დაბრუნება სრულ სიაზე
ოკუპირებული რეგიონების „საგარეო პოლიტიკა“ რუსეთის პოლიტიკურ, დიპლომატიურ თუ ლოგისტიკურ მხარდაჭერაზეა დამოკიდებული. არსებობს ფორმალური დოკუმენტიც, რომელიც მოსკოვსა და ოკუპირებულ რეგიონებს შორის „საგარეო პოლიტიკაში“ თანამშრომლობის სამართლებრივ ჩარჩოს განსაზღვრავს. 2023 წლის 3 ოქტომბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა და აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ „2024-2025 წლებში დიპლომატიურ უწყებებს შორის კონსულტაციების გეგმას“ მოაწერეს ხელი. მსგავს გეგმას ლავროვმა ხელი მოაწერა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრ ახსარ ჯიოევთანაც.
ვრცლადვრცლად
კურატორები: 2024 წლის ძირითადი ცვლილებები
2024 წელს რუსეთის ხელისუფლებაში ოკუპირებული რეგიონების კურატორების უმრავლესობამ შეინარჩუნა თანამდებობა. 2020 წლიდან ოკუპირებული რეგიონების კურატორი პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკია, რომელიც ამ ეტაპზე აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი საჯარო მოხელეა. აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერებს მნიშვნელოვანი საკითხების შეთანხმება სწორედ კოზაკთან უწევთ.
შეხვედრები ჟენევასა და ერგნეთში: 2024
2024 წელს სოხუმთან და ცხინვალთან მოლაპარაკებების ფორმატი უცვლელი იყო. შეხვედრები კვლავ იმართებოდა ჟენევაში, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფორმატში, და ერგნეთში, ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფორმატში. გალში აფხაზურ მხარესთან შეხვედრები 2018 წლიდან, გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის შემდეგ, არ ტარდება. საყურადღებოა, რომ ჟენევაში მოლაპარაკებების დროს მოსკოვი და სოხუმი ითხოვდნენ ქ. გალში შეხვედრების აღდგენას, მაგრამ ამ საკითხზე ქართული მხარის პოზიციის გამო შეხვედრების განახლება ვერ ხერხდება.

The “Foreign-Political” Activity of the Occupied Regions
The "foreign policy" of the occupied regions is heavily reliant on Russia’s political, diplomatic, and logistical support. A formal agreement also establishes the legal framework for cooperation in foreign affairs between Moscow and the occupied regions. On October 3, 2023, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, and the de facto Foreign Minister of Abkhazia, Inal Ardzinba, signed a “Plan of Consultations between the Diplomatic Agencies for 2024-2025.” A similar agreement was signed by Lavrov and Akhsar Jioev, the de facto Foreign Minister of the Tskhinvali region.
Read moreRead more
Supervisors in Russian Government: Main Changes in 2024
In 2024, most of the officials overseeing the occupied regions within the Russian government retained their positions. Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Presidential Administration, has supervised the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region since 2020. Kozak, one of the most influential officials overseeing matters related to Abkhazia and the Tskhinvali region, remains the central figure with whom the de facto leaders of both regions must coordinate and secure approval from for significant decisions.
Meetings in Geneva and Ergneti: 2024
In 2024, the format of negotiations with Sokhumi and Tskhinvali remained unchanged. Meetings continued to take place in Geneva, within the framework of the Geneva International Discussions, and in Ergneti, as part of the Incident Prevention and Response Mechanism. Meetings with the Abkhazian side in Gali have not been held since 2018, following the murder of Giga Otkhozoria. Notably, Moscow and Sokhumi have consistently called for the restoration of meetings in Gali during the GIDs. However, due to the stance of the Georgian side on this matter, these meetings have not been resumed.