რუსეთის სახელმწიფო დუმის არჩევნები აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში
2021 წლის 17-19 სექტემბერს რუსეთში მე-8 მოწვევის სახელმწიფო დუმის არჩევნები გაიმართა. სახელმწიფო დუმის დეპუტატები შერეული სისტემით - 225 დეპუტატი პარტიული სიით, ხოლო დანარჩენი 225 - ერთმანდატიანი ოლქებიდან ხუთი წლის ვადით აირჩიეს.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის დუმის არჩევნები სამდღიანი ფორმატით წელს პირველად ჩატარდა. ხმის მიცემა 17 სექტემბერს დაიწყო, 19 სექტემბერი კი კენჭისყრის მთავარ დღედ გამოცხადდა. ამომრჩევლებს ხმის დაფიქსირება როგორც ონლაინ, ასევე საარჩევნო უბნებზე შეეძლოთ. ელექტრონულად ხმის მიცემის საშუალება მოსკოვისა და კიდევ ექვსი რეგიონის მაცხოვრებლებს - მურმანსკის, კურსკის, ნიჟნი ნოვგოროდის, როსტოვისა და იაროსლავის რეგიონებსა და სევასტოპოლის მხარეში მცხოვრებ მოქალაქეებს მიეცათ.
348 საარჩევნო უბანი რუსეთის საზღვრებს გარეთ, 144 ქვეყანაში გაიხსნა. კენჭისყრაში მონაწილეობა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე - აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებმა რუსული პასპორტის მფლობელმა მოქალაქეებმაც მიიღეს, რომელთა ე.წ. „პასპორტიზაციის პროცესი“ და მათთვის რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება რუსეთმა მათი დამოუკიდებლობის აღიარებამდე, 2008 წლის აგვისტომდე რამდენიმე წლით ადრე დაიწყო. აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არჩევნებში ხმა რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქის სამხედრო ბაზების მოსამსახურეებმა მისცეს. საერთო ჯამში, შვიდი საარჩევნო უბანი ჩამოყალიბდა საზღვარგარეთ სამხრეთ სამხედრო ოლქის სამხედრო ნაწილების ტერიტორიაზე, მათ შორის ერთი გუდაუთში, ორი ცხინვალსა და ჯავაში, ხოლო სამი სომხეთში - გიუმრსა და ერევანში 102-ე რუსულ სამხედრო ბაზაზე კენჭისყრისათვის.
არჩევნები აფხაზეთში
აფხაზეთში რუსეთის სახელმწიფო დუმის არჩევნები 2011 წლიდან ტარდება. 2016 წელს კენჭისყრაში მონაწილეობა აფხაზეთის ტერიტორიიდან 20 ათასზე მეტმა ამომრჩეველმა მიიღო, აქედან 75%-მა ხმა სახელისუფლო პარტიას - „ერთიანი რუსეთი“ მისცა. 2021 წლის არჩევნები კი 19 სექტემბერს, ერთი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
არჩევნების საორგანიზაციო კომიტეტის მუშაობა
აფხაზეთის „ვიცე-პრეზიდენტმა“ ბადრა გუნბამ დუმის არჩევნების საორგანიზაციო საკითხებთან დაკავშირებით შეხვედრა 13 სექტემბერს გამართა. გუნბას განცხადებით, აფხაზეთი მეხუთე ადგილს იკავებს რუსეთის საზღვრებს გარეთ საარჩევნო უბნების რაოდენობით და მან საკუთარ პასუხისმგებლობად გამოაცხადა არჩევნების ჩასატარებლად მშვიდი და უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფა. „ვიცე-პრეზიდენტმა“ დე ფაქტო შს სამინისტროსა და საგზაო მილიციას არჩევნების მიმდინარეობის მონიტორინგი და წესრიგის დაცვა, ხოლო „ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს“ საუბნო კომისიის მუშაობაში დახმარება დაავალა.
აფხაზეთის „შს სამინისტროს“ თანამშრომლებმა „სამინისტროს სასწავლო ცენტრის კინოლოგიის სამსახურთან“ ერთად საარჩევნო უბნები და მიმდებარე ტერიტორიები არჩევნებამდე ერთი დღით ადრე ტექნიკური აღჭურვილობისა და ძაღლების გამოყენებით დაათვალიერეს. ისინი 18 სექტემბრიდან ყველა საარჩევნო უბანს 24 საათის განმავლობაში კურირებდნენ. გუდაუთის რაიონის სოფ. ბამბორაში მე-7 რუსული სამხედრო ბაზისთვის გახსნილ საარჩევნო უბანს კი გერმანული ნაგაზები იცავდნენ და ამომრჩევლებს ყნოსვით ამოწმებდნენ.
გარდა ამისა, საარჩევნო კომისიის წევრები მკაცრად აკონტროლებდნენ კოვიდ რეგულაციების დაცვას. ამომრჩევლებს ნიღბისა და ხელთათმანების ტარებას სთხოვდნენ და ტემპერატურასაც უზომავდნენ.
არჩევნების მიმდინარეობა აფხაზეთში. წყარო: sputnik-abkhazia.ru
საარჩევნო უბნების განლაგება აფხაზეთის ტერიტორიაზე
აფხაზეთში რუსეთის დუმის არჩევნები წელს 19 სექტემბერს ცხრა საარჩევნო უბანზე ჩატარდა. ქ. სოხუმში ორი, ხოლო გაგრაში, ბიჭვინთაში, გუდაუთაში, ოჩამჩირეში, ტყვარჩელში, გალსა და სოფ. ბამბორაში თითო საარჩევნო უბანი გაიხსნა. მოქალაქეებს ორი ბიულეტენი გადაეცათ. მათ ხმა მისცეს 14 პარტიას, ასევე ვორონეჟის, ლენინგრადის, სამარის ოლქებისა და იმიერბაიკალეთის მხარის მაჟორიტარ დეპუტატებს.
არჩევნები ცხინვალის რეგიონში
3 სექტემბრიდან 16 სექტემბრის ჩათვლით ცხინვალის რეგიონში ვადამდელი არჩევნები მოეწყო მე-4 რუსული სამხედრო ბაზის მოსამსახურეებისა და რუსეთის ფედერაციის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს ოფიცრებისთვის, რომელთა რაოდენობაც 3.5 ათასს შეადგენდა. ვადამდელი არჩევნების დანიშვნა იმ მიზეზით იყო განპირობებული, რომ სამხედროები საარჩევნო უბნებიდან შორეულ რეგიონებში არიან განლაგებული. რაც შეეხება სამოქალაქო პირებს, მათ ხმა სამი დღის განმავლობაში - 17-19 სექტემბერს მისცეს. ცხინვალის რეგიონში არჩევნების მონიტორინგს რუსეთის ფედერაციის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ დამტკიცებული დამკვირვებლები აწარმოებდნენ.
საარჩევნო უბნების განლაგება ცხინვალის რეგიონში
ცხინვალის რეგიონში სულ 10 საარჩევნო უბანი გაიხსნა. აქედან ცხრა სამოქალაქო პირებს, ერთი კი მე-4 რუსული სამხედრო ბაზის მოსამსახურეებს ემსახურებოდა. ცხინვალში ექვსი საარჩევნო უბანი ფუნქციონირებდა, ხოლო ჯავაში, ყორნისში, ახალგორსა და  კვაისაში თითო. ხოლო ის მოქალაქეები, რომლებიც ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო საარჩევნო უბანზე გამოცხადებას ვერ ახერხებდნენ, წერილობითი ან ზეპირი მოთხოვნის საფუძველზე საცხოვრებელ ადგილზე აძლევდნენ ხმას.
არჩევნების შეფასება ცხინვალის რეგიონში
„პრეზიდენტმა“ ანატოლი ბიბილოვმა ხმა არჩევნების პირველივე დღეს „სამხრეთ ოსეთში რუსეთის საელჩოს“ შენობაში მისცა. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მხარი „ძლიერ რუსეთს“ დაუჭირა და ამომრჩევლებს აქტიურობისკენ და რუსეთში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების პატივისცემისკენ მოუწოდა.
19 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონში სპეციალური ვიზიტით აფხაზეთის „საგარეო საქმეთა მინისტრი“ დაურ კოვე და „თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე“, გენერალ-პოლკოვნიკი ბესლან ცვიჟბა იმყოფებოდნენ, რომლებიც ცხინვალის რეგიონში „სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის დაარსების 31-ე წლისთავისადმი“ მიძღვნილ სადღესასწაულო ღონისძიებებზე დასწრების მიზნით ჩავიდნენ. მათ ხმა ცხინვალში, „რუსეთის ფედერაციის საელჩოში“ მისცეს.
როგორც „საელჩოს“ საუბნო კომისიის თავმჯდომარე ალექსანდრ იუტკინი აღნიშნავს, არჩევნები დარღვევების გარეშე, მშვიდ, სადღესასწაულო გარემოში ჩატარდა, სადაც ამომრჩევლები ბუშტებითაც კი მოდიოდნენ.
არჩევნების დღეს პოლიციის რაზმები 24 საათის განმავლობაში პატრულირებდნენ. მათ უსაფრთხოების მიზნით წინასწარ საარჩევნო უბნებიც შეამოწმეს.
„პრეზიდენტი“ ანატოლივი ბიბილოვი „რუსეთის საელჩოს“ საარჩევნო უბანზე. წყარო: sputnik-ossetia.ru
საერთაშორისო დამკვირვებლები აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან
მოსკოვში არჩევნებზე დასასწრებად დამკვირვებლები აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდანაც მიიწვიეს. აფხაზეთიდან საერთაშორისო დამკვირვებლის რანგში პარლამენტის „დეპუტატები“ ვალერი აგრბა და ასტამურ ლოგუა, ასევე „აფხაზეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე“ თამაზ გოგია იმყოფებოდნენ. რაც შეეხება ცხინვალის რეგიონს, მოსკოვში კენჭისყრაზე დასასწრებად „პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი“ პეტრ გასიევი და „საბიუჯეტო და საგადასახადო კომიტეტის ხელმძღვანელი“ ელენა ჯიოევა ჩავიდნენ.
არჩევნების შედეგები
საერთო ჯამში, აფხაზეთში გახსნილ ცხრა საარჩევნო უბანზე არჩევნებში მონაწილეობა 14 549-მა ადამიანმა მიიღო. რაც შეეხება ცხინვალის რეგიონს, პირველ დღეს 2 000-ზე მეტმა ადამიანმა მისცა ხმა, მეორე დღეს ამომრჩეველთა რაოდენობა 3.5-ჯერ გაიზარდა, ხოლო ყველაზე მაღალი აქტივობა 19 სექტემბერს, არჩევნების ბოლო დღეს დაფიქსირდა. საბოლოო ჯამში, ცხინვალის რეგიონში 11 000-მა რუსეთის მოქალაქემ მისცა ხმა. ამომრჩევლების უმეტესობა საპენსიო ასაკის იყო, ახალგაზრდები კი ნაკლები აქტივობით გამოირჩეოდნენ. აფხაზეთში ხმის მიცემით რუსმა დამსვენებლებმაც ისარგებლეს.
აფხაზეთში რუსეთის „საელჩოს“ წინასწარი მონაცემებით, სახელისუფლო პარტიამ - „ერთიანი რუსეთი“ აფხაზეთის ყველა საარჩევნო უბანზე მოიპოვა გამარჯვება, ხოლო ერთმანდატიან საარჩევნო ოლქებში კანდიდატებმა იური გრიგორიევმა (პარტია „სამართლიანი რუსეთის“ მაჟორიტარი კანდიდატი იმიერბაიკალეთის მხარეში), ალექსეი გორდეევმა (პარტია „ერთიანი რუსეთის“ მაჟორიტარი კანდიდატი ვორონეჟის მხარეში), ალექსანდრ ხინშტეინმა (პარტია „ერთიანი რუსეთის“ მაჟორიტარი კანდიდატი სამარის ოლქში) და სვეტლანა ჟუროვამ (პარტია „ერთიანი რუსეთის“ მაჟორიტარი კანდიდატი ლენინგრადის ოლქში) გაიმარჯვეს.
წინასწარი შედეგებით, 450-წევრიან სახელმწიფო დუმაში საკონსტიტუციო უმრავლესობა შეინარჩუნა პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინის მხარდამჭერმა პარტიამ „ერთიანი რუსეთი“. რუსეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაცემებით, 5%-იანი ბარიერი კიდევ ოთხმა საარჩევნო სუბიექტმა გადალახა: „კომუნისტური პარტია“, „ლიბერალ-დემოკრატიული პარტია“, „სამართლიანი რუსეთი-პატრიოტები-სიმართლისთვის“ და „ახალი ხალხი“. არჩევნების საბოლოო შედეგების გამოქვეყნება 24 სექტემბერსაა მოსალოდნელი.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება
რუსეთის სახელმწიფო დუმის არჩევნების ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ჩატარებას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო გამოეხმაურა. განცხადების მიხედვით, საქართველოს საგარეო უწყება გმობს აღნიშნულ ფაქტს და ამ ნაბიჯს საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფისკენ მიმართულ, მოსკოვის მორიგ დესტრუქციულ ნაბიჯად აფასებს. როგორც განცხადებაში ვკითხულობთ, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არჩევნების ჩატარებით რუსეთი უხეშად არღვევს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ ნორმებს და ამით სრულად უგულებელყოფს გაეროს წესდებასა და ჰელსინკის დასკვნით აქტს. აღნიშნული განცხადებით სამინისტრო საერთაშორისო თანამეგობრობასაც მიმართავს და მოუწოდებს მას, ქმედითი რეაგირება მოახდინოს საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის წინააღმდეგ მიმართულ რუსეთის მორიგ უკანონო ნაბიჯზე. საქართველოს განცხადებას აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ აფხაზეთის შიდა საქმეებში ჩარევის ღია მცდელობა უწოდა. მათ აღნიშნეს, რომ არჩევნების აფხაზეთში ჩატარება არ არღვევს საქართველოს ინტერესებს და საქართველოს ხელისუფლებამ სპეკულირება მათი ტერიტორიული მთლიანობის შესახებ და თავის უდანაშაულო მსხვერპლად წარმოჩენა უნდა შეწყვიტოს.

Russian State Duma Elections in Abkhazia and the Tskhinvali Region
Elections to the Russian State Duma of the 8th convocation were held on September 17-19, 2021. The elections were held according to a mixed system. Half of the deputies (225 mandates) were elected according to party lists, and the remaining 225 - in single-mandate constituencies with a five-year term.
Noteworthy, that the Russian State Duma elections were held in a three-day format for the first time this year. Voting began on September 17 and September 19 was declared as the main voting day. Voters could cast their ballots both online and in person at polling stations. In addition to Moscow, the possibility of electronic voting was provided to residents of six regions: Murmansk, Kursk, Nizhny Novgorod, Rostov and Yaroslavl regions, as well as Sevastopol.
A total of 348 polling stations were opened outside Russia, in 144 countries. Russian passport holders living on the occupied territories of Georgia - Abkhazia and the Tskhinvali region - also took part in the voting. Russia began the so-called passportization process and granting Russian citizenship to them several years before Russia’s recognition of the independence of these regions in August 2008. Servicemen of the military bases of the Southern Military District of the Russian Federation also participated in the elections in Abkhazia and the Tskhinvali region. In total, seven polling stations were setup abroad, on the territory of the military units of the Southern Military District, including one in Gudauta, two in Tskhinvali and Java, and three in Armenia for voting at the 102nd Russian military base in Gyumri and Yerevan.
Elections in Abkhazia
The Russian State Duma elections have been held in Abkhazia since 2011. In 2016, more than 20 thousand voters took part in the voting from Abkhazia, 75% of which voted for the Ruling United Russia party. The 2021 elections were held on September 19.
Work of the Election Organizing Committee
The “Vice President” of Abkhazia, Badra Gunba, held a meeting to discuss organizational issues of the Duma elections on September 13. According to Gunba, Abkhazia is fifth in the number of polling stations outside Russia and he feels responsibile to ensure a peaceful and secure environment for elections. The “Vice President” instructed the de facto Ministry of Internal Affairs and the traffic police to monitor the election process and maintain order, as well as to assist “local government representatives” in the work of the precinct commission.
Employees of the de facto Ministry of Internal Affairs of Abkhazia together with the Cynology Service of the Ministry's Training Center inspected polling stations and surrounding areas with technical equipment and dogs a day before the elections. They have been monitoring all polling stations 24 hours a day since 18 September. A polling station in the village of Bambora, Gudauta district, which was opened for the 7th Russian military base, was guarded by German Shepherds which sniff-searched voters.
In addition, members of the Election Committee strictly monitored compliance with COVID regulations. They asked voters to wear masks and gloves and measured their temperature.
Elections in Abkhazia. Sourcesputnik-abkhazia.ru
Location of Polling Stations on the Territory of Abkhazia
The Russian Duma elections were held at nine polling stations in Abkhazia, on September 19. Two polling stations were opened in Sokhumi and one each in Gagra, Bichvinta, Gudauta, Ochamchire, Tkvarcheli, Gali, and the village of Bambora. Citizens were given two ballot papers. They voted for 14 parties, as well as majoritarian MPs from the Voronezh, Leningrad, Samar districts and the Trans-Baikal region.
Elections in the Tskhinvali Region
Snap elections on the “territory of the Republic of South Ossetia” for servicemen of the 4th Russian military base and officers of the border department of the Federal Security Service of the Russian Federation, numbering 3.5 thousand, were held from September 3 to September 16. The snap elections were scheduled due to the fact that military servicemen are deployed in regions far from the polling stations. As for civilians, they voted for three days - September 17-19.
Observers which were approved by the Central Election Commission of the Russian Federation monitored the elections in the Tskhinvali region. A special method for counting votes was also developed. The precinct commission counted all the ballots by hand, filled in the protocols which were signed by all members of the commission. The protocols were then sent to the Central Election Commission of the Russian Federation to verify the correctness of the vote count.
Location of Polling Stations in the Tskhinvali region
A total of 10 polling stations, nine for civilians and one for serviceman of the 4th Russian military base, were opened on the territory of the Republic of South Ossetia. There were six polling stations in Tskhinvali and one each in Java, Kornisi, Akhalgori, and Kvaisa. An off-site voting was organized on the basis of a written or oral request for those citizens who were unable to visit polling stations due to their health condition.
Evaluation of the Elections in the Tskhinvali Region
The “President” Anatoly Bibilov voted in the building of the “Russian Embassy in South Ossetia” on the first day of the elections. He stressed that he supported “strong Russia” and called on voters to be active and respect the ongoing political processes in Russia.
On September 19, the “Minister of Foreign Affairs” of Abkhazia, Daur Kove, and the “First Deputy Minister of Defense,” Colonel-General Beslan Tsvizhba, paid a special visit to the “Republic of South Ossetia” to mark the 31st anniversary of the founding of the Republic of South Ossetia. They voted at the “Embassy of the Russian Federation” in Tskhinvali.
According to Alexander Yutkin, the chairman of the precinct commission at the embassy, ​​the elections were held in a calm, festive atmosphere without any violations where voters even came with balloons.
On the day of election, police patrolled the territory of the “Republic of South Ossetia” 24 hours a day. For security reasons, they also inspected polling stations in advance.
Anatoly Bibilov at the Polling Station of the Russian Embassy. Source:  sputnik-ossetia.ru
International Observers from Abkhazia and the Tskhinvali Region
Observers from Abkhazia and the Tskhinvali region were also invited to monitor the elections in Moscow. Abkhaz “MPs,” Valeri Agrba and Astamur Logua, as well as the “Chairman of the Central Election Commission of Abkhazia,” Tamaz Gogia, were present as international observers from Abkhazia. As for the Tskhinvali region, the “First Vice-Speaker of the Parliament,” Petr Gasiev, and the “Head of the Budget and Tax Committee,” Elena Jioeva, arrived in Moscow to monitor the voting process.
Results of the Elections
In total, 14,549 people participated in the elections at nine polling stations in Abkhazia. As for the Tskhinvali region, over 2,000 people voted on the first day, the number of voters increased 3.5 times on the second day and the highest turnout was recorded on September 19, the last day of the elections. In total, 11,000 Russian citizens voted in the Tskhinvali region. Most of the voters were of retirement age, while young people were less active. Russian vacationers also benefited from voting in Abkhazia.
According to the preliminary data of the Russian “Embassy” in Abkhazia, the Ruling United Russia party  won at all polling stations in Abkhazia, while Yuri Grigoriev (majoritarian candidate of the A Just Russia party from the Trans-Baikal region), Alexey Gordeev (majoritarian candidate of the United Russia party from the Voronezh region), Alexander Khinstein (majoritarian candidate of the United Russia party from the Samara region), and Svetlana Zhurova (majoritarian candidate of the United Russia party from the Leningrad region), won in the single-mandate constituencies.
Only 20% of the ballots are counted at this time. According to preliminary results, the United Russia party which supports the President Putin retained a constitutional majority in the 450-member Duma, winning 42.92% of the vote. According to the Russian Central Election Commission, the 5% threshold was crossed by four other election subjects: the Communist Party (23.04%), the Liberal Democratic Party (8.77%), the Fair Russia-Patriots-for-Truth (7.14%), and New People (6.87%). The final results of the elections are expected to be announced on September 24.
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia
The Ministry of Foreign Affairs of Georgia issued a statement where it condemns the fact of holding the Russian Duma elections on the occupied territories and assesses this as Moscow’s another destructive step towards the violation of the sovereignty and territorial integrity of Georgia. The statement reads that by conducting elections on the occupied territories, Russia grossly violates the fundamental norms of the international law and completely ignores the UN Charter and the Helsinki Final Act. With this statement, the Ministry of Foreign Affairs also addresses the international community and calls on to effectively response to Russia’s another illegal move against the sovereignty and territorial integrity of Georgia. The de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia called the statement of Georgia an open attempt to interfere in the internal affairs of Abkhazia, stressing that holding elections in Abkhazia does not violate Georgia's interests and the Georgian authorities should stop speculating about their territorial integrity and presenting themselves as innocent victims.