15 ივნისს მოსკოვში ვიზიტად მყოფი ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვს შეხვდა. შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების საკვანძო თემები და საგარეო პოლიტიკის კოორდინაციის საკითხები განიხილეს, მათ შორის ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობა.
ლავროვმა გაგლოევს მადლობა გადაუხადა დონეცკისა და ლუჰანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკების ჰუმანიტარული დახმარების გამო. შეხვედრის დროს ლავროვმა პოზიტიურად შეაფასა გაგლოევის გადაწყვეტილება ე.წ. სასაზღვრო გამშვები პუნქტების დროებითი გახსნის თაობაზე.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს გადაწყვეტილებით, ლომისობის დღესასწაულთან დაკავშირებით, 13-17 ივნისის პერიოდში დროებით გაიხსნა გამშვები პუნქტები - „რაზდახანი“ (ოძისი/მოსაბრუნი), „სინაგური“ (სინაგური) და „პერეუ“ (პერევი) - და ოკუპირებულ რეგიონში მცხოვრებ მოსახლეობას საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლის უფლება მიეცა. გამშვები პუნქტების გახსნა გაგლოევის „წინასაარჩევნო“" დაპირებაც იყო.

Gagloyev's meeting with the Russian Foreign Minister
On June 15, Alan Gagloyev, the de facto President of the Tskhinvali region, who is visiting Moscow, met with the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov. The meeting discussed the key issues of bilateral relations and foreign policy coordination, including the progress of the Geneva International Discussions. Lavrov expressed gratitude to Gagloyev for the humanitarian aid provided to the so-called Donetsk and Luhansk the People's Republics. During the meeting, Lavrov positively assessed Gagloyev's decision on temporary opening of border checkpoints.
As per a decision of the de facto Security Council of the Tskhinvali region checkpoints – Razdakhani (Odzisi / Mosabruni), Sinaguri (Sinaguri) and Pereu (Perevi) were temporarily opened in the occupied region on June 13-17 in connection with Lomisoba holiday. Resident of the occupied region were allowed to move into the territory controlled by the central government of Georgia. The opening of checkpoints was also Gagloyev's "pre-election" promise.