ბელარუსის პრეზიდენტის მოულოდნელი ვიზიტი აფხაზეთში
დღეს, ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსადრე ლუკაშენკო მოულოდნელად ეწვია აფხაზეთს. დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ბიჭვინთის „სახელმწიფო აგარაკზე“ უმასპინძლა სტუმარს.
ბჟანიამ გაიხსენა, რომ 1996 წლის იანვარში ლუკაშენკომ დსთ-ის ქვეყნების სამიტზე აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის წინააღმდეგ ეკონომიკური სანქციების დაწესება უარყოფითად შეაფასა.
ლუკაშენკოს განცხადებით, იგი ბოლოს აფხაზეთში 25 ან 27 წლის წინათ იმყოფებოდა, როდესაც პარლამენტის რიგითი წევრი იყო. მისი თქმით, მან წინა დღით, სოჭში, რუსეთის პრეზიდენტთან შეხვედრაზე აფხაზეთის საკითხიც განიხილა და შეთანხმდნენ, რომ აფხაზეთის მიტოვება არ შეიძლება და მას უნდა დაეხმარონ.

Belarusian President’s Unexpected Visit to Abkhazia
Today, the Belarusian President, Aleksander Lukashenko, made an unexpected visit to Abkhazia. The de facto President, Aslan Bzhania, hosted the guest at the “State" owned dacha in Bichvinta.
Bzhania recalled that in January 1996, Lukashenko negatively assessed the imposition of economic sanctions against the de facto Republic of Abkhazia at the CIS States’ summit.
According to Lukashenko, he was last in Abkhazia 25 or 27 years ago, when he was an ordinary member of the parliament. According to him, he discussed the issue of Abkhazia at a meeting with the Russian President the day before in Sochi, and they agreed that Abkhazia cannot be abandoned and should be assisted.