რუსეთსა და ცხინვალის რეგიონს შორის საწვავ-საპოხ მასალაზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადი გაუქმდა
10 იანვარს რუსეთსა და ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონს შორის საწვავ-საპოხ მასალაზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადის გაუქმების შესახებ გაფორმებული შეთანხმება ძალაში შევიდა.
საქმე ისაა, რომ რუსეთის მთავრობამ 2023 წლის 21 სექტემბრიდან საწვავის ექსპორტი შეზღუდა, 1 ოქტომბრიდან კი იმ ქვეყნებს, ოკუპირებული რეგიონების ჩათვლით, რომლებშიც საწვავი დადებული ხელშეკრულების ფარგლებში რუსეთიდან მაინც გადის ექსპორტზე, დამატებითი გადასახადის გადახდა მოუწევდათ.
ამის შემდგომ, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო მთავრობები თვეების განმავლობაში აცხადებდნენ, რომ მათ ეს გადასახადი არ შეეხებოდათ, თუმცა რუსეთის მთავრობის ოფიციალური გადაწყვეტილება ამასთან დაკავშირებით არ ვრცელდებოდა.
2023 წლის მიწურულს დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა თავის წლის შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ რუსეთი ოკუპირებული რეგიონისთვის გააუქმებს საწვავ-საპოხ მასალაზე არსებულ საექსპორტო საბაჟო გადასახადს.
გაგლოევის თქმით, იგი ტელეფონით დაუკავშირდა ალექსანდრ ნოვაკს,  რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილესა და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორს. მათი სატელეფონო საუბრისას კი გაირკვა, რომ რუსეთის მთავრობა დადგენილებას ორ დღეში მოაწერდა ხელს.
30 დეკემბერს კი მოსკოვში მართლაც მოეწერა ხელი გადასახადის გაუქმების პროტოკოლს. პროტოკოლს ხელი მოაწერა რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილემ, დიმიტრი ვოლვაჩმა და რეგიონის დე ფაქტო ეკონომიკური განვითარების ახლადდანიშნულმა მინისტრმა, სარმატ კოტაევმა.

Russia and the Tskhinvali Region Abolish Export Customs Duty on Fuel and Lubricants
On January 10, an agreement on the abolition of export customs duties on fuel and lubricants between Russia and the occupied Tskhinvali region entered into force.
The Russian government limited the export of fuel from September 21, 2023, and effective October 1, those countries, including the occupied regions, which still export fuel from Russia under signed agreements, would have to pay an additional tax.
The de facto governments of the occupied regions of Georgia claimed for months that they would not be affected by the tax, although the official decision of the Russian government in this regard was not announced.
At the end of 2023, at his year-end press conference, the de facto President Alan Gagloyev announced that Russia will cancel export customs duty on fuel and lubricants for the occupied region.
As Gagloyev said, during a telephone conversation with Alexander Novak, the Deputy Chairman of the Russian Government who also supervises the occupied rgions of Georgia, he was informed that the Russian government would sign the resolution in two days.
On December 30, in Moscow, the tax abolition protocol was signed by the Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach, and the newly appointed Minister of de facto Economic Development of the region, Sarmat Kotaev.