აფხაზეთში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს („რუსული სახლი“) წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის, დმიტრი ფედოტოვის განცხადებით, 2023- 2024 სასწავლო წელს რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში განათლების მისაღებად, ოკუპირებულ აფხაზეთში მცხოვრები მოსწავლეებისთვის 110 ადგილი გამოიყო.
გარდა ამისა, 14 ადგილი გამოყოფილია მე-9 კლასელებისთვის, ვისაც სურს რუსეთის პროფესიულ სასწავლებელში სწავლის გაგრძელება.
ფედოტოვის განცხადებით, ყველაზე პოპულარული დარგებია მედიცინა, ეკონომიკა, სამართალმცოდნეობა და შემოქმედებითი სპეციალობები. ახალი სასწავლო წლის კვოტით გათვალისწინებული 32 ადგილი დაეთმო ისეთ ახალ დარგებს, როგორიცაა: საინფორმაციო ტექნოლოგიები, რობოტექნიკა და სამოქალაქო ავიაცია.

According to Dmitry Fedotov, the Head of the Federal Agency CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (Russian House) office in Abkhazia, a total of 110 quotas have been allocated for students living in occupied Abkhazia to study at Russian higher education institutions in the 2023-2024 academic year.
In addition, there are 14 places for 9th graders who want to continue their studies at a Russian vocational school.
According to Fedotov, the most popular fields are medicine, economics, jurisprudence and creative specialties. As per the quota of the new academic year, a total of 32 quotas were allocated to study information technologies, robotics and civil aviation.