კარასინმა ჟენევის დისკუსიების შესახებ ისაუბრა
2019 წლის 20 მაისს რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, პოსტსაბჭოთა ქვეყნების კურატორმა, გრიგორი კარასინმა სატელეფონო საუბარი გამართა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარესთან, გაერო-ს წარმომადგენელთან ჯიჰან სულთანოღლუსთან. საუბრის დროს მხარეებმა მოსაზრებები გაცვალეს დე ფაქტო ადმინისტრაციულ საზღვარზე ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ერთობლივი მექანიზმის მუშაობის შესახებ. მხარეებმა ასევე ისაუბრეს ჟენევის მოლაპარაკებების მორიგი რაუნდის, რომელიც ივლისშია დაგეგმილი, მომზადების საკითხზე.
ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფორმატის ჩამოყალიბების გადაწყვეტილება 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შესაბამისად მიიღეს. მას შემდეგ წელიწადში 4 რაუნდი ტარდება. საქართველოსა და რუსეთის გარდა, მოლაპარაკებებში მონაწილეობას იღებენ აშშ-ს წარმომადგენლები და თანათავმჯდომარეები ეუთო-ს, ევროკავშირის და გაერო-ს მხრიდან. დისკუსიებში ასევე ჩართულნი არიან ცხინვალისა და სოხუმის წარმომადგენლები.

Karasin Talked about Geneva Discussions
On May 20, 2019, Grigory Karasin, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Curator to Post-Soviet countries, had a phone conversation with Cihan Sultanoglu, Assistant Secretary-General, United Nations Representative to the Geneva International Discussions. At the meeting the parties exchanged views on incident prevention and incident joint response mechanisms at de facto administrative border. Parties also discussed the issues of preparation for the next round of Geneva Discussions, planned in July.
The decision on the formation of the Geneva International Discussions format was adopted according to the 12 August 2008 Ceasefire Agreement. From that period the Geneva discussions are held four times a year. Apart of Russia and Georgia, representatives of USA and co-chairs of OSCE, EU and UN also participate in the discussions, involving representatives from Tskhinvali and Sukhumi as well.