დენის გონჩარი: აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ სუვერენიტეტი გადახედვას არ ექვემდებარება
2023 წლის 4 აგვისტოს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დსთ-ის ქვეყნების მეოთხე დეპარტამენტის დირექტორმა, დენის გონჩარმა სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტოსთან - „ТАСС“ ინტერვიუში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების შესახებაც ისაუბრა. გონჩარი სამინისტროში სამხრეთ კავკასიის, მათ შორის ოკუპირებული რეგიონების, კურატორია. ინტერვიუში გამოთქმული ძირითადი მოსაზრებები:
• 11-12 ივლისს ჟენევაში დისკუსიების მორიგი რაუნდის შედეგების საფუძველზე შეიძლება დავასკვნათ, რომ აღნიშნული მოლაპარაკების ფორმატში მიმდინარე სამუშაო ჩვეულ კალაპოტს უბრუნდება. შემდეგი შეხვედრა 2023 წლის დეკემბერში ჩატარდება. ჩვენთვის მთავარი პრიორიტეტია აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ მდგრადი უსაფრთხოების უზრუნველყოფა თბილისის მიერ ძალის გამოუყენებლობაზე იურიდიულად სავალდებულო შეთანხმების ხელმოწერის გზით.
• რუსეთსა და სომხეთს შორის აფხაზეთის, „სამხრეთი ოსეთისა“ და საქართველოს გავლით სატრანზიტო მიმოსვლის პრობლემა პერიოდულად განიხილება ერევანთან. დარწმუნებული ვართ, რომ დამატებითი სატრანსპორტო დერეფნის გახსნა ხელს შეუწყობდა რეგიონის სატრანსპორტო-ლოგისტიკური და სატრანზიტო პოტენციალის გაზრდას. ვფიქროთ, რომ ამ საკითხის გადაწყვეტა სრულიად მიღწევადია, თუ ყველა დაინტერესებული მხარე იხელმძღვანელებს პრაგმატული ინტერესებით და გაითვალისწინებს რეგიონში არსებულ რეალობას.
• ვემზადებით რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ დამოუკიდებლობის აღიარების 15 წლისთავისთვის (რუსეთმა აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ დამოუკიდებლობა 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, 26 აგვისტოს, აღიარა). რუსეთი  ღირსეულ დონეზე მიიღებს მონაწილეობას დაგეგმილ ღონისძიებებში. სოხუმსა და ცხინვალში მაღალი დონის რუსული დელეგაციები გაემგზავრებიან.
• აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ სუვერენიტეტი გადახედვას არ ექვემდებარება.
• რუსეთის მიზანია გრძელვადიანი სამოკავშირეო ურთიერთობების დამყარება მოძმე აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ ხალხებთან, რომლებთანაც ჩვენ გვაკავშირებს ხანგრძლივი ისტორიული კავშირები.

On August 4, 2023, in an interview with the state news agency – TASS, Denis Gonchar, the Director of the 4th CIS Department of the Ministry of Foreign Affairs of Russia, spoke about the occupied regions of Georgia. In the Ministry Gonchar supervises the South Caucasus direction, including the occupied regions. Key points expressed in the interview:
The problem of transit traffic between Russia and Armenia via Abkhazia, “South Ossetia” and Georgia is periodically discussed with Yerevan. We are sure that the opening of an additional transport corridor would help to increase the transport-logistics and transit potential of the region. We think that the solution of this issue is completely achievable if all interested parties are guided by pragmatic interests and consider the reality in the region.
We are preparing for the 15th anniversary of the recognition of the independence of Abkhazia and “South Ossetia” by Russia (Russia recognized the independence of Abkhazia and “South Ossetia” after the August 2008 war, on August 26). Russia will take part in planned events at a decent level. High-level Russian delegations will leave for Sokhumi and Tskhinvali.
The sovereignty of Abkhazia and “South Ossetia” is not subject to revision.
Russia's goal is to establish long-term alliance relations with the people of neighboring Abkhazia and “South Ossetia,” with whom we have long historical ties.