რუსული ფული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონისთვის: რაში დაიხარჯება 4.5 მლრდ რუბლი საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში 2020-2022 წლებში
2020 / 01 / 23
აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი 2020-2022 წლებში, საინვესტიციო პროგრამების ფარგლებში, რუსეთის ფედერაციისგან 4.5-4.5 მლრდ რუბლს მიიღებენ. სამი წლის განმავლობაში საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში რუსეთის დაფინანსებით არაერთი პროექტი განხორციელდება. პროექტების მიზანია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება, ეკონომიკის რეალურ სექტორში საინვესტიციო პროექტების განხორციელება, კერძო ინვესტიციების მოზიდვისთვის ხელსაყრელი საინვესტიციო კლიმატისა და დამატებითი სამუშაო ადგილების შექმნა.
რა გაკეთდება აფხაზეთში
2019 წლის 18-19 დეკემბერს, სოხუმში, რუსეთსა და აფხაზეთს შორის სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისი კომისიის რიგით მე-18 შეხვედრა ჩატარდა. შეხვედრაზე კომისიამ აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამა დაამტკიცა. სამი წლის განმავლობაში რუსეთი აფხაზეთისთვის 4.5 მლრდ რუბლის დაფინანსებას უზრუნველყოფს, ყოველწლიურად - 1.5 მლრდ რუბლს. 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია 109 ღონისძიება, მათ შორის სხვადასხვა ობიექტების მშენებლობა და რეკონსტრუქცია სატრანსპორტო, ელექტროქსელებისა და საინჟინრო ინფრასტრუქტურის, წყალმომარაგებისა და წყალანალირების სფეროში, სოციალურ სფეროში, ასევე წყალდიდობების საწინააღმდეგო და ნაპირსამაგრი ღონისძიებების გატარების კუთხით.
დაფინანსების დიდი ნაწილი კაპიტალურ რემონტებზე, ენერგეტიკის, წყალმომარაგებისა და საგზაო ინფრასტრუქტურის მიმართულებით დაიხარჯება.
წყალმომარაგების სისტემა
ქალაქებსა და რაიონებში წყალმომარაგების სისტემის გამართვისთვის 1 მლრდ 103.4 მლნ რუბლი დაიხარჯება. მათ შორის, 2020 წელს - 339 მლნ, 2021 წელს - 368.5 მლნ, 2022 წელს - 395.9 მლნ.
საგზაო ინფრასტრუქტურა
1 მლრდ 90 მლნ რუბლი დაიხარჯება სოხუმსა და რაიონებში საგზაო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის. მათ შორის, 2020 წელს - 385.4 მლნ, 2021 წელს - 305.6 მლნ, 2022 წელს - 399 მლნ.
ენერგეტიკა
ქვესადგურების რემონტისა და რეკონსტრუქციისთვის დაიხარჯება 645.9 მლნ რუბლი. მათ შორის, ქვესადგურ „გუდაუთის“ კაპიტალური რემონტისთვის 2020 წელს დაიხარჯება 40.3 მლნ, ამავე წელს ქვესადგურ „სუხუმ 1“-ისთვის - 47.9 მლნ, ქვესადგურ „ბზიფის“ რეკონსტრუქციისათვის 2021 წელს 236.8 მლნ დაიხარჯება, 2022 წელს კი, 320.9 მლნ.
გამანაწილებელი ქსელების კაპიტალური რემონტისთვის 79 მლნ რუბლი დაიხარჯება.  მათ შორის, სოხუმში 2020 და 2021 წლებში 29.5-29.5 მლნ, 2020 წლებში ოჩამჩირის რაიონში - 10 მლნ, ტყვარჩელისა და გაგრის რაიონებში - 5-5 მლნ.
2021 წლიდან სოხუმსა და ოჩამჩირეს შორის დამაკავშირებული 42 კილომეტრიანი გზის განათების მონტაჟისათვის 83 მლნ რუბლი დაიხარჯება. მათ შორის, 2021 წელს -23.8 მლნ, 2022 წელს - 59.2 მლნ.
ქ. გაგრის საკურორტო ინფრასტრუქტურის განვითარება
ქ. გაგრა საკურორტო ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის 660.7 მლნ რუბლს მიიღებს. მათ შორის 27 მლნ რუბლი ოლდენბურგის პრინცის სახელობის პარკის კეთილმოწყობისთვის დაიხარჯება. სამი წლის განმავლობაში გაგრაში 633 მლნ რუბლი დაიხარჯება საინჟინრო ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციისთვის, კერძოდ წყლისმომარაგების, წყლის განაწილებისა და საკანალიზაციო სისტემისთვის. მათ შორის 2020 წელს - 189.1 მლნ, 2021 წელს -284.5 მლნ, 2022 წელს - 160 მლნ.
მყარი საყოფაცხოვრებო ნარჩენების პოლიგონი
2020 წლისთვის 112.8 მლნ რუბლი დაიხარჯება გულრიფშის რაიონის სოფ. კაციკიტში მყარი საყოფაცხოვრებო ნარჩენების პოლიგონის მშენებლობისთვის.
ახალი ციხე
ციხის ასაშენებლად სავალდებულო საპროექტო-საკვლევი სამუშაოებისათვის 2021-2022 წლებში 131.2 მლნ რუბლი დაიხარჯება. მათ შორის 2021 წელს - 40 მლნ, 2022 წელს - 91. 2 მლნ.
ჯანდაცვა
2021 წელს იგეგმება ბავშვთა რესპუბლიკური საავადმყოფოს მშენებლობის დაწყება. ორ წელიწადში მშენებლობისთვის 200 მლნ რუბლი დაიხარჯება, 2021 წელს - 80 მლნ, 2022 წელს - 120 მლნ.
რა გაკეთდება ცხინვალის რეგიონში
2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამა ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის ფედერაციის სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისი კომისიის სხდომაზე, 2019 წლის აპრილში, დაამტკიცეს. პროგრამის ფარგლებში 52 ღონისძიების განხორციელებაა დაგეგმილი, მათ შორის კომუნალური ინფრასტრუქტურის, საგზაო ქსელების, სკოლებისა და საბავშვო ბაღების მშენებლობა, ცხინვალისა და რაიონების გზების კეთილმოწყობა, საბავშვო გამაჯანსაღებელი ბანაკის მოწყობა.
საინჟინრო ქსელები და გზები
ცხინვალში არაერთ ქუჩაზე შეიცვლება წყლისმომარაგების ქსელი. ასევე შეიცვლება საკანალიზაციო და გაზის მილები, ელექტროკაბელები. პროგრამის ფარგლებში ასევე დაგეგმილია 25 ქუჩის კეთილმოწყობა.
ახალი პროგრამის ფარგლებში სრულად დასრულდება გუფთა-კვაისას 40 კილომეტრიანი სიგრძის გზის მშენებლობა. გზის მშენებლობა 2012 წლიდან მიმდინარეობს და უკვე დახარჯულია 1 მლრდ რუბლამდე, თუმცა ამ ეტაპისთვის გარემონტებულია მხოლოდ გზის ნახევარი.
ორ წელიწადში უნდა დასრულდეს ერწო-სინაგურის 20 კილომეტრიანი სიგრძის გზის რემონტი.
ასევე, ცხინვალში გარემონტდება ძველი ხიდი. ხიდი გარემონტდება ჯავაშიც.
საცხოვრებელი ფონდი
პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია 10 მრავალბინიანი სახლის მშენებლობა, მათ შორის ექვსი 75-ბინიანი სახლი ცხინვალში აშენდება, ორ-ორი 18-ბინიანი სახლი კი - ზნაურისა და ჯავის რაიონულ ცენტრებში. სახლების მშენებლობა სამ წელიწადში უნდა დასრულდეს.
ცხინვალში N3 საშუალო სკოლა 200 მოსწავლეზე გათვლილ ახალ თანამედროვე შენობაში განთავსდება. მშენებლობა 2021 წელს დასრულდება. ძველი შენობა უკვე დანგრეულია და მიმდინარეობს მზადება ორსართულიანი სკოლის შენობის ასაშენებლად.
ცხინვალში ასევე აშენდება 160 ადგილიანი საბავშვო ბაღი, ჯავის რაიონში კი, 150-ადგილიანი გამაჯანსაღებელი საბავშვო ბანაკი.
ცხინვალში დაგეგმილია ფსიქონევროლოგიური დისპასნერის მშენებლობა. სამშობიარო სახლის ძველ შენობაში კი, ჯანდაცვისა და სოციალური განვითარების დე ფაქტო სამინისტროს განთავსება იგეგმება, რისთვისაც კაპიტალური რემონტი ჩატარდება.
სხვა ობიექტები
წინა წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში აშენებული ვანათი-ცხინვალის დამატებითი წყალსაცავი 2020 წელს სრულად ამუშავდება, მას შემდეგ რაც წყალსაცავის წყლისშემაკავებელ ინფრასტრუქტურას რეკონსტრუქცია ჩაუტარდება და ტექნოლოგიური მოწყობილობების შეძენა და მონტაჟი განხორციელდება.
მყარი საყოფაცხოვრებო ნარჩენების პოლიგონის გვერდზე მოაწყობენ ნარჩენების კომპაქტირების მოედანს. ასევე მოეწყობა ნაგვის დაპრესისთვის სპეციალური მოწყობილობა.
პროგრამაში გათვალისწინებულია სახელმწიფო რეზერვისთვის საცავის მშენებლობა, რომელსაც საგანგებო ვითარების პერიოდში გამოიყენებენ, მათ შორის, ზამთარში რუსეთთან დამაკავშირებელი გზის დაკეტვის შემთხვევაში, პირველადი საჭიროების კვების პროდუქტების დეფიციტის აღმოსაფხვრელად.
ახალი პროგრამის ფარგლებში ასევე გათვალიწინებულია ეკონომიკის რეალური სექტორისა და ტურიზმის პროექტების თანადაფინანსება.

In 2020-2022, Abkhazia and the Tskhinvali Region will receive 4.5 billion RUB each from the Russian Federation under the investment programs. In the following 3 years number of projects will be implemented in occupied regions of Georgia with the Russian financial assistance. The projects are aimed at improving infrastructure in Abkhazia and the Tskhinvali Region, invest in the economy real sector, create an investment climate conducive to attracting private investment and creating additional jobs.
What will be done in Abkhazia
On December 18-19, 2019, the 18th Intergovernmental Committee session on socio-economic cooperation between the Russian Federation and Abkhazia was held in Sokhumi. At the session Committee approved investment program for 2020-2022 promoting socio-economic development of Abkhazia. During the following 3 years, Russia will allocate 4.5 billion RUB, 1.5 billion RUB - annually. Implementation of 109 activities are planned under the investment program for 2020-2022, including construction of various facilities and reconstruction of transport, electricity and engineering infrastructure, water supply and sewage systems, social security, as well as flood preventive shoreline protection activities.
Much of the funding will be spent on capital repairs, energy, water supply and road infrastructure.
Water supply system
1 billion 103.4 million RUB will be spent on water supply systems in cities and districts: 339 million RUB - in 2020, 368.5 million RUB - in 2021, 395.9 million RUB - in 2022.
Road infrastructure
1 billion 90 million RUB will be spent on road infrastructure rehabilitation in Sokhumi and regions: 385.4 million RUB - in 2020, 305.6 million RUB - in 2021, 399 million RUB - in 2022.
Energy
645.9 million RUB will be spent on substations reconstructions: 40.3 million RUB for substation „Gudauta“ overhaul in 2020, 47.9 million RUB - for substation „Sukhum 1“. 236.8 million RUB will be spent for substation „Bzif“ reconstruction in 2021 and 320.9 million RUB - in 2022.
79 million RUB will be spent on distribution networks overhaul: 29.5 million RUB annually for Sokhumi in 2020 and 2021, 10 million RUB for Ochamchire district, 5 million RUB for Tkvarcheli and Gagra districts per each in 2020.
From 2021, 83 million RUB will be spent on installation of lighting on 42 km long road, linking Sokhumi and Ochamchire. 23.8 million RUB - in 2021 and 59.2 million RUB - in 2022.
Gagra resort infrastructure development
Gagra will receive 660.7 million RUB on resort infrastructure development. 27 million RUB will be spent on the park of the Prince of Oldenburg renovation. In Gagra, for the next three years, 633 million RUB will be spent on engineering infrastructure modernization, namely water supply, water distribution and sewage systems. 189.1 million RUB - in 2020, 284.5 million RUB - in 2021, 160 million RUB - in 2022.
Solid waste polygon
In 2020, 112.8 million RUB will be spent on the construction of solid waste polygon in the village Katsikhit, Gulripsh district.
New prison
In 2020-2022, 131.2 million RUB will be spent on mandatory project-research works for prison construction. 40 million RUB in 2021 and 91.2 million RUB in 2022.
Healthcare
Construction of Children’s Republic hospital is planned to start in 2021. 200 million RUB will be spent on construction, 80 million RUB - in 2021, 120 million RUB - in 2022.
What will be Done in the Tskhinvali Region
In April, 2019, at the Intergovernmental Committee session on socio-economic cooperation between the Russian Federation and the Tskhinvali Region was approved investment program for 2020-2022. Implementation of 52 activities are planned under the investment program, including construction of communal infrastructure, road networks, schools and kindergartens, improvement of roads in Tskhinvali and districts, arrangement of children's health camp.
Engineering network and roads
Water supply networks will be replaced on number of streets in Tskhinvali. Sewer and gas pipes, power cables will also be replaced. Improvement of 25 streets is also planned as a part the program.
Under the new program, construction of 40 km long Gupta-Kvaisi road will be completed. The road has been under construction since 2012 with 1 billion RUB expanse, however only half of the road has been repaired at this stage.
20 km long Ertso-Sinagur road repair works should be completed in two years.
Also, the old bridge will be repaired in Tskhinvali and in Java.
Residential fund
Construction of 10 multi-apartment houses is planned under the program. including six 75-apartment houses in Tskhinvali, two 18-apartment houses in Znauri and Javi district centers. Construction of the houses should be completed in three years.
N3 Secondary School in Tskhinvali will be housed in a new modern building with 200 pupils seats. Construction will be completed in 2021. The old building is already demolished, and preparations are underway to build a two-story school building.
Kindergarten with 160 seats will be constructed in Tskhinvali and Recreational Kids Camp with 100 seats - in Java district.
Construction of psycho-neurological dispensary is planned in Tskhinvali. In the old building of the maternity house, de facto Ministry of Health and Social Development will be accommodated, for which the building overhaul will be carried out.
Other facilities
Vanati-Tskhinvali water additional reservoir, built as a part of previous years’ investment programs, will be fully operational in 2020, once the reservoir water containment infrastructure is reconstructed and technological equipment purchased and installed.
A solid waste compacting site will be arranged at the solid waste polygon. There will also be a special equipment for trash pressing.
Under the program will be constructed storage for the state food supply. The storage will be used to eliminate shortages of essential food supplies during the emergencies, as well as in winter in the event of road closure connecting to Russia.