აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი რუსეთის „ელჩს“ შეხვდა
2022 წლის 18 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი, ინალ არძინბა შეხვდა რუსეთის „ელჩს“ აფხაზეთში - მიხაილ შურგალინს.
შეხვედრაზე „მხარეებმა“ განიხილეს ურთიერთთანამშრომლობის აქტუალური საკითხები, მათ შორის, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის „მოქალაქეებისთვის“ გამარტივებული წესით რუსეთის მოქალაქეობის მიღების საკითხი. აღნიშნული შეთანხმების ხელმოწერის შემდეგ, რომელიც ეხებოდა ორმაგი მოქალაქეობის დარეგულირების საკითხს, „მხარეებმა“ დაიწყეს რატიფიცირების პროცესზე მუშაობა.
ასევე, შეხვედრაზე განიხილეს სამმხრივი ფორმატის (რუსეთს, ბელარუსსა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის) ფარგლებში საკოორდინაციო მექანიზმის შექმნის საკითხი, რომელიც უზრუნველყოფს მხარეებს შორის სოციალურ-ეკონომიკური, ჰუმანიტარული და პოლიტიკური ურთიერთობის მონიტორინგსა და განვითარებას.
აღსანიშნავია, რომ დე ფაქტო პარლამენტის წევრთა თხოვნით, არძინბამ შურგალინს აცნობა, რომ „დეპუტატების“ რუსეთის დუმაში ვიზიტის შემდგომ, ოკუპირებული აფხაზეთისა და რუსეთის „საზღვარზე“, რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის თანამშრომლებმა გააჩერეს „ფსოუს“ საკონტროლო-გამშვებ პუნქტზე აფხაზი „დეპუტატები“, შეამოწმეს მათი პირადი ნივთები და შეაფერხეს ისინი  „ საზღვარზე“. არძინბამ აღნიშნა, რომ რუსეთის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლები რიგ შემთხვევებში უდიერად ეპრყრობიან და აფერხებენ „საზღვარზე“ აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის „მოქალაქეებს“. ამიტომაც, არძინბამ თხოვნით მიმართა შურგალინს, რომ „მოქალაქეებს“ პატივისცემით მოეპყრონ რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის თანამშრომლები და აღნიშნა, რომ ახლო მომავალში რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში შესაბამისი ნოტა გაიგზავნება.

Minister of Foreign Affairs of the De Facto Republic of Abkhazia Met with the Russian “Ambassador”
On November 18, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the de facto Republic of Abkhazia, Inal Ardzinba, met with the Russian “Ambassador” to Abkhazia, Mikhail Shurgalin.
The meeting discussed current issues of mutual cooperation, including the issue of granting Russian citizenship to “citizens” of the de facto Republic of Abkhazia in a simplified manner. After the signing of an agreement regulating dual citizenship, the “parties” started working on the ratification process.
Also, the meeting discussed the issue of creating a coordination mechanism within the tripartite format (between Russia, Belarus and the de facto Republic of Abkhazia), which ensures the monitoring and development of socio-economic, humanitarian and political relations between the parties.
It should be noted that at the request of members of the de facto parliament, Ardzinba informed Shurgalin that after “deputies’” visit to the Russian Duma, employees of the Russian Federal Security Service stopped the Abkhaz delegation at the Psou checkpoint, checked their personal belongings and halted them at the “border” of the occupied Abkhazia and Russia. Ardzinba noted that in some cases employees of the Russian Security Service on the “border” harass and halt “citizens” of the de facto Republic of Abkhazia. That's why Ardzinba asked Shurgalin that employees of the Federal Security Service of Russia treat “citizens” with respect. He also noted that a corresponding note will be sent to the Russian Ministry of Foreign Affairs in the near future.