გაგლოევი კურატორებს შეხვდა
2023 წლის 17 მარტს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ალან გაგლოევი, მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში, რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკს და უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევს შეხვდა. კოზაკი და ნურგალიევი რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონების კურატორები არიან. წინა დღით, გაგლოევი ვლადიმერ პუტინს შეხვდა.
კოზაკთან შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების აქტუალური საკითხები განიხილეს: 2023-2025 წლების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი პროგრამის განხორციელება, სოციალურ-ეკონომიკური სფეროს განვითარება და ინვესტიციების მოზიდვა. კოზაკმა ოკუპირებულ რეგიონში შიდა სტაბილურობის შენარჩუნების მიზნით კოორდინირებული მუშაობის აუცილებლობაზეც ისაუბრა.
ნურგალიევთან შეხვედრაზე გაგლოევმა საერთაშორისო და ეროვნული უსაფრთხოების საკითხები განიხილა. შეხვედრაზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე არსებულ ვითარებაზეც ისაუბრეს.

On March 17, 2023, during his visit to Moscow, Alan Gagloyev, the de facto leader of the Tskhinvali region, met with the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak, and the Deputy Secretary of the Security Council, Rashid Nurgaliyev. Kozak and Nurgaliyev supervise the Russian-occupied regions of Georgia. A meeting between Alan Gagloyev and Vladimir Putin preceded the meetings.
At the meeting with Kozak, current issues of bilateral relations were discussed, such as: the implementation of the 2023-2025 program promoting the socio-economic development, the development of the socio-economic sphere and investment attraction. Kozak also spoke about the need for coordinated work to maintain internal stability in the occupied region.
At the meeting with Nurgaliyev, Gagloyev discussed international and national security issues. The meeting also reviewed the situation on the territory controlled by the Central Government of Georgia.