ახალი კურატორის ვიზიტი აფხაზეთში
31 იანვარს ოკუპირებულ აფხაზეთს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე სერგეი კირიენკო ეწვია. კირიენკო რუსეთის ხელისუფლებაში გავლენიანი ფიგურაა. გავრცელებული ინფორმაციით, იგი იქნება ოკუპირებული რეგიონების ახალი კურატორი. საინტერესოა, რომ კირიენკო 1962 წელს სოხუმში დაიბადა.
აფხაზეთში ვიზიტის ფარგლებში იგი შეხვდა დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებსა და სხვადასხვა საგანმანათლებლო და კულტურული დაწესებულებების ხელმძღვანელებს. ასევე მოინახულა რუსეთის დაფინანსებით მიმდინარე პროექტები. დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან შეხვედრების შესახებ ზოგადი ინფორმაცია გავრცელდა, ორმხრივი ურთიერთობის საკითხებზე საუბრისა და საჩუქრების გადაცემის შესახებ. თუმცა, დიდი ალბათობით, განხილვის თემა იქნებოდა ბოლო პერიოდში სოხუმსა და მოსკოვს შორის გაუარესებული ურთიერთობებისა და მოახლოებული არალეგიტიური საპრეზიდენტო არჩევნების საკითხებიც.
დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან შეხვედრა
კირიენკო აფხაზეთში რუსეთის „ელჩ“ მიხაილ შურგალინთან ერთად შეხვდა დე ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელს, ვალერი ბგანბას. შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების საკითხები განიხილეს.
სერგეი კირიენკოს შეხვედრა ვალერი ბგანბასთან
კირიენკო ასევე შეხვდა დე ფაქტო პარლამენტის თავმჯდომარეს, ლაშა აშუბას. აღნიშნულ შეხვედრაზეც ორმხრივი ურთიერთობების საკითხები განიხილეს.
სხვა შეხვედრები
დე ფაქტო ხელისუფლებასთან შეხვედრების გარდა, სამუშაო ვიზიტის პირველ დღეს, კირიენკომ საგანმანათლებლო და კულტურული დაწესებულებებიც მოინახულა.
კირიენკო ე.წ. აფხაზეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში რექტორ ალეკო გვარამიას შეხვდა. მან მონაწილეობა მიიღო დისკუსიაში, სადაც სამეცნიერო ინიციატივები განიხილეს.
სერგეი კირიენკოს შეხვედრა ალეკო გვარამიასთან
კირიენკომ ასევე მოინახულა პუშკინის სახელობის სოხუმის N2 საშუალო სკოლა. მან სკოლაში დაათვალიერა სპეციალური „ატომკლასი“, რომელიც რუსეთის სახელმწიფო კორპორაცია, „როსატომის“ მხარდაჭერით გაიხსნა.
იგი ეწვია აფხაზეთის „სახელმწიფო სურათების გალერეას“, რომელსაც იგორ პანჩეკოს სურათი, „სოხუმის ანგელოზი“ აჩუქა. გალერეა გასული წლის იანვარში ძლიერი ხანძრის შედეგად დაზიანდა და ამჟამად შენობის აღდგენა მიმდინარეობს. დაზიანებული ნახატების რესტავრაციაში რუსი სპეციალისტები მონაწილეობენ.
კირიენკომ ასევე მოინახულა სოხუმში მდებარე სახელმწიფო რუსული დრამატული თეატრი.
აეროპორტში ვიზიტი
კირიენკომ ვიზიტის  ფარგლებში სოხუმის აეროპორტიც მოინახულა, რომლის რეაბილიტაციას რუსული კომპანია ახორციელებს. მან მონაწილეობა მიიღო სამუშაო შეხვედრაში, რომელსაც „პრეზიდენტობის“ კანდიდატი ბადრა გუნბაც ესწრებოდა. გუნბა აეროპორტის რეკონსტრუქციისა და მშენებლობის საკითხების საკოორდინაციო შტაბის ხელმძღვანელია. კირიენკოს განცხადებით, მნიშვნელოვანია რომ აეროპორტმა 1 მაისისთვის შეძლოს ამუშავება.
შეხვედრა აეროპორტში
კირიენკოსა და გუნბას შეხვედრასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა დე ფაქტო  პრეზიდენტის ვებგვერდმა. გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, გუნბას არ ჰქონდა კირიენკოსთან შეხვედრის უფლება, რადგან იგი „საპრეზიდენტო არჩევნებში“ მონაწილეობს და „პრეზიდენტის“ მოვალეობას აღარ ასრულებს, რადგან იმყოფება შვებულებაში. ამის გამო, მას არ აქვს უფლება შეასრულოს „ვიცე-პრეზიდენტის“ ფუნქციები და ასევე უხელმძღვანელოს საკოორდინაციო შტაბს.
ვიზიტი „ბრეხალოვკაზე“
ვიზიტის მეორე დღეს კირიენკო სოხუმის სანაპიროზე მდებარე ცნობილ კაფე „ბრეხალოვკას“ ესტუმრა, სადაც მასპინძლებთან ერთად ყავა დალია. კირიენკომ აფხაზეთის უხუცესთა საბჭოს ხელმძღვანელს, აპოლონ დუმაას ჭადრაკი აჩუქა. კაფეში ასევე იმყოფებოდნენ დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი, სოხუმის ე.წ. ადმინისტრაციის უფროსი ბესლან ეშბა და უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში მონაწილე ახრა ავიძბა, რომელიც ინტერნაციონალური ბრიგადა „პიატნაშკას“ მეთაურია.
ვიზიტი "ბრეხალოვკაზე"
კირიენკომ სამუშაო ვიზიტის მეორე დღეს მოინახულა ცენტრალური კლინიკური რესპუბლიკური საავადმყოფო და საბავშვო რესპუბლიკური საავადმყოფოს სამშენებლო მოედანი. მიუხედავად იმისა, რომ მოცემულ ეტაპზე დაფინანსება შეჩერებულია, კირიენკომ გამოთქვა მზადყოფნა საკითხის გადაწყვეტაში დაეხმაროს აფხაზურ მხარეს. კირიენკო ასევე შეხვდა დე ფაქტო ჯანდაცვის მინისტრს, ედუარდ ბუთბას, რომელსაც აფხაზეთის ჯანდაცვის სისტემაში არსებული გამოწვევების გადაწყვეტაში დახმარება დაპირდა.
იგი ასევე ესტუმრა სოფ. პრიმორსკოეში N1 საშუალო სკოლას, რომელიც ადიღეს რესპუბლიკის მხარდაჭერით აშენდა.
მან ასევე პატივი მიაგო მეორე მსოფლიო ომში დაღუპულთა და დაღუპულ მშვიდობისმყოფელთა ხსოვნას. მათი მემორიალური ძეგლები კირიენკომ ყვავილებით შეამკო. გარდა ამისა, კირიენკომ ახრა ავიძბასთან ერთად პატივი მიაგო 1992-1993 წლების ომში დაღუპულთა ხსოვნასაც.

On January 31, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Sergey Kiriyenko, visited occupied Abkhazia. Kiriyenko is an influential figure in the Russian government. Reportedly, he will oversee the occupied regions. Interestingly, Kiriyenko was born in Sokhumi in 1962.
During his visit to Abkhazia, Kiriyenko met with representatives of the de facto government, as well as heads of various educational and cultural institutions. He also inspected projects funded by Russia. General information was released about his meetings with representatives of the de facto authorities, mentioning discussions on bilateral relations and the exchange of gifts. However, it is highly likely that the discussions also covered the recent deterioration in relations between Sokhumi and Moscow, as well as the upcoming illegitimate presidential elections.
Meeting with De Facto Authorities
Kiriyenko, along with Russia's “ambassador” to Abkhazia, Mikhail Shurgalin, met with the acting de facto president, Valeri Bganba. The meeting focused on issues related to bilateral relations.
Sergey Kiriyenko and Valeri Bganba
Kiriyenko also met with the de facto parliament speaker, Lasha Ashuba. This meeting likewise centered on bilateral relations.
Other Meetings
In addition to meetings with the de facto authorities, on the first day of his working visit, Kiriyenko also visited educational and cultural institutions.
At the so-called State University of Abkhazia, he met with rector Aleko Gvaramia and participated in a discussion on scientific initiatives.
Sergey Kiriyenko and Aleko Gvaramia
Kiriyenko also visited Sokhumi Secondary School No. 2 named after Pushkin, where he toured a special “Atomclass” opened with the support of the Russian state corporation Rosatom.
Kiriyenko then visited the “State Picture Gallery of Abkhazia,” where he donated a painting titled the Sokhumi Angel by Igor Panchenko. The gallery was damaged by a severe fire in January last year and is currently under restoration, with Russian specialists involved in restoring the damaged paintings.
Kiriyenko also visited the State Russian Drama Theater in Sokhumi.
Visit to the Airport
As part of his visit, Kiriyenko also toured Sokhumi Airport, which is undergoing rehabilitation by a Russian company. He participated in a working meeting attended by “presidential” candidate Badra Gunba, who heads the coordination headquarters for the airport’s reconstruction and construction. According to Kiriyenko, it is important for the airport to be operational by May 1.
The de facto president’s website released a statement regarding Kiriyenko and Gunba's meeting, stating that Gunba was not authorized to meet with Kiriyenko. As a candidate in the “presidential elections,” he is no longer the acting president and is currently on leave, meaning he no longer holds the duties of “vice president” or the authority to lead the coordination headquarters.
Meeting at the airport
Visit to "Brekhalovka"
On the second day of his visit, Kiriyenko stopped by the well-known café Brekhalovka on the Sokhumi waterfront, where he had coffee with the hosts. He gifted a chess set to the head of Abkhazia’s Council of Elders, Apolon Duma. The de facto Minister of Economy, Kristina Ozgan, the so-called head of Sokhumi’s administration, Beslan Eshba, and Akhra Avidzba, a commander of the Pyatnashka international brigade, who has participated in Russia’s military aggression in Ukraine, were present at the café.
On the second day of his working visit, Kiriyenko visited the Central Clinical Republican Hospital and the construction site of the Republican Children's Hospital. Although funding for the project is currently suspended, Kiriyenko expressed his willingness to assist the Abkhaz side in resolving the issue. He also met with the de facto Minister of Health, Eduard Butba, and promised to help address the challenges facing Abkhazia's healthcare system.
Kiriyenko also visited Secondary School No. 1 in the village of Primorskoye, which was built with the support of the Republic of Adygea.
Additionally, he paid tribute to those who perished in World War II and to fallen peacekeepers by laying flowers at their memorials. Alongside Akhra Avidzba, Kiriyenko also honored the memory of those who died in the 1992-1993 war.