ოკუპირებულ აფხაზეთში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლობამ გალში, N1 საშუალო სკოლის ბაზაზე, რესურს-ცენტრი გახსნა.
ცენტრის მუშაობის მიზანია ხელი შეუწყოს რუსული ენის შესწავლას და ასევე უზრუნველყოს კულტურულ-საგანმანათლებლო ღონისძიეიბების ჩატარება. ცენტრის გახსნას სააგენტოს წარმომადგენელი ვლადისლავ კულიკოვიც დაესწრო. პირველი მსგავსი რესურს-ცენტრი სოხუმში გაიხსნა. ცენტრის გახსნამდე გალის N1 საშუალო სკოლის მოსწავლეებმა თეატრალიზებული წარმოდგენა გამართეს.
გალის რაიონში ძირითადად ეთნიკური ქართველები სწავლობენ. რამდენიმე წელია ოკუპირებულ რაიონში ქართულ ენაზე სწავლა აკრძალულია.

The Federal Agency for the CIS Countries, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs in occupied Abkhazia has opened a resource center at the Secondary School N 1 in Gali.
The center’s work will primarily focus on promoting the study of the Russian language and organizing cultural and educational events. Vladislav Kulikov, a representative of hte agency, attended the opening ceremony. Notabely, the first such resource center was established in Sokhumi. Priori the opening ceremony, students of the Secondaty School N 1 in Gali presented a theatrical performance.
The Gali district is predominantly inhabited by ethnic Georgians. For several years, education in the Georgian language has been prohibited in this occupied region.