2019 წლის 19 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონს რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საზღვრისპირა თანამშრომლობის სამმართველოს უფროსი ალექსეი ფილატოვი, თავის მოადგილე დენის ტრავინთან ერთად, ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით ესტუმრა.
ფილატოვი კრემლში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია და მისი უშუალო ხელმძღვანელი რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწე ვლადისლავ სურკოვია. ფილატოვი საზღვრისპირა თანამშრომლობის სამმართველოს უფროსად რუსეთის პრეზიდენტის ბრძანებით 2019 წლის 17 აპრილს დაინიშნა. არსებული ინფორმაციით, ფილატოვი საიდუმლოდ იმყოფებოდა ცხინვალის რეგიონში 2019 წლის 7 ივნისს არალეგიტიმურ საპარლამენტო არჩევნებამდე ორი დღით ადრე. ფილატოვის ვიზიტის შესახებ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის მრჩევლის, სოსლან კოკოევის ფეისბუქ გვერდიდან გახდა ცნობილი. კოკოევის მიერ გადაღებულ ფოტოში ფილატოვიც ამოიცნეს.
კრემლიდან ჩამოსულმა დელეგაციამ ცხინვალის რეგიონის მიერ რესპუბლიკის გამოცხადების 29-ე წლისთავთან დაკავშირებულ საზეიმო ღონისძიებებში მიიღო მონაწილეობა. ფილატოვი ვიზიტის ფარგლებში რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტს, ანატოლი ბიბილოვსაც შეხვდა და საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე მშენებლობებიც მოინახულა.

Curator Visit: Filatov Visited Tskhinvali
On September 19, 2019, Aleksey Filatov, Head of the Directorate for Cross Border Cooperation of the President of Russian Federation, together with Denis Travin, his deputy, paid two day working visit to Tskhinvali Region.
Filatov is the Kremlin curator to Abkhazia and Tskhinvali Region and Vladislav Surkov, Assistant to the President, is his direct supervisor. Filatov was appointed on the position of the Head of Directorate for Cross Border Cooperation under the directive of the President on April 17, 2019. Reportedly, on June 7, 2019, two days before to illegitimate parliamentary elections, Filatov paid clandestine visit to Tskhinvali Region. About Filatov's visit was made known from photo published by Soslan Kokoev, de facto advisor to the President of Tskhinvali Region, on his Facebook page on June 7. On the photo Filatov was also identified.
Delegation from Kremlin participated in the ceremony dedicated to the 29th anniversary of republic declaration by Tskhinvali Region. During the visit Filatov also met with Anatoly Bibilov, de facto President of the Region and visited ongoing constructions under investment program.