ასლან ბჟანიას ვიზიტი სანქტ-პეტერბურგში
1 აგვისტოს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია სამუშაო ვიზიტით სანქტ-პეტერბურგში ჩავიდა. ის შეხვდა სანქტ-პეტერბურგის გუბერნატორს, ალექსანდრ ბეგლოვს. შეხვედრაზე იმსჯელეს ტურიზმის, ვაჭრობისა და ახალგაზრდული პოლიტიკის სფეროებში თანამშრომლობაზე.
ბჟანიამ აღნიშნა, რომ დე ფაქტო რესპუბლიკისთვის ტურიზმი ეკონომიკის ყველაზე მნიშვნელოვანი დარგია და ამ სფეროში სანქტ-პეტერბურგთან თანამშრომლობის მზაობა გამოთქვა. გარდა ამისა, განიხილეს 2024 წლის შემოდგომაზე ოკუპირებულ აფხაზეთში სანქტ-პეტერბურგიდან დელეგაციის ვიზიტის დეტალები, რაც მოიცავს სპორტის, განათლებისა და კულტურის სფეროებში თანამშრომლობას. „რესპუბლიკა სანქტ-პეტერბურგთან თანამშრომლობას სტრატეგიულ პარტნიორობად მიიჩნევს“ - ნათქვამია ბჟანიას ვებ-გვერდზე.
სანქტ-პეტერბურგში ვიზიტის ფარგლებში, 2 აგვისტოს ბჟანიამ მონაწილეობა მიიღო რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალების დაარსებიდან 94-ე წლისთავის აღნიშვნის საზეიმო ცერემონიაში. მან აღნიშნა, რომ ეს დღესასწაული აღინიშნება ყველა პოსტსაბჭოთა ქვეყანაში, რადგანაც „საჰაერო-სადესანტო ძალები ჩვენი საერთო, დიდი ქვეყნის შეიარაღებული ძალების ელიტაა“.
საზეიმო ღონისძიების შემდეგ, ბჟანიამ საჰაერო-სადესანტო ძალების 345-ე პოლკის ვეტერანთან, ალექსანდრ გერაშჩენკოსთან ერთად პეტრე-პავლეს ციხესიმაგრის ქვემეხებიდან შუადღის ზალპური ცეცხლი გახსნა.

Aslan Bzhania's Visit to St. Petersburg
On August 1, the President of the de facto Republic of Abkhazia, Aslan Bzhania, paid a working visit to St. Petersburg where he met with the Governor of St. Petersburg, Alexander Beglov. The meeting discussed cooperation in tourism, trade, and youth policy.
Bzhania noted that tourism is the most important sector for the de facto republic’s economy and expressed readiness to cooperate with St. Petersburg. In addition, the parties discussed the visit of a St. Petersburg delegation to the occupied Abkhazia in the fall of 2024. The goal of the visit was to enhance cooperation in sports, education, and culture. „The Republic considers cooperation with St. Petersburg as a strategic partnership“ - Bzhania's website reads.
As part of his visit to St. Petersburg, on August 2, Bzhania took part in a ceremony marking the 94th anniversary of the establishment of the Russian Airborne Forces. He noted that all post-Soviet countries celebrate the holiday because "the airborne troops were the elite of the Armed Forces of our common, big country."
After the ceremony, Bzhania, together with Alexander Gerashchenko, a veteran of the 345th Airborne Regiment, fired a midday salvo from the cannons of the Peter and Paul Fortress.