30 ოქტომბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა კრისტინამ ოზგანმა და რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრმა მაქსიმ რეშეტნიკოვმა საინვესტიციო შეთანხმებას მოაწერეს ხელი. შეთანხმების ფარგლებში რუსული კომპანიები აფხაზეთის ტერიტორიაზე საინვესტიციო პროექტებს განახორციელებენ.
რეშეტნიკოვის განცხადებით, შეთანხმება აფხაზეთის ეკონომიკაში დამატებითი რუსული ინვესტიციების მოზიდვას წაახალისებს და ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობის, გადამამუშავებელი მრეწველობის, ტურიზმის განვითარებას, ასევე განვითარდება ინფრასტრუქტურა. ოზგანის განცხადებით, ბოლო ოთხ წელიწადში ინვესტიციების რაოდენობა ოთხჯერ გაიზარდა და 11 მლრდ რუბლი შეადგინა. შეთანხმების რატიფიკაცია დე ფაქტო პარლამენტმა უნდა მოახდინოს.
აღნიშნული საკითხი აფხაზეთში დე ფაქტო ხელისუფლების მოწინააღმდეგეების კრიტიკას იწვევს, რადგან შეთანხმებას აფხაზეთისთვის საზიანოდ მიიჩნევენ. მათი აზრით, რუსი ინვესტორები ზედმეტად კომფორტულ გარემოს იღებენ, რაც ადგილობრივ ბიზნესს დააზიანებს. იმის გამო, რომ შეთანხმება ამ დრომდე არ არის რატიფიცირებული, მოსკოვმა პრაქტიკულად სანქცია დაუწესა სოხუმს და 1 სექტემბრიდან აფხაზეთს ნაწილობრივ შეუჩერა დაფინანსება. რუსეთი დე ფაქტო ხელისუფლებას ნაკისრი ვალდებულებების შეუსრულებლობაში ადანაშაულებს.

On October 30, the Deputy Prime Minister and the Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, and the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Reshetnikov, signed an investment agreement. The agreement provides for the implementation of investment projects by Russian companies on the territory of Abkhazia.
According to Reshetnikov, the agreement will further attract additional Russian investments in the economy of Abkhazia and thus will contribute to the development of agriculture, manufacturing, tourism, as well as the development of infrastructure. As Ozgan stated, the amount of investments increased four times and amounted to RUB 11 billion in the last four years. The de facto parliament is to ratify the agreement.
In Abkhazia, the issue provokes criticism among the opponents of the de facto government since they consider the agreement is harmful for Abkhazia. According to them, Russian investors are getting an overly comfortable environment, which will harm local businesses. Due to tha fact that the agreement has not yet been ratified, Moscow practically imposed sanctions on Sokhumi and partially suspended funding to Abkhazia from September 1. Russia accuses the de facto government of failing to fulfill its obligations.