სერგეი კომისაროვის შეხვედრა სვეტლანა კოტაევასთან
5 დეკემბერს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს („რუსული სახლი“) წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი, სერგეი კომისაროვი რუს თანამემამულეთა ერთ-ერთი ორგანიზაციის - „როსი“ თავმჯდომარეს, სვეტლანა კოტაევას შეხვდა.
ეს კომისაროვის მეორე შეხვედრაა კოტაევასთან. პირველი მათი შეხვედრა 14 ნოემბერს შედგა, რა დროსაც კოტაევამ რუსულენოვან ქალთა მსოფლიო ფედერაციის II ასამბლეის შესახებ კომისაროვს შთაბეჭდილებები გაუზიარა. იმ შეხვედრაზე მხარეები შეთანხმდნენ ღონისძიების ჩატარებაზეც, რომელიც პატრიოტულ თემატიკას მიეძღვნება. აღსანიშნავია, რომ კოტაევა რეგიონში ცნობილი საზოგადო მოღვაწეა.
ამჯერად კი, კოტაევა დაესწრო ახლო აღმოსავლეთში მცხოვრებ რუს თანამემამულეთა მე-10 რეგიონულ კონფერენციას, რომელიც ყირგიზეთის დედაქალაქში, ბიშკეკში გაიმართა. კოტაევა კონფერენციაზე სიტყვითაც გამოვიდა.
კომისართოვთან შეხვედრისას კოტაევამ აღნიშნა, რომ რეგიონში რუსული ენის პოპულარიზაციის შემაფერხებელი ფაქტორი არ არსებობს. „წინაპრების მიერ დატოვებული ანდერძი ჩვენთან არ დავიწყებულა“ - განაცხადა შეხვედრისას კოტაევამ და წარუდგინა კომისაროვს მისი ის პროექტები, რაც „რუსული სახლის“ მიერ დაფინანსდა. აღნიშნული პროექტების ძირითადი თემაა „მამათა და შვილთა“ კავშირების გამყარება „რუსული ენის ღირებულებების პროპაგანდით“.

Meeting of Sergey Komissarov with Svetlana Kotaeva
On December 5, the the representation office of the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs in Abkhazia (“Russian House”) in the occupied Tskhinvali region, Sergey Komissarovmet with Svetlana Kotaeva, the Head of the Rossy society of Russian compatriots.
This is Komissarov's second meeting with Kotaeva. During their first meeting which took place on November 14, Kotaeva shared her impressions with Komissarov and spoke about the II Assembly of the World Federation of Russian-Speaking Women. The parties also agreed to hold an event on the patriotic theme. It should be noted that Kotaeva is a well-known public figure in the region.
This time, Kotaeva attended the 10th regional conference of Russian compatriots living in the Middle East, which was held in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan. Kotaeva also delivered a speech at the conference.
During the meeting with Komissarov, Kotaeva noted that there is no impediment to the promotion of the Russian language in the region. “The legacy left by our ancestors has not been forgotten,” Kotaeva said at the meeting and presented to Komissarov her projects financed by the Russian House. The main projects is aimed at strengthening the bonds of “fathers and sons” by “propagation of the values of the Russian language.”