2020 წლის 21 იანვარს რუსეთის ფედერაციის ახალი მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილეები და მინისტრები დაამტკიცეს. ამ მხრივ მნიშვნელოვანი ცვლილებებია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით.
რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის ბრძანებით გაუქმდა ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა სამინისტრო, რომელიც 2019 წელს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში სოციალურ-ეკონომიკური მიმართულებით ყველაზე აქტიური სამინისტრო იყო. რამდენიმე დღით ადრე სამინისტროში 2019 წლის შედეგებიც კი შეაჯამეს, სადაც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ფინანსური დახმარების ვალდებულებების სრულად შესრულებაზე ისაუბრეს.
სამინისტრო 2014 წელს შეიქმნა. სამინისტროს პასუხისმგებლობის სფერო იყო ცხინვალის რეგიონსა და აფხაზეთში რუსეთის დაფინანსებით მიმდინარე პროექტების განხორციელების კონტროლი და 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის მომზადება. ამ მხრივ გამორჩეული ფიგურა იყო ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა მინისტრი, სერგეი ჩებოტარევი, რომელიც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ერთ-ერთი საუკეთესო მცოდნეა. იგი ამ მიმართულებით ერთ-ერთი ყველაზე ანგარიშგასაწევი ფიგურა იყო. ჩებოტარევი 2019 წლის განმავლობაში აქტიურად იყო ჩართული 2017-2019 წლების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამების მიმდინარეობის კონტროლსა და 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამების მომზადებაში.
სამინისტროს ფუნქციები ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს გადაეცა.
მთავრობა დატოვა ვიცე-პრემიერმა ვიტალი მუტკომაც, რომელიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში სოციალურ-ეკონომიკურ საკითხებს კურირებდა. მუტკო 2018 წლის 18 მაისიდან იკავებდა ვიცე-პრემიერს პოსტს. 2018 წლის 5 ივნისს, მუტკო რუსეთ-აფხაზეთისა და რუსეთ-ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისი კომისიის თანათავმჯდომარედ დაინიშნა. 2019 წლის 22 იანვარს კი, რუსეთის პრემიერ-მინისტრმა დიმიტრი მედვედევმა მუტკოს საკურატოროდ რამდენიმე სახელმწიფო პროგრამა ჩააბარა, მათ შორის „საგარეოპოლიტიკური საქმიანობის“ (აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის ნაწილში) პროგრამა. მუტკო ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა სამინისტროს კურატორიც იყო.
2019 წელს მუტკოს მონაწილეობით, სამთავრობათაშორისი კომისიის თანათავმჯდომარის როლში, ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის 2020-2022 წლების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამები დაამტკიცეს.

Curators to Abkhazia and the Tskhinvali Region Left the Russian Government
On January 21, 2020, deputy chairmen and ministers of the new government of the Russian Federation were approved. Significant changes have been made in this regard towards Abkhazia and the Tskhinvali Region.
By the order of the Russian President Vladimir Putin, the Ministry of North Caucasus Affairs was abolished. In 2019 the Ministry was the most active in socio-economic direction in Abkhazia and the Tskhinvali Region. A few days before, the Ministry even summarized the results of 2019, where they discussed the full implementation of the financial assistance commitment toward Abkhazia and the Tskhinvali Region.
The Ministry was established in 2014. The Ministry responsibility was to monitor implementation of Russia-financed projects ongoing in Abkhazia and the Tskhinvali Region and to prepare investment programs for 2020-2022. In this direction key figure was Sergey Chebotarev, Minister of North Caucasus Affairs, one of the best experts of Abkhazia and the Tskhinvali Region and thus one of the most notable figure. In 2019 Chabotarev was actively involved in monitoring the progress of investment programs for 2017-2019 promoting socio-economic development and in preparation of investment programs for 2020-2022.
The Ministry functions were transferred to the Ministry of Economic Development.
Vitaly Mutko, Deputy Prime Minister, also left the government. He was curating socio-economic direction in Abkhazia and the Tskhinvali Region. Since May 18, 2018 he occupied position of Deputy Prime Minister. On June 5, 2018, Mutko was appointed as the Co-Chairman of the Intergovernmental Committee on socio-economic cooperation between Russia-Abkhazia and Russia-Tskhinvali Region. On January 22, 2019, Russian Prime Minister assigned Mutko to curate several state programs, including the program of „Foreign Policy Activities“ (under socio-economic cooperation with Abkhazia and the Tskhinvali Region). Mutko was curator of the Ministry of North Caucasus Affairs as well.
In 2019, with the participation of Mutko as Co-Chair of Integovernmental Committee, investment programs promoting socio-economic development of the Tskhinvali Region and Abkhazia for 2020-2022 were approved.
At this stage it is unclear who will be new curator to Abkhazia and the Tskhinvali Region in the Russian government.