ახალგორის რაიონში რუსული ენის სწავლება გაძლიერდება
14 აგვისტოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს („რუსული სახლი“) წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი, სერგეი კომისაროვი ახალგორის რაიონის ე.წ. ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს, მურთაზ ვალიევს შეხვდა.
კომისაროვის განცხადებით, შეხვედრაზე იმსჯელეს ახალგორის რაიონში რუსული ენისა და კულტურის პოპულარიზაციისათვის დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ.
კომისაროვმა შეხვედრა გამართა რეგიონში რუსეთის საელჩოს მრჩეველთან, მაქსიმ ერშოვთანაც. შეხვედრის შემდეგ, ახალგორში „ღია განათლების ცენტრის“ დირექტორმა, სერგეი ბაგრინცევმა განაცხადა, რომ პროექტის „რუსი მასწავლებელი საზღვარგარეთ“ ფარგლებში რაიონში ორი პროგრამა რეალიზდება. პროგრამები ხელს შეუწყობენ ახალგორში რუსული ენისა და კულტურის პოპულარიზაციას.
რუსული ენის შემსწავლელი „ღია განათლების ცენტრი“ ოკუპირებულ ახალგორისა და გალის რაიონში 2023 წელს გაიხსნა. ოკუპირებულ რეგიონებში პროექტი განხორციელებულია სამხრეთ რუსეთში მდებარე არმავირის პედაგოგიური სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიერ, თავად ცენტრებში დასაქმებულები კი, უნივერსიტეტის თანამშრომლები არიან.
ახალგორის რაიონსა და გალის რაიონში მოსახლეობის დიდი ნაწილი ეთნიკურად ქართველია. გავრცელებული ინფორმაციით, ახალგორის რაიონში 2024 წლის სექტემბრიდან ქართულად სწავლება სრულად გაუქმდება.

On August 14, the Head of the representation office of the Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Aborad and International Humanitarian Affairs (Russian House) in the occupied Tskhinvali region, Sergey Komissarov, met with the so-called Head of the Akhalgori district Administration, Murtaz Valiev.
According to Komissarov, the meeting discussed the planned events for the promotion of Russian language and culture in the Akhalgori district.
Komissarov held a meeting with Maxim Ershov, the Adviser of the Russian Embassy in the region. After the meeting, the Director of the Center for Open Education in Akhalgori, Sergey Bagrintsev, said that two programs will be implemented in the district within the frame of the Russian Teacher Abroad project. The programs will contribute to the promotion of the Russian language and culture in Akhalgori.
The Center for Open Education for the Russian language promotion was established in the occupied Akhalgori and Gali regions in 2023. In the occupied regions, the project is implemented by the Armavir Pedagogical State University located in southern Russia whose personnel are also employed in the centers.
A large part of the population in the Akhalgori and Gali districts is ethnically Georgian. Reportedly, teaching in Georgian will be completely abolished in the Akhalgori district from September 2024.