„კავკასიის საინვესტიციო ფორუმი-2024“
ჩეჩნეთის რესპუბლიკაში, გროზნოში, ჩატარდა „კავკასიის საინვესტიციო ფორუმი-2024“. ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლებმაც.
ფორუმის ორგანიზატორი იყო ფონდი „როსკონგრესი“, მხარდამჭერი კი - რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო. ფორუმში, რომელიც 15-17 ივლისს ჩატარდა, 4000 ადამიანი და 50 სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენელი მონაწილეობდა. ფორუმის მთავარი თემა იყო „დიდი კავკასია - ზღვიდან ზღვამდე“.
ფორუმის ფარგლებში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის სტენდი რუსეთის პრემიერ-მინისტრმა მიხაილ მიშუსტინმაც მოინახულა.
აფხაზური დელეგაციის ხელმძღვანელმა, დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა კრისტინა ოზგანმა, ფორუმის ფარგლებში რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრ მაქსიმ რეშეტნიკოვთან ხელი  მოაწერა „რუსეთისა და აფხაზეთის მთავრობას შორის საქონლის ვაჭრობის რეჟიმის შესახებ შეთანხმებაში“ ცვლილებების შეტანის შესახებ პროტოკოლს. ცვლილებების შედეგად, რუსეთიდან აფხაზეთში ზოგიერთი საქონლის ექსპორტზე ხარჯები შემცირდება.
ცხინვალის რეგიონის დელეგაციას დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი ხელმძღვანელობდა, რომელიც ფორუმის ფარგლებში ასევე შეხვდა რუსეთის ვიცე-პრემიერ ალექსანდრ ნოვაკს. ნოვაკი მთავრობაში ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
ფორუმში მონაწილეობდა რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე, ოკუპირებული რეგიონების კურატორი, დიმიტრი ვოლვაჩიც, რომელმაც ინვესტორებს მოუწოდა ოკუპირებული რეგიონებისთვის ყურადღება მიექციეთ, დაინტერესების შემთხვევაში კი, მათ მხარდაჭერას დაპირდა.

Caucasus Investment Forum - 2024
Caucasus Investment Forum-2024 was held in Grozny, the Chechen Republic. Representatives of the occupied regions also took part in the forum.
The Roscongress Foundation organized the Forum with the support of the Ministry of Economic Development of Russia. A total of 4000 people and representatives from 50 different countries participated in the event, which was held on July 15-17. The main theme of the forum was „Greater Caucasus - from sea to sea.“
Within the frame of the Forum, the Prime Minister of Russia, Mikhail Mishustin, visited the stands of Abkhazia and the Tskhinvali region.
The de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan, who headed the Abkhaz delegation, and the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Reshetnikovsigned a protocol on amendments to the „Agreement between the Governments of Russia and Abkhazia on the Regime of Trade in Goods.“ The changes will reduce customs clearance costs for some goods exported from Russia to Abkhazia.
The de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, headed a delegation of the Tskhinvali region. During the forum, he met with the Russian Deputy Prime Minister, Alexander Novak, who supervises the occupied regions in the government.
The Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dimitry Volvach, who supervises the occupied regions, also participated in the Forum. He called on investors to pay attention to the occupied regions, and promised to support them if interested.