2024 წლის 26 მაისს, საქართველოს დამოუკიდებლობისადმი მიძღვნილ საზეიმო ცერემონიაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა - „ჩვენი „აღთქმული მიწა“, ანუ ქართული ოცნებაა, საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან 40 წლის თავზე - 2030 წელს ვიცხოვროთ ერთიან და ძლიერ საქართველოში ჩვენს აფხაზ და ოს ძმებთან და დებთან ერთად.“ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის განცხადებას გამოეხმაურნენ, როგორც რუსეთში, ასევე ოკუპირებულ რეგიონებში, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში.
გამოხმაურება აფხაზეთში
27 მაისს განცხადება გაავრცელა ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ. „ნათელია, რომ წინასაარჩევნოდ ასეთი პოპულისტური განცხადებები მიმართულია შიდა აუდიტორიაზე. საქართველოს ხელმძღვანელობის ნებისმიერი მცდელობა დააბრუნოს აფხაზეთის რესპუბლიკა საქართველოს შემადგენლობაში აბსოლუტურად უპერსპექტივოა. საჭიროდ მივიჩნევთ კიდევ ერთხელ განვაცხადოთ, რომ აფხაზეთის რესპუბლიკა დამოუკიდებელი სახელმწიფოა და აგრძელებს სვლას საკუთარი სუვერენიტეტის გამყარების გზაზე. აფხაზმა ხალხმა გააკეთა საკუთარი საბოლოო არჩევანი, ეს არჩევანი კი არ ექვემდებარება არანაირ რევიზიას“ - ნათქვამია დე ფაქტო უწყების განცხადებაში.
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ცერემონიაზე გაჟღერებულ განცხადებას უპასუხა ე.წ. უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარემ, სერგეი შამბამაც. „მათ (ქართველებს) 30 წელია სურთ ჩვენი დაბრუნება, კიდევ 300 წელი ენდომებათ, გასაგებია, ვისთვის არის ეს გასაკვირი? ეს მათი შიდაპოლიტიკური ამოცანაა და ეს ჩვენთვის არ არის სიახლე. აფხაზეთს საკუთარი ამოცანები აქვს - დამოუკიდებელი სახელმწიფოს აშენება, საკუთარი სახელმწიფოებრიობის განვითარება და გამყარება“. „როდესაც ამის დრო მოვა, მხოლოდ მაშინ განვიხილავთ, ახლა ჩვენ ვერ ვხედავთ შესაბამის მზაობას, თუმცა კონფედერაციის ან მსგავსი საკითხების განხილვას ამ სახელმწიფოსთან ჩვენ არ ვაპირებთ“.
1992 წელს, ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის დაწყებამდე, საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებასთან თანამშრომლობისთვის კონფედერაციული მოდელი განიხილებოდა, თუმცა განხილვის დღეს სამხედრო კონფლიქტი დაიწყო, „იმის შემდეგ ბევრი რამ შეიცვალა, ახლა კი ეს არანაირად აღარ განიხილება“ - განაცხადა შამბამ.
გამოხმაურება ცხინვალის რეგიონში
კობახიძის განცხადებას უპასუხეს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროშიც.
„სამხრეთ ოსეთის ხალხმა გააკეთა საკუთარი არჩევანი, რომელიც არ ექვემდებარება გადახედვას და მიმართულია სუვერენული სახელმწიფოს მშენებლობასა და რუსეთის ფედერაციასთან, რესპუბლიკის მშვიდობისა და უსაფრთხოების ერთადერთ რეალურ გარანტთან, მეგობრული ურთიერთობებისა და ინტეგრაციული კავშირების გაძლიერებისკენ“.
დე ფაქტო უწყების თანახმად, მათ „კიდევ ერთხელ უწევთ ჩრდილი მიაყენონ ბატონი კობახიძის საოცნებო განწყობას და დააბრუნონ იგი და სხვა „მეოცნებეები“ რეალობაში, რაც ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების ფონზე მიმდინარე სერიოზულ შიდაქართულ პოლიტიკურ კრიზისში გამოიხატება“.
„ეს საკმაოდ სერიოზული ფაქტორებია, საქართველოს ხელმძღვანელობის უუნარობა კი გაუმკლავდეს ამას არა მარტო კობახიძის „ევროპული ოცნების“ შესახებ გამოცხადებულ ვადებს აყენებს კითხვის ნიშნის ქვეშ, არამედ შეიძლება გადაიქცეს რეგიონში სტაბილურობისა და უსაფრთხოების რეალურ საფრთხედ“ - ნათქვამია განცხადებაში.
განცხადების ბოლოს კი, დე ფაქტო უწყებამ აღნიშნა - „კატეგორიულად მიუღებლად მიგვაჩნია სამხრეთ ოსეთის საქართველოს შემადგენლობაში ე.წ. შესვლის შესახებ ნებისმიერი საუბრები. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა სახელმწიფოა, რომელმაც საკუთარი დამოუკიდებლობა ქართულ ფაშიზმთან მრავალწლიან სისხლიან ბრძოლაში მოიპოვა და საკუთარი თავისუფლებისთვის გადაიხადა უდიდესი ფასი“.
კობახიძეს გამოეხმაურა დე ფაქტო პრეზიდენტის საინფორმაციო-ანალიტიკური სამმართველოს ხელმძღვანელი, იური ვაზაგოვიც.
ვაზაგოვმა კობახიძის განცხადება მოიხსენია, როგორც „შუასაუკუნეების სქოლასტიკა“, რადგან, მისი თქმით, კობახიძე იყენებს ზვიად გამსახურდიას დროინდელ ნარატივს. ვაზაგოვმა აღნიშნა, რომ როგორც ცხინვალისთვის, ასევე სოხუმისთვის არ არსებობს მიზეზი უარი თქვან სახელმწიფოებრიობაზე, რომელიც დიდი მსხვერპლის ფასად დაუჯდათ. ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების შესახებ კი, მან განაცხადა, რომ დე ფაქტო რესპუბლიკას საქართველოსთან ერთად კავშირებში გაწევრიანების მცირედი სურვილიც კი არ გააჩნია.
გარდა ამისა, ვაზაგოვმა შეახსენა თბილისს, რომ ოკუპირებულ რეგიონებს აღიარებს „წამყვანი ბირთვული ძალა (რუს. держава)“ და სუვერენიტეტის შესახებ რუსული პროპაგანდისთვის ჩვეული განცხადებები გააჟღერა, რომლის თანახმადაც „საქართველოსთვის ახლა უფრო აქტუალური ამოცანაა კოლონიალური დამოკიდებულების მდგომარეობიდან გასვლა და არა მითოლოგიური „მთლიანობისკენ“ სწრაფვა“.
„მოსეს გზის მაგივრად, რომელსაც მიჰყავს საქართველო „აღთქმული მიწისაკენ“, რომლის შესახებაც ლაპარაკობდა ირაკლი კობახიძე, საქართველო ჯერჯერობით მიდის ნოე ჟორდანიისა და ზვიად გამსახურდიის გზით, ეს გზა კი თვითგანადგურებისა და მორიგი სამხედრო კონფლიქტის გზაა“ - განაცხადა ვაზაგოვმა. ვაზაგოვის ინტერვიუ განთავსდა დე ფაქტო პრეზიდენტის, ალან გაგლოევის ვებ-გვერდზე.
გამოხმაურება რუსეთში
კობახიძის განცხადებას გამოეხმაურნენ რუსი მაღალჩინოსნები. საინტერესოა იმ პირების განცხადებები, რომლებსაც კავშირი აქვთ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან.
კობახიძის განცხადებას გამოეხმაურა გრიგორი კარასინი, რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარე, რომელიც პერიოდულად ოკუპირებულ რეგიონებში ვიზიტით ჩადის.
„ვერავინ აუკრძალავს დისკუსიას, თუ როგორ იცხოვრებს საქართველო 2030 წელს. მათ სურთ, რომ აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან ერთად იცხოვრონ, ან შეიძლება სხვა ქვეყნებთან ერთადაც - ეს არის დისკუსია. საქართველოს პრემიერისთვის ახლა მთავარია ადამიანები, რომლებსაც უცხო სახელმწიფოები ინახავენ და ეწევიან პოლიტიკურ და საინფორმაციო საქმიანობას, იყვნენ კანონით განსაზღვრული. ჩვენ აქედან უნდა ამოვიდეთ, დანარჩენი ეშმაკისგან ნაკარნახევი მსჯელობაა“ - განაცხადა კარასინმა და ამით გამოეხმაურა ე.წ. აგენტების კანონსაც, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა პრეზიდენტის ვეტოს დაძლევით 28 მაისს მიიღო.
„ამჟამინდელ საკმაოდ რთულ ვითარებაში მე აღვნიშნავდი, რომ ის (კობახიძე) ორთაბრძოლაშია სალომე ზურაბიშვილთან, რომელსაც გასაგები მიზეზების გამო უკავია დასავლეთის უმცირესობის პოზიცია და თუ დავკონკრეტდებით, ევროკავშირისა და დასავლეთის სხვა ქვეყნების პოზიცია, რათა დაამარცხონ საქართველოს ამჟამინდელი ხელისუფლება“ - განაცხადა კარასინმა და შეაფასა საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები.
იმ რუს მაღალჩინოსნებს შორის, ვინც გამოეხმაურა კობახიძის განცხადებას, რუსეთის დუმის დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, კონსტანტინ ზატულინიც იყო.
ზატულინის თქმით, კობახიძის განცხადება დაკავშირებულია სურვილთან გამოამჟღავნოს პრემიერ-მინისტრმა პატრიოტიზმი და ამავდროულად, თავი გაიმართლოს დასავლეთთან.
„მე არ ვიცი რითი იყო შთაგონებული საქართველოს პრემიერ-მინისტრი პატრიოტიზმის ჩვენების სურვილის გარდა. როგორ აპირებს ის 2030 წლამდე აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დაბრუნებას, რომლებიც ვითარდებიან როგორც დამოუკიდებელი სახელმწიფოები, იმყოფებიან რუსეთის დაცვის ქვეშ და შესაბამისად, აღიარებულნი არიან, მე კარგად ვერ ვხვდები. მე მრჩება შთაბეჭდილება, რომ ამ გზით საქართველოს პრემიერ-მინისტრს სურდა კიდევ ერთხელ აღენიშნა საკუთარი, როგორც პოლიტიკოსის ფიგურა, რომელიც არაფერში არ დაუთმობს ოპოზიციას პრეტენზიას ევროკავშირში გაწევრიანებისა და აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დაბრუნების შესახებ“.
ზატულინის აზრით, „დიდ როლს თამაშობს კანონი უცხოეთის აგენტების შესახებ“. „ეს, დიდი ალბათობით, გამოწვეულია იმ შიდაპოლიტიკული ბრძოლით, რომელიც გამწვავდა საქართველოში უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონის მიღებასთან დაკავშირებით. საქართველოს მთავრობის სურვილი კი, ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, რომ მიუხედავად დასავლეთის წინააღმდეგობისა, მათ მიიღეს ეს კანონი, იყო ის, რომ მაინც ეჩვენებინათ, რომ ისინი სინამდვილეში არ იმყოფებიან რუსული გავლენის ქვეშ. ჩვენ მიზნად ვისახავთ ისეთ რაღაცებს, რაც კონფლიქტურია რუსეთთან და თქვენ შეგიძლიათ იყოთ მშვიდად გარკვეულ პრიორიტეტებში ჩვენი პოლიტიკური ორიენტაციის შესახებ, რაც რუსეთის ინტერესებს ეწინააღმდეგება. საქართველო თავს იმართლებს შიდა ოპოზიციასთან და დასავლეთთან“ - განაცხადა ზატულინმა.
შეჯამება
მიუხედავად ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტროების განცხადებებისა, ირაკლი კობახიძის განცხადება 2030 წლისთვის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის შესახებ ოკუპირებულ რეგიონებში სერიოზულად არ აღუქვიათ. აფხაზურ ტელეგრამ არხებში მომხმარებლები ირონიითა და ხუმრობით პასუხობდნენ საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, თავად განცხადებას კი, რეალობას აცდენილს უწოდებდნენ.
ამავდროულად, რუსეთის მთავრობის მაღალჩინოსნებმა შესაბამისი ახსნები მოუძებნეს პრემიერ-მინისტრის განცხადებას, შეეცადნენ არ შეეფასებინათ რადიკალურად და აღნიშნულს ძირითადად, პრაგმატიზმითა და შიდაპოლიტიკური ბრძოლით ხსნიდნენ. რუსი მაღალჩინოსნების ეს „არაგამაღიზიანებელი შეფასებები“ კი შესაძლოა დაკავშირებული იყოს საქართველოს ხელისუფლების მიერ ე.წ. აგენტების კანონის მიღებასთან, რასაც რუსმა მაღალჩინოსნებმა და პროპაგანდისტული მედიის წარმომადგენლებმა მხარი არაერთხელ დაუჭირეს.

Statement of the Prime Minister of Georgia on Territorial Integrity: Responses from the Occupied Regions and Russia
2024 / 05 / 30
On May 26, 2024, at a ceremony dedicated to the independence of Georgia, the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, said – „Our „promised land,“ the Georgian dream, is that 40 years after the restoration of Georgia's independence - in 2030, we will live in a united and strong Georgia together with our Abkhaz and Ossetian brothers and sisters.“ Russia and the occupied regions, Abkhazia and the Tskhinvali region, responded to the statement.
Responses in Abkhazia
On May 27, the de facto Ministry of Foreign Affairs of occupied Abkhazia released a statement. „It is obvious that such populist statements are made on the eve of the upcoming parliamentary elections and are aimed primarily at a domestic audience. Any attempts by the Georgian leadership to return the Republic of Abkhazia to Georgia are futile. We consider it necessary to state once again that the Republic of Abkhazia is an independent state and continues to follow the path of strengthening its sovereignty. The people of the Republic of Abkhazia have made their final choice which is not subject to any revision.“
The Chairman of the so-called Security Council, Sergey Shamba, responded to the statement voiced at the ceremony on Independence Day of Georgia: „They (Georgians) have been wanting to bring us back for 30 years, they will want it another 300 years, it’s clear, who is surprised? This is their domestic political task and it is not news for us. Abkhazia has its tasks - building an independent state, developing and consolidating its statehood... We will discuss this only when the time comes. Now we don’t see such readiness and we are not going to discuss issues of confederation or any other relations with this state.“
In 1992, before the start of the Georgian-Abkhaz conflict, a confederation model was considered for cooperation with the central government of Georgia, however, on the day of the discussion, the military conflict began, „a lot has changed since then, and now it is no longer reviewed“ – Shamba said.
Responses in the Tskhinvali Region
The occupied Tskhinvali region's de facto Ministry of Foreign Affairs also responded to the Kobakhidze’s statement.
„The people of South Ossetia have made their irrevocable choice in favor of building their sovereign statehood and strengthening friendly relations and integration ties with the Russian Federation - the only real guarantor of the republic's peace and security.“
The de facto agency noted that “we have to darken Mr. Kobakhidze’s dreamy mood once again and bring him and other “dreamers” back to reality which is the ongoing serious internal Georgian political crisis against the backdrop of the upcoming October parliamentary elections.”
“These are very serious factors, and the inability of the Georgian leadership to cope with them not only calls into question the time frame for fulfilling the “European dream” voiced by Mr. Kobakhidze, but can also become a real threat to stability and security in the region,“ the statement reads. The statement ends with a de facto agency note - "We consider categorically unacceptable any talks about the so-called joining of South Ossetia with Georgia. The Republic of South Ossetia is a state that won its independence in a long-term bloody struggle against Georgian fascism and paid a huge price for its freedom.“
The head of the Information and Analytical Department of the de facto President, Yuri Vazagov, also responded to Kobakhidze.
Vazagov called Kobakhidze's statement „medieval scholasticism“ since he believes that Kobakhidze uses the narratives of the time of Zviad Gamsakhurdia. Vazagov noted that there was no reason for the Tskhinvali and Sokhumi to give up statehood, which cost them a lot of sacrifices. He also stated that the de facto republic does not have the slightest desire to join the European Union or NATO with Georgia.
In addition, Vazagov reminded Tbilisi that the occupied regions are recognized by the „leading nuclear power ( „Derzhava“ in Russian) and voiced the usual Russian propaganda statements about sovereignty: „As for the status of Georgia itself, today the task of getting out of the state of colonial dependence is more urgent than the pursuit of mythical „integrity.“
„Instead of the path of Moses, which leads Georgia to the „promised land,“ as Irakli Kobakhidze spoke about in his speech, Georgia is still following the path of Noe Zhordania and Zviad Gamsakhurdia, and this is the path of self-destruction and another military conflict,“ Vazagov added. Vazagov's interview was published on the website of the de facto president, Alan Gagloyev.
Responses in Russia
Russian high-ranking officials responded to Kobakhidze's statement. Interesting are the statements of the persons who have connections with the occupied regions of Georgia.
Grigory Karasin, the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Russian Federation Council who periodically visits the occupied regions, also replied to Kobakhidze's statement.
„No one can prohibit discussions on how Georgia will live in 2030. They want to live together with Abkhazia and South Ossetia, or maybe with some other countries - these are discussions. Now, the most important thing for the Prime Minister of Georgia is that people who are financed by foreign states and engaged in political and informational activities should be defined by law. We must proceed from this, the rest is reasoning dictated by the devil,“ Karasin said and thus responded to the so-called law on foreign agents which the Parliament of Georgia adopted on May 28, overcoming the President's veto.
“In this rather difficult situation, I would highlight the fact that he (Kobakhidze) is in confrontation with Salome Zurabishvili, who, for obvious reasons, takes the position of the Western minority and, more specifically, the European Union and other Western countries to defeat the current government of Georgia,” Karasin stated and assessed the ongoing political processed in Georgia.
Konstantin Zatulin, the Deputy Chairman of the Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the State Duma, was among the Russian high-ranking officials who responded to Kobakhidze's statement.
According to Zatulin, Kobakhidze's statement is due to the desire to demonstrate patriotism as well as to justify himself to the West.
„I don't know what the Prime Minister of Georgia was inspired by, other than the desire to demonstrate patriotism. I don’t quite understand how he intends to return Abkhazia and South Ossetia before 2030, which are developing as independent states, are under the protection of Russia, and therefore are recognized. I have the impression that in this way the Prime Minister of Georgia wanted to once again declare himself as a politician who will in no way yield to the opposition in his claims to join the European Union or the return of Abkhazia and South Ossetia.“
According to Zatulin, “the law on foreign agents plays a big role, which is connected with the internal political struggle that has escalated in Georgia due to its adoption. The desire of the Georgian government, despite the fact that it supported the law against the opinion of the West, still shows that it is not under the influence of Russia. We set goals for ourselves that contradict Russia, and you can rest assured that we are guided by certain priorities in our policy that is contrary to Russian interests.  Georgia justifies itself to the domestic opposition and the West,” he noted.
Summary
Despite the responses of the so-called Ministries of Foreign Affairs, Irakli Kobakhidze’s statements about the restoration of territorial integrity by 2030 were not taken seriously in the occupied regions. Users in the Abkhaz Telegram channels responded to the Prime Minister of Georgia with irony and jokes, calling the statement a delusion.
At the same time, high-ranking Russian government officials sought appropriate explanations for the Prime Minister's statement, tried not to evaluate it radically, and explained it mainly by pragmatism and internal political struggle. These “non-radical assessments” of Russian high-ranking officials may be related to adopting the so-called law on agents, which Russian high-ranking officials and propaganda media representatives repeatedly supported.