13 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი, ინალ არძინბა აფხაზეთში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს („რუსული სახლი“) წარმომადგენლობის ხელმძღვანელს, დმიტრი ფედოტოვს შეხვდა.
შეხვედრაზე განიხილეს 2024 წელს აფხაზი აბიტურიენტების რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში ჩაბარების საკითხი. არძინბას თქმით, 2024 წელს აფხაზ აბიტურიენტებში მაღალი მოთხოვნაა რუსეთის სასწავლებლებზე, სადაც ჩაბარება უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში დაღუპულ ეთნიკურად აფხაზი მებრძოლების შვილებსაც სურთ. არძინბამ თხოვნით მიმართა ფედოტოვს, რათა მან მხარი დაუჭიროს აბიტურიენტებს.
აგრეთვე, 2024 წელს დე ფაქტო რესპუბლიკაში დაგეგმილია ახალგაზრდული ფესტივალის ჩატარება ფორმატში - „აფხაზეთის რესპუბლიკა-რუსეთის ფედერაცია-ბელარუსის რესპუბლიკა“, რაც შეხვედრის ერთ-ერთი განხილვის საკითხი იყო.
არძინბამ შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ აფხაზური ახალგაზრდული სოციალური პლატფორმის „აფხაზეთის მომავალი“ წევრები მხარს უჭერენ ვლადიმერ პუტინს რუსეთში მიმდინარე საპრეზიდენტო არჩევნებში. მისი თქმით, ახალგაზრდები ატარებენ საინფორმაციო კამპანიასაც - „აფხაზეთი პუტინისთვის“.
ფედოტოვმა მადლობა გადაუხადა არძინბას ახალგაზრდების მხარდაჭერისთვის და დე ფაქტო მინისტრის მიერ აღნიშნულ საკითხებში თანამშრომლობის მზადყოფნა გამოთქვა.

Inal Ardzinba Met with Dmitry Fedotov
On March 13, the Minister of Foreign Affairs of the de facto Republic of Abkhazia, Inal Ardzinba, met with Dmitry Fedotov, the Head of the representation office of the Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (“Russian House”) in Abkhazia.
The meeting discussed the issue of admitting Abkhaz entrants to Russian universities in 2024. According to Ardzinba, Abkhaz applicants are very interested in studying in Russian educational institutions, where the children of ethnic Abkhaz fighters who died in the Russian military aggression in Ukraine also want to study. Ardzinba asked Fedotov to support the entrants.
Also, in 2024, it is planned to hold a youth festival “Republic of Abkhazia-Russian Federation-Republic of Belarus” which was also a topic of discussion at the meeting.
Ardzinba noted that members of the “Future of Abkhazia” youth social platform support Vladimir Putin in the current Russian presidential elections. According to him, young people are also running an information campaign – “Abkhazia for Putin.”
Fedotov expressed gratitude to Ardzinba for the support of the youth and expressed his willingness to cooperate on issues voiced by the de facto Minister.