28 ოქტომბერს ქალაქ ცხინვალში „რუსული სამყაროს“ ფონდის რუსული ცენტრი გაიხსნა.
აღნიშნული ცენტრი დაფუძნდა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტის ბაზაზე, ამავე უნივერსიტეტის რექტორის, ვადიმ თედეევის ინიციატივით; ცხინვალის რეგიონში რუსეთის ფედერაციის დე ფაქტო საელჩოსა და „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის მხარდაჭერით.
საზეიმო გახსნის ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ცხინვალის რეგიონში რუსეთის „ელჩმა“ მარატ კულახმეტოვმა, იგორ კოზაევმა (დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი), სერგეი სკვორცოვმა (ცხინვალის რეგიონში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის მეთაური), ვადიმ თედეევმა და ვსევოლოდ ჟელეზნოვმა („რუსული სამყაროს“ პროგრამების კოორდინატორი დსთ-ის ქვეყნებში).
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ანატოლი ბიბილოვმა ვერ შეძლო ღონისძიებაზე დასწრება (მას კორონავირუსი დაუდგინდა და თვითიზოლაციაში იმყოფება), ამიტომ მისი წერილი იგორ კოზაევმა წაიკითხა - ბიბილოვი წერილის მეშვეობით მიესალმა „რუსული სამყაროს“ წარმომადგენლობის გახსნას. მარატ კულახმეტოვმა აღნიშნა, რომ რუსულ ენასა და კულტურას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს „სამხრეთ ოსეთისთვის“, ვინაიდან ამ ორ ქვეყანას საბჭოთა კავშირი აერთიანებდა. ვსევოლოდ ჟელეზნოვი კი მედლით დაჯილდოვდა ცხინვალში „რუსული სამყაროს“ წარმომადგენლობის დაარსების პროცესში გაწეული დახმარებისთვის.
ცხინვალის რეგიონში „რუსული სამყაროს“ წარმომადგენლობის გახსნა ჯერ კიდევ 2019 წელს დაიგეგმა. შეთანხმებას ვადიმ თედეევსა და ფონდის ხელმძღვანელობას შორის ხელი მოსკოვში მოეწერა.
რუსული ცენტრი საერთაშორისო კულტურული პროექტია, რომელსაც ფონდი „რუსული სამყარო“ ახორციელებს. მსგავსი ცენტრები მიზნად ისახავს რუსული ენის გავრცელებას, რუსული კულტურის პოპულარიზაციასა და რუსეთის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას.

On October 28, the Russkiy Mir Foundation opened a Russian center in Tskhinvali.
The center was established on the basis of the so-called South Ossetian State University, at the initiative of the rector of the same university, Vadim Tedeev, and with the support of the de facto Embassy of the Russian Federation and the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region.
The opening ceremony was attended by Marat Kulakhmetov, the Russian Ambassador to the Tskhinvali Region, Igor Kozaev (the Head of the de facto Presidential Administration), Sergey Skvortsov (the Head of the Rossotrudnichestvo Office in the Tskhinvali Region), Vadim Tedeev and Vsevolod Zheleznov (the Coordinator of the Russkiy Mir Programs in the CIS).
The de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, could not attend the event (he was diagnosed with the coronavirus and is in self-isolation), so Igor Kozaev read a letter that Bibilov wrote to welcome the opening of the Russkiy Mir office in Tskhinvali. Marat Kulakhmetov noted that the Russian language and culture are of special importance to "South Ossetia", as these two countries were united under the Soviet Union. Vsevolod Zheleznov was awarded a medal for his help in establishing a representative office of the Russkiy Mir in Tskhinvali.
The opening of the Russkiy Mir office in the Tskhinvali region was planned in 2019. Vadim Tedeev and the Foundation’s management signed an agreement in Moscow.
The Russian Centre is an international cultural project carried out by the Russkiy Mir Foundation. Such centres aim at promoting the Russian language, popularizing Russian culture and raising awareness about Russia.