კურატორის ვიზიტი: კოშინი ცხინვალს ესტუმრა
2019 წლის 10 სექტემბერს, ცხინვალის რეგიონს რუსეთის ფედერაციის ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა მინისტრის მოადგილე იგორ კოშინი სამუშაო ვიზიტით ეწვია. კოშინი სამინისტროში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. კოშინის დელეგაციის წევრი იყო სამინისტროს საერთაშორისო დეპარტამენტის დირექტორი ანტონ მელნიკი.
ვიზიტის ფარგლებში კოშინი დე ფაქტო პრეზიდენტს, ანატოლი ბიბილოვს შეხვდა. შეხვედრაზე სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. ასევე იმსჯელეს 2019 წელს გაფორმებული შეთანხმებებისა და საინვესტიციო პროგრამის განხორციელებაზე.
კოშინმა საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მშენებარე ობიექტებიც მოინახულა: რესპუბლიკური სამშობიარო სახლი (მშენებლობა ოქტომბრის ბოლოს დასრულდება), ცხინვალში სამედიცინო კლასტერის მიმდებარე ტერიტორიის კეთილმოწყობის სამუშაოები, ცხინვალში სუვოროვის ქუჩაზე მდებარე საბავშვო ბაღის მშენებლობა, გადასახადებისა და შემოსავლების კომიტეტის შენობის მშენებლობა. სამუშაოები წლის ბოლოსთვის უნდა დასრულდეს. კოშინზე განსაკუთრებული შთაბეჭდილება სამშობიარო სახლმა მოახდინა, რომელიც მისი შეფასებით საერთაშორისო დონის თანამედროვე შენობაა. ამავე დროს, კოშინმა საბავშვო ბაღის მშენებლობის ტემპები დაიწუნა.
კოშინმა ასევე მოინახულა შს ორგანოების ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრი.
კოშინის განცხადებით, შემდეგი სამი წლის საინვესტიციო პროგრამაც მზად არის, რომელიც სამთავრობათაშორისო კომისიის სხდომაზე აპრილში დამტკიცდა. შემდეგ წლებში პრიორიტეტად კოშინმა ცხინვალის რეგიონის ელექტროენერგიით უზურნველყოფა დაასახელა.

On September 10, 2019, Igor Koshin, Deputy Minister of North Caucasus Affairs of Russian Federation, paid working visit to Tskhinvali Region. He curates Abkhazia and Tskhinvali Region direction at the Ministry. Anton Melnik, Director of the International Cooperation Department of the Ministry, was the member of Koshin’s delegation.
During the visit Koshin met with Anatoly Bibilov, de facto President. Issues of socio-economic cooperation were reviewed at the meeting as well as implementation of Investment Program and agreements signed in 2019.
Koshin visited construction facilities under the Investment Program: Republic Maternity Home (construction will be completed by the end of October), landscaping works adjacent to the medical cluster in Tskhinvali, construction of kindergarten on Suvorovi str, Tskhinvali and tax and revenue committee building. All the works are to be completed by the end of the year. Koshin was especially impressed by the maternity home, which as per his comment is a modern building corresponding to international levels. Meanwhile Koshin expressed dissatisfaction on kindergarten construction progress.
Koshin also visited joint information-coordination center of Internal Affairs bodies.
According to Koshin, the next three-year investment program has been already approved by the Intergovernmental Commission in April. Electricity provision for Tskhinvali Region is the next years priority, stated he.