რუსი დეპუტატები ცხინვალის „არჩევნებს“ აკვირდებიან
2019 წლის 9 ივნისს ცხინვალის რეგიონში არალეგიტიმური საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა, რომელსაც არაღიარებული რესპუბლიკებისა და რუსეთის ფედერაციის წარმომადგენლები დამკვირვებლის სტატუსით დაესწრნენ. სტუმრებს რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ანატოლი ბიბილოვიც შეხვდა.
არალეგიტიმურ არჩევნებზე დასაკვირვებლად ცხინვალში ჩავიდნენ დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპულიკის, დნესტრისპირეთის დე ფაქტო რესპუბლიკისა და ნიკარაგუას წარმომადგენლებიც. რუსეთიდან წარმომადგენლები გააგზავნა სახელმწიფო დუმამ და ფედერაციის საბჭომ. ფედერაციის საბჭოს წარმოადგენდა დელეგაციის ხელმძღვანელი, საგარეო  საქმეთა კომიტეტის წევრი, სერგეი ცეკოვი და თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის წევრი ოლგა კავიტიდი.
სახელმწიფო დუმის დელეგაციას წარმოადგენდნენ ფიზკულტურის, სპორტის, ტურიზმისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის წევრი იური სმირნოვი და დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობის კომიტეტის წევრი ყაზბეგ ტაისაევი.

Russian MPs Observing “Elections“ in Tskhinvali
Representatives from unrecognized republics and Russian Federation, as observers, attended illegitimate parliamentary elections held in Tskhinvali on June 9, 2019. Anatoly Bibilov, de facto leader of the Region, met with the guests as well.
Representatives of Self-proclaimed Donetsk People’s Republic, de facto Republic of Transnistria and Nicaragua arrived in Tskhinvali to observe illegitimate elections. From Russia, State Duma and Federation Council sent representatives. Federation Council was represented by Sergey Tsekov, delegation lead, member of the  Committee on Foreign Affairs, and Olga Kovitidi, member of Defence and Security Committee.
Delegation of State Duma was represented by Iuri Smirnoff, member of the Committee on Physical Education, Sports, Tourism and Youth Affairs, and Kazbek Taisaev, member of the Committee for CIS, Eurasian Integration and Relations with Compatriots.