„არმია-2022“ რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს მიერ ორგანიზებული საერთაშორისო სამხედრო-ტექნიკური ფორუმია, რომელიც უკვე მერვე წელია იმართება.
წლევანდელი ფორუმი 19-21 აგვისტოს პერიოდში რუსეთის ფედერაციის მასშტაბით 16 ადგილას გაიმართება, ასევე სომხეთის, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ბაზებზეც.
აფხაზეთის ტერიტორიაზე ფორუმის ღონისძიებები დაგეგმილია გუდაუთაში, ცხინვალის რეგიონში კი - ცხინვალში.
ფორუმის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებები მოიცავს ქალაქების ისტორიული მოვლენების გაცოცხლებას, სევასტოპოლში ახალგაზრდული არმიის რაზმ „სოვრემენნიკის“ წარმოდგენას, იარაღისა და სამხედრო ტექნიკის სტატიკური ჩვენების ობიექტებზე წარდგენასა და სხვა.

Command of the Southern Military District Approved the Venues of Army-2022
Army-2022 is an international military-technical forum organized by the Ministry of Defense of the Russian Federation, which has been held for the eighth year.
This year, the forum will be held on August 19-21 at 16 locations across the Russian Federation, as well as at bases in Armenia, Abkhazia and the Tskhinvali region.
On the territory of Abkhazia, the forum events are planned in Gudauta, and in Tskhinvali.
The events planned within the framework of the forum include reviving the historical events of the cities, the presentation of the youth army detachment “Sovremennik” in Sevastopol, the presentation of weapons and military equipment for the static display, etc.