23 ნოემბერს ცხინვალის რეგიონში „სიმამაცისა და ეროვნული ერთიანობის დღე“ აღნიშნეს და ყვავილებით შეამკეს გმირების მემორიალი. კორონავირუსით გამოწვეული ეპიდემიის გამო შეზღუდული იყო მონაწილეთა რაოდენობა.
საზეიმო ღონისძიებას დაესწრო ანატოლი ბიბილოვი (ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი), გენადი ბეკოევი (დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი), მარატ კულახმეტოვი (რუსეთის ფედერაციის „ელჩი“) და სხვანი. სიტყვით გამოსვლისას ანატოლი ბიბილოვმა განაცხადა, რომ „1989 წლის 23 ნოემბერს ქართველი ნეოფაშისტები ცდილობდნენ ცხინვალში შესვლას“, თუმცა ისინი „ოსმა პატრიოტებმა“ შეაჩერეს; დე ფაქტო პრეზიდენტის თქმით, სწორედ „ამ დღიდან დაიწყო სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლა“.
ანატოლი ბიბილოვს აღნიშნული დღე მიულოცა თვითგამოცხადებული დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის მეთაურმა, დენის პუშილინმაც.

On November 23, the Day of Courage and National Unity, flowers were laid at the memorial of heroes in Tskhinvali. The number of participants was limited due to the coronavirus epidemic.
The ceremony was attended by Anatoly Bibilov (de facto President of the Tskhinvali region), Gennady Bekoev (Acting de facto Prime Minister), Marat Kulakhmetov ("ambassador" of the Russian Federation) and others. In his speech, Anatoly Bibilov stated that "on November 23, 1989, the Georgian neo-fascists tried to enter Tskhinvali," but were stopped by "Ossetian patriots;" According to the de facto President, "the struggle for the independence of South Ossetia started on this day."
The leader of the self-proclaimed Donetsk People's Republic, Denis Pushilin, also congratulated Anatoly Bibilov on this day.