ცხინვალის დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის „სამთავრობათაშორისო კომისიის“ შეხვედრა - შეჯამება
მოსკოვში გაიმართა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის „სამთავრობათაშორისო კომისიის“ შეხვედრა. დე ფაქტო მთავრობის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ე.წ. პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი, ხოლო რუსეთის მთავრობის დელეგაციის წარმომადგენელი მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე, ალექსანდრე ნოვაკი იყო.
შეხვედრაზე განიხილეს დე ფაქტო რესპუბლიკის მხარდასაჭერად გამიზნული რუსეთის მიერ დაფინანსებული 2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამა, რუსეთის სხვა სახის ფინანსური მხარდაჭერისა და სხვა საკითხები.
„სამთავრობათაშორისო კომისიას“ ესწრებოდა დე ფაქტო რესპუბლიკის ეკონომიკის მინისტრი, ძამბოლატ ტადტაევი. მისი განცხადებით, შეხვედრაზე განხილული საკითხები რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის ორმხრივი ვაჭრობის უფრო მეტად განვითარების შესაძლებლობას შექმნის. მისი ინფორმაციით, 2022 წელს ორმხრივმა ვაჭრობამ შეადგინა 135.7 მლნ რუსული რუბლი (დაახლ. 1 მლნ 800 ათასი აშშ დოლარი), რაც 4.2%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია 2021 წელთან შედარებით.
ტადტაევი ასევე წარსდგა მოხსენებით, რომელიც შეეხებოდა საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში 2022 წელს ჩატარებული ღონისძიებების შეჯამებას. მისი თქმით, დე ფაქტო მთავრობამ შეასრულა ყველა ვალდებულება, გარდა საბიუჯეტო ინვესტირებისა, რასაც შემდგომში აუცილებლად შეასრულებს.
ტადტაევმა დასძინა, რომ ასევე გაგრძელდება მუშაობა დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის საბაჟო უწყებების ინტეგრაციისათვის.
შეხვედრის შემდგომ გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ჯამში, 2023 წელს რუსეთი ცხინვალს დაეხმარება 6 მლრდ რუბლით. დაფინანსება დაფარავს „რესპუბლიკის“ ძალოვანი სტრუქტურების ხარჯების ნაწილს, „საჯარო მოხელეთა“ ხელფასების ნაწილსა და სხვა სახელმწიფო ხარჯებს. გარდა ამისა, 2023 წელს დე ფაქტო რესპუბლიკაში რუსეთი ჩაატარებს ექსპერტიზას, რომლითაც შეამოწმებს საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე ღონისძიებებს.
„სამთავრობათაშორისო კომისიას“ ესწრებოდა დე ფაქტო რესპუბლიკის იუსტიციის მინისტრი, ოლეგ გაგლოევიც. მისი განცხადებით, შეხვედრაზე მიაღწიეს შეთანხმებას, რომლის თანახმადაც „საჯარო მოხელეებისთვის“ დაიგეგმება ხელფასების მატება. ასევე, „მხარეები“ შეთანხმდნენ ცხინვალის უფრო აქტიურ მონაწილეობაზე პეტერბურგის მე-12 საერთაშორისო იურიდიულ ფორუმზე.
თავის მხრივ, ალექსანდრე ნოვაკმაც შეაფასა 8 თებერვალს გამართული შეხვედრა. მან განაცხადა, რომ რუსული ბანკები მზად არიან მეწარმეებს, რომლებიც განახორციელებენ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში პროექტებს, 2 მლრდ რუბლის კრედიტი მისცენ. ასევე, შეხვედრაზე განიხილებოდა რუსეთიდან ინვესტორთა მოძიების საკითხიც. საბოლოოდ კი, დამტკიცდა 2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამა, რომელიც ითვალისწინებს ამ წლებში დე ფაქტო რესპუბლიკაში 45 პროექტის რეალიზებას. ამისათვის გამოყოფილია 3.5 მლრდ რუსული რუბლი (დაახლ. 47 ათასი აშშ დოლარი).
ნოვაკმა ასევე ისაუბრა 7 თებერვალს ხელმოწერილი პროტოკოლის მნიშვნელობის შესახებ, რომლის თანახმადაც, ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. საზღვარზე საბაჟო ტარიფი და საბაჟო მოსაკრებელი იქნება იდენტური რუსეთისა და „ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის“ წევრი ქვეყნების. მან გამოთქვა იმედი, რომ ამ დოკუმენტის რატიფიცირება უახლოეს მომავალში მოხდება და ხელს შეუწყობს ორმხრივ, გამარტივებული წესით ვაჭრობას.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 8 თებერვლამდე ბოლო „სამთავრობათაშორისო კომისიის“ შეხვედრა ცხინვალში 2019 წლის 19 აპრილს ჩატარდა.

Meeting of the Intergovernmental Commission of the De Facto Republic of Tskhinvali and Russia – a Summary
2023 / 02 / 10
Moscow hosted a meeting of the Intergovernmental Commission of the de facto republic of the Tskhinvali region and Russia. A delegation of the de facto government was headed by the so-called president, Alan Gagloyev, and a representative of a Russian delegation was the Deputy Chairman of the government, Alexander Novak.
The meeting discussed the Russian-funded investment program for 2023-2025 in support of the de facto republic, various types of Russian financial assistance and other issues.
The meeting of the Intergovernmental Commission was attended by the Minister of Economy of the de facto Republic, Dzambolat Tadtaev. According to him, issues discussed at the meeting will create an opportunity for further development of bilateral trade between Russia and the de facto republic. As he stated, bilateral trade in 2022 amounted to RUB 135.7 million (approx. USD 1 million 800 thousand), which is a 4.2% increase compared to 2021.
Tadtaev also presented a summary report of activities implemented in 2022 within the framework of the investment program. According to him, the de facto government has fulfilled all its obligations, except for budgetary investments which will completed in the future.
Dzambolat Tadtaev added that the work for the integration of the customs agencies of the de facto republic and Russia will also continue.
After the meeting, it was reported that Russia will help Tskhinvali with a total of RUB 6 billion in 2023. Funding will cover part of expenses of the “Republic” force structures, part of the salaries of “public servants” and other state expenses. In addition, in 2023, Russia will conduct an examination in the de facto republic to check the ongoing measures within the framework of the investment program.
The Minister of Justice of the de facto Republic, Oleg Gagloev, also attended the Intergovernmental Commission meeting. According to him, the meeting reached an agreement which plans increase in salaries for “public servants.” Also, the "parties" agreed on more active participation of Tskhinvali in the 12th St. Petersburg International Legal Forum.
On his part, Alexander Novak also evaluated the February 8 meeting. He said that Russian banks are ready to give a RUB 2 billion credit to entrepreneurs for the implementation projects in the occupied Tskhinvali region. The meeting also discussed the issue of attracting investors from Russia. Finally, the 2023-2025 investment program was approved, which provides for the implementation of 45 projects in the de facto republic. A total of RUB 3.5 billion (approx. USD 47 thousand) have been allocated for this purpose.
Novak also spoke about the importance of the protocol signed on February 7, according to which customs tariff and customs fee at the so-called border of the de facto republic of the Tskhinvali region will be identical to Russia and the member states of the Eurasian Economic Union. He expressed hope that this document will be ratified in the near future and will promote bilateral, simplified trade.