“.
ახრა ავიძბა სოხუმში პოლიტიკური კრიზისის დროს, 2020 წელს. წყარო: hromadske.ua
ავიძბას როლი აფხაზეთის შიდა პოლიტიკაში
გავრცელებული აზრით, ავიძბას 2020 წლის კრიზისში მონაწილეობა განპირობებული იყო მისი ნათესავის, ალხაზ ავიძბას მკვლელობით, რამაც გაზარდა შურისძიების სურვილი და მას პოლიტიკაში წასვლისკენ უბიძგა. 2021 წლის მარტში ავიძბამ, დაკავების დღეს, საკუთარ ფეისბუკზე პოლიტიკური პარტია „ახალი ხალხის“ დაარსება დააანონსა. მისი დაკავებაც აფხაზურ პოლიტიკაში მისი ჩართვის პრევენციის ჭრილში შეიძლება განვიხილოთ. აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერებს, როგორც ჩანს, არ სჭირდებოდათ პოპულარული საველე მეთაურის პოლიტიკური აქტიურობა, რომელმაც ამჟამინდელი დე ფაქტო პრეზიდენტის ხელისუფლებაში მოსვლისთვის ბევრი რამ გააკეთა.
რთული სათქმელია თუ რამდენად წარმატებული იქნებოდა ავიძბა პოლიტიკაში. იგი პირველ რიგში სამხედროა, რომელსაც ნამდვილად შეუძლია ანგარიშგასაწევი ძალის ჩამოყალიბება და აფხაზეთის შიდა პოლიტიკაზე გავლენის მოხდენა.
ავიძბა დაკავებამდე აპროტესტებდა ბენურ კვირაიას თბილისში ვიზიტს, რაც ნათელს ჰფენს მის პოზიციას თბილისთან მოლაპარაკებების შესახებ. თუმცა ამავდროულად საინტერესოა, თუ როგორ შეძლებს ავიძბა დამოუკიდებლობის მომხრე აფხაზების გულის მოგებას, რადგან ის ხშირად ახსენებს რუსეთის მნიშვნელოვან როლს, „რუსკი მირს“ და რუსულ გავლენის სფეროს.
რაც ყველაზე მნიშნველოვანია, ავიძბა ომის დაწყების მომენტში ჯერ კიდევ პირობით სასჯელს იხდიდა. მისი დონბასში გამოჩენა ერთის მხრივ შეიძლება ნიშნავდეს, რომ აფხაზურ მხარეს ურჩევნია იგი ჩამოშორდეს შიდა პოლიტიკას, და შესაბამისად ავიძბას პრობლემა არ შეექმნა ამ მხრივ. ამას გარდა, რუსული მხარისთვის მნიშვნელოვანია პროპაგანდისტული სიუჟეტების მომზადება, სადაც შესაძლებელი იქნება „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირის“ აქტიურად გამოყენება, ავიძბა კი ამ მხრივ „ცნობად სახედ“ ითვლება. როგორც აღნიშნავენ, ავიძბას თავი რეალურ ბრძოლებში დიდად არ გამოუჩენია, მაგრამ კონფლიქტში მონაწილეობის ფართოდ გაშუქება მას დიდი გავლენის პლატფორმას აძლევს როგორც უკრაინაში, ასევე აფხაზეთში. ავიძბა აქტიურად არის წარმოჩენილი რუსეთის პროპაგანდისტულ მედიაში და ხშირად იძლევა ინტერვიუებს. ეს კი ავიძბას აფხაზურ პოლიტიკაში დაბრუნებისთვის ხელშემწყობი ფაქტორი შეიძლება გახდეს.

Separatist Volunteers in the Russian-Ukrainian War: Who is Akhra Avidzba?
On February 24, 2022, the Russian-Ukrainian war started with the Russian military invasion of Ukraine. Many separatists from Abkhazia and the Tskhinvali region are fighting in the war. This is partly due to the desire of the separatist regimes to express their support for both Russia and the Donetsk and Luhansk People's Republics and, in turn, is encouraged by Russia to emphasize the importance of the “international brotherhood” in the war in Ukraine. The Russian media sources often cover the participation of “foreign” (e.g., Abkhaz or Ossetian) volunteers and their role in the 2022 war.
Immediately after the start of the hostilities in Ukraine, separatists from the occupied territories of Georgia appeared (e.g. the so-called South Ossetian flag on a tank in Melitopol) in hotspots. Abkhaz and Ossetian volunteers have been fighting in eastern Ukraine since 2014, however, their number has increased since the escalation of the 2022 war. Among them is an ethnic Abkhaz military, Akhra Avidzba, who has been actively involved in the conflict since 2014.
Who is Akhra Avidzba?
Akhra Avidzba was born in 1986 in Sochi. Avidzba holds Russian citizenship and moved to Abkhazia only in 2011. He is the cousin of Alkhaz Avidzba, an Abkhaz thief-in-law, who was killed in a restaurant in Sokhumi in 2019. Avidzba, nicknamed as “Abkhaz” (also using the pseudonym “Gennady Viktorovich”), has played an important role in the Russian-Ukrainian conflict since 2014. He appeared on the territory of Ukraine in July of the same year. Avidzba said that he wanted to help “his brother nation to defend its homeland” and that is why he decided to go to eastern Ukraine.
Avidzba initially joined the Oplot military group, led by Alexander Zakharchenko (head of the so-called Donetsk People's Republic in 2014-2018). Zakharchenko was assassinated in Donetsk in 2018 like other separatist leaders fighting together with Avidzba. In a 2021 interview, Avidzba recalls “what a positive impact had Zakharchenko on him and on the events in Donbass.”
Later, Avidzba headed the Piatnashka separatist “international” brigade. The brigade took part in the battles of Ilovaisk, Shakhtarsk and Debaltseve. Avidzba received the title of “Hero of the Donetsk People's Republic” for his participation in these battles in 2015. However, Avidzba's role was actively covered by the Russian media to give the conflict an “international” tone. According to Avidzba, Piatnashka initially performed special tasks, but due to their growing military experience, other units soon began to join it. In the same interview, Avidzba recalls that French, British, Belarusian and Kazakh volunteers fought in his unit. Avidzba says that “despite speaking different languages, [foreign] volunteers understand the language of dignity, which determines their desire to fight in Donbass.” Avidzba says that the French volunteers did not face a problem after returning home, unlike the British and Kazakhs, most of whom were detained. French volunteers are “involved in spreading information about Donbass.” Avidzba returned to Abkhazia in 2018.
So-Called Yellow Vests Under the Flag of the Donetsk People's Republic. Source: realtribune.ru
It should be noted that Avidzba “managed” to leave Donbass in time, as some separatist leaders fighting with him died in suspicious circumstances after the end of the active phase of the conflict. Although both the separatists and the Russians blame the Ukrainian Special Services for their deaths, it is widely believed that they were killed at Russia's behest in order to oust the overly popular and “unpredictable” leaders of the conflict. Avidzba was particularly popular in the Russian media, thus emphasizing “brotherhood and unity” between the Russian-sponsored separatist territories.
Avidzba in Abkhazia: the 2020 Crisis, Internal Confrontation, and the Return to Donbass
After returning to Abkhazia, Avidzba became actively involved in domestic politics. In January 2020, he participated in the ongoing political crisis in Abkhazia. He, together with several hundred people, broke into the so-called Presidential Palace. His actions and subsequent developments led to the resignation of the de facto President, Raul Khajimba. In June 2020 Avidzba was appointed as the Assistant in international affairs to the current de facto President, Aslan Bzhania, although his position was rather symbolic. This is what led to the disagreement between Avidzba and the Abkhaz de facto leaders. He resigned in October of the same year due to “disappointment in the leadership of Abkhazia.”
At the same time, Avidzba faced a problem at a border checkpoint while entering Abkhazia from Russia. Avidzba was not allowed to leave Russia (video). After the incident, Avidzba said he would definitely return to politics. Avidzba is a military who turned into a politician and poses a big problem to the de facto leaders of Abkhazia. During the 2020 crisis, Avidzba proved that he can mobilize people and has military experience as well.
Shortly afterwards, in March 2021, Avidzba was arrested for illegal possession of firearms, for which, if convicted he would face a sentence of two to six years. Along with him were detained four people who were also fighting in Ukraine. Initially, they were accused of plotting a coup, but as Avidzba's lawyer said it would be difficult to prove, so the trial was held only for illegal possession of firearms. It is noteworthy that Avidzba did not hide the possession of weapons and said that “his enemies are walking with more arms.” Following Avidzba's arrest, militants from Donbass appealed to the de facto government of Abkhazia, demanding a fair investigation and the release of the detainees. Eventually, the Gulripshi District Court sentenced Avidzba to three years probation and imposed a RUB 10,000 fine. The weapons found in his house, in the village of Eshera, was handed over to the “Ministry of Defense” of Abkhazia.
In February 2022, Avidzba appeared in an interview with a Russian media agency in which he “supports the denazification of Ukraine.” Video footage was soon released showing Avidzba again heading to Donbass to fight on the Russian side. During the war, Avidzba recorded another interview in which he again openly supported Russia in the ongoing war. When asked about the assessment of the war, Avidzba said: “Russia is our ally, we must stand together. There is no difference between Abkhazians, Ossetians or Armenians - we are all from the post-Soviet space. We speak Russian, we think Russian. We must fight the evil together.” Avidzba believes that the Russian “special operation is successful and the military are moving forward.” In the interview, he also says that [they] could not give up Ukraine: “Ukraine can not be divided, it must belong entirely to Russia.” At the end of the interview, Avidzba believes that the most difficult process will be the “post-denazification period, when Russian intellectuals will begin to uproot nationalist ideology.”
Akhra Avidzba During the Political Crisis in Sokhumi in 2020. Source: hromadske.ua
Avidzba's Role in Abkhazia's Domestic Politics
It is widely believed that Avidzba's involvement in the 2020 crisis was motivated by the assassination of his cousin, Alkhaz Avidzba, which sparked a desire for revenge and prompted him to enter politics. In March 2021, on the day of his arrest, Avidzba announced on his Facebook page the establishment of the New People Political Party. His arrest can also be linked to the Abkhazia leadership preventing him from entering domestic politics. It seems that the de facto leaders of Abkhazia disliked the political activism of a popular field commander who did much to bring the current de facto president to power.
It is difficult to say how successful Avidzba would have been in politics. Above all, he is a military man who has just entered politics and can have a substantial influence on the developments in Abkhazia.
Before his arrest, Avidzba was protesting against Benur Kviraia's visit to Tbilisi, which sheds light on his position on negotiations with Tbilisi. However, at the same time, it is interesting to see how he will win the hearts of pro-independence Abkhazians, as he often mentions Russia's important role, “Russkiy Mir” and the Russian sphere of influence.
Most importantly, Avidzba was still serving a suspended sentence during the start of the war. His appearance in Donbass may mean that the Abkhaz side prefers to distance him from domestic politics, and therefore Avidzba did not face problems leaving the de facto state. In addition, it is important for the Russian side to prepare propaganda stories and actively use the “Hero of the Donetsk People's Republic” for this purpose since Avidzba is considered a “recognizable face” in this regard. As it is noted, Avidzba has not shown much in real battles, but the widespread coverage of his involvement in the conflict gives him a large platform of influence in both Ukraine and Abkhazia. Avidzba is actively featured in the Russian propaganda media and he often gives interviews. This could become a contributing factor to Avidzba's return to Abkhazian politics.