აფხაზური „არჩევნები“ რუსმა დეპუტატებმა შეაფასეს
2019 წლის 25 აგვისტოს აფხაზეთში არალეგიტიმური საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა, რომელსაც დამკვირვებლის სტატუსით რუსეთის საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენლებიც დაესწრნენ.
დე ფაქტო ცენტრალურ საარჩევნო კომისიის საერთაშორისო პრეს-ცენტრში რუსეთის სახელმწიფო დუმის წარმომადგენლებმა არჩევნების მიმდინარეობა შეაფასეს. დელეგაციის სახელით შეფასებები დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის მოადგილემ, კონსტანტინ ზატულინმა გააკეთა: „პირველ რიგში ჩვენი მისიაა, რომ დავრწმუნდეთ, რომ არჩევნები ჩატარდა სამართლიანად და დარღვევების გარეშე. რასაც ჩვენ ეხლა ვადასტურებთ“.
ზატულინის განცხადებით, „არჩევნები - აფხაზი ხალხის შიდა საქმეა და მოსკოვი ნებისმიერ მის არჩევანს პატივს სცემს“. მან პოლიტიკურ ჯგუფებს სიმშვიდისკენ მოუწოდა. მისი თქმით, არჩევნები დესტაბილიზაციის მიზეზი არ უნდა გახდეს. მისი შეფასებით, დამკვირვებლებს არჩევნებზე სერიოზული დარღვევები არ დაუფიქსირებიათ.
სახელმწიფო დუმის გარდა არჩევნებს ფედერაციის საბჭოდან რუსი სენატორებიც აკვირდებოდნენ, მათ შორის: საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ფარიტ მუხამეტშინი, თავდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე მიხაილ კოზლოვი, ამავე კომიტეტიდან სენატორი, ყირიმის წარმომადგენელი ოლგა კოვიტიდი, საგარეო საქმეთა კომიტეტის წევრი ალექსეი კონდრატიევი. სენატორთა დელეგაციის ხელმძღვანელის, მუხამეტშინის შეფასებით, არჩევნები ჩატარდა ღიად, დემოკრატიულად, არჩევნების შესახებ კანონმდებლობის შესაბამისად.
არჩევნების მიმდინარეობა შეაფასა კრემლის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმაც, რომლის თქმითაც, კრემლი ყურადღებით აკვირდება აფხაზეთში მიმდინარე არჩევნებს და იმედოვნებენ, რომ იგი ლეგიტიმურად ჩატარდება.
არალეგიტიმური არჩევნების შედეგების მიხედვით, გამარჯვებულის გამოსავლენად, 8 სექტემბერს ორი საუკეთესო შედეგის მქონე კანდიდატს შორის მეორე ტური გაიმართება.

Representatives of Russian legislative body observed illegitimate presidential elections held in Abkhazia on August 25, 2019.
Representatives of the State Duma of Russian Federation assessed elections process at the international press center of de facto central election commission. On behalf of the delegation, Konstantin Zatulin, Deputy Chairman of the Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and relations with compatriots, made the following comments: „First of all, our mission is to ensure that elections were fair, with no infractions. This we now confirm“.
As Zatulin stated, „elections are Abkhaz people internal affair and Moscow respects any of their choices“. He called upon political groups to remain calm, stating that elections should not cause destabilization. As per his assessment no serious infractions were observed during the elections.
In addition to State Duma, Russian Senators from Federation Council also monitored elections,. Among Russian Senators were: Farit Mukhametshin, Deputy Head of Foreign Affairs Committee, Mikhail Kozlov, Deputy Head of Defence Committee, Senator Olga Kovitidi from the same committee, representing Crimea, Aleksey Kondratyev, Foreign Affairs Committee member. According to Mukhametshin, Head of Senators Delegation, elections were open, democratic, in accordance with the electoral legislation.
According to Dmitry Peskov, Kremlin Press Secretary, Kremlin is closely watching ongoing elections in Abkhazia and hopes the progress will be legitimate.
According to the results of the illegitimate elections, on September 8, the second round will be held between two candidates with the best results.