რუსეთის პრეზიდენტმა აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერს უმასპინძლა
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს სოჭში შეხვდა. ოფიციალური ინფორმაციით, შეხვედრაზე ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური და კულტურულ-ჰუმანიტარული თანამშრომლობის არსებული მდგომარეობა და პერსპექტივები, მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმების განხორციელებისა და საგარეო-პოლიტიკური კოორდინაციის საკითხები განიხილეს.
შეხვედრა სამი საათი გაგრძელდა. არსებული ინფორმაციით, პუტინთან შეხვედრამდე ბჟანიამ ორი კვირა კარანტინში გაატარა.
ამ ეტაპზე შეხვედრის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი. ბჟანიამ პუტინთან შეხვედრა რუსეთში მეექვსე ვიზიტის დროს მოახერხა. წინა შეხვედრების შესახებაც, როგორც წესი, მწირი ინფორმაცია ვრცელდებოდა.
პირველად ბჟანია მოსკოვს 5 მაისს ეწვია ფინანსთა და ეკონომიკის დე ფაქტო მინისტრებთან, ვლადიმირ დელბასა და კრისტინა ოზგანთან ერთად. მეორეჯერ, 24 ივნისს, მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავთან დაკავშირებით გამართულ საზეიმო ღონისძიებებში მიიღო მონაწილეობა. მესამე ვიზიტი, 30 ივლისს შედგა. ვიზიტის შედეგად აფხაზეთსა და რუსეთს შორის ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამო ჩაკეტილი დე ფაქტო ადმინისტრაციული საზღვრის გახსნის შესახებ მიიღეს გადაწყვეტილება. მეოთხეჯერ ბჟანია მოსკოვს 7 სექტემბერს ესტუმრა. ბჟანია რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს დიმიტრი კოზაკს და ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველ მოადგილეს მიხაილ ბაბიჩს შეხვდა. მეხუთეჯერ, ბჟანია მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში დიმიტრი კოზაკს, მიხაილ ბაბიჩს და პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში საზღვრისპირა თანამშრომლობის სამმართველოს უფროსს ალექსეი ფილატოვს 29 ოქტომბერს შეხვდა. შეხვედრაზე აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის განხორციელებისა და აფხაზეთის ელექტროენერგიით მომარაგების საკითხი განიხილეს.

The President of Russia Hosted the De Facto Leader of Abkhazia
The de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Russian President, Vladimir Putin, in Sochi. According to the official information, the current state and prospects of bilateral trade-economic and cultural-humanitarian cooperation, implementation of the agreement on Alliance and Strategic Partnership and the foreign policy coordination were discussed at the meeting.
The meeting lasted three hours. Reportedly, Bzhania was quarantined for two weeks before the meeting with Putin.
No additional information about the meeting is available at this time. Bzhania managed to meet with Putin during his sixth visit to Russia. There is little information about previous meetings as well.
Bzhania first visited Moscow on May 5. He was accompanied by the de facto ministers of finance and economy, Vladimir Delba and Christina Ozgan. For the second time, he visited Moscow on June 24 and participated in the celebrations of the 75th  anniversary of the victory in World War II. The third visit took place on July 30. As a result of the visit the de facto administrative border between Abkhazia and Russia, which was closed due to the new coronavirus pandemic, was opened. Bzhania visited Moscow for the fourth time on September 7 and met with the Deputy Head of the Presidential Administration, Dmitry Kozak, and the First Deputy Minister of Economic Development, Mikhail Babich. As part of his fifth visit to Moscow, Bzhania met with Dmitry Kozak, Mikhail Babich and Aleksey Filatov, the Head of the directorate for Cross Border Cooperation at the Presidential Administration on October 29. Issues of the implementation of the 2020-2022 investment program promoting the socio-economic development of Abkhazia and the electricity supply to Abkhazia were discussed at the meeting.