6 აგვისტოს რუსეთის განათლების მინისტრი, სერგეი კრავცოვი სამუშაო ვიზიტით აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას ეწვია. მან თავის „კოლეგასთან“, ინალ გაბლიასთან ერთად მოინახულა გაგრის მე-2 საშუალო სკოლა, სადაც მას საზეიმოდ დახვდნენ სკოლის მოსწავლეები, რომლებმაც წელს ყირიმში. „არტეკის“ საერთაშორისო ბავშვთა ცენტრში გაატარეს ზაფხული.
კრავცოვმა იმედი გამოთქვა, რომ აფხაზი მოსწავლეები კვლავ განაგრძობენ მონაწილეობის მიღებას რუსეთის განათლების სამინისტროსა და „რუსული სახლის“ მიერ ორგანიზებულ კონკურსებსა და ღონისძიებებში.
რუსეთის დელეგაციას ექსკურსია ჩაუტარეს აფხაზეთის ერთ-ერთ ყველაზე ძველ სკოლაში, რომელიც, აფხაზური წყაროების თანახმად, 1904 წელს პრინც ოლდენბურგის მიერ აშენდა. ამ სკოლის რეაბილიტაცია 2012 წელს, კრასნოდარის ოლქის იმდროინდელი გუბერნატორის, ალექსეი ტკაჩოვის ფინანსური მხარდაჭერით მოხდა.

Visit of the Russian Minister of Education to Occupied Abkhazia
On August 6, the Minister of Education of Russia, Sergey Kravtsov, paid a working visit to the de facto Republic of Abkhazia. Together with his "colleague,“ Inal Gablia, Kravtsov visited the 2nd secondary school of Gagra. The schoolchildren, who spent this summer at the Artek International Children's Center in Crimea, solemnly welcomed the guests.
Kravtsov expressed hope that Abkhaz students will continue to participate in competitions and events organized by the Russian Ministry of Education and Russian House.
The Russian delegation was given an excursion to one of the oldest schools in Abkhazia, which, according to Abkhazian sources, was built in 1904 by Prince of Oldenburg. The school was rehabilitated in 2012 with the financial support of the then Governor of the Krasnodar region, Alexei Tkachev.