2019 წლის მარტში რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერს მოსკოვში უმასპინძლა. მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა აფხაზეთში შინაგან საქმეთა სამინისტროების ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის ამოქმედების კუთხით და ჯანდაცვის სფეროში ვითარების გასაუმჯობესებლად. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2019 წლის მარტში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2019 წლის მარტის მნიშვნელოვანი მოვლენები მოკლედ:
• პუტინთან შეხვედრა: ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა, რომელმაც ცხინვალს უსაფრთხოების სფეროში მხარდაჭერა აღუთქვა და ივნისში დაგეგმილ არალეგიტიმურ საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებასთან დაკავშირებით რჩევები მისცა.
• სახელმწიფო დუმის წევრებთან თანამშრომლობა: ცხინვალის რეგიონს ტურიზმსა და სპორტზე სასაუბროდ რუსი დეპუტატი ესტუმრა, მეორე დეპუტატს, კონსტანტინ ზატულინს კი, აფხაზეთის მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაუფასეს.
• საინვესტიციო პროგრამები: 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის პრიორიტეტულ მიმართულებად აფხაზეთში ენერგო სისტემის აღდგენა და სატრანსპორტო ქსელების განვითარება განისაზღვრა.
• სამხედრო წვრთნები: რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქში 10 ათასი არტილერისტისა და სამი ათასამდე ერთეული ტექნიკის მონაწილეობით საველე სწავლება გაიმართა.
• უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობა: მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა რუსეთისა და აფხაზეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროების ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის ამოქმედების კუთხით.
• ჯანდაცვის სფეროში თანამშრომლობა: აფხაზეთი ჯანდაცვის სფეროში არსებული პრობლემების მოგვარებას რუსეთის მხარდაჭერით ცდილობს.
• სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობა:  გაზაფხულის დადგომასთან ერთად რუსეთი აფხაზეთს აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლაში დაეხმარება.
• რუსეთის რეგიონებთან თანამშრომლობა: ცხინვალის რეგიონი სანქტ-პეტერბურგთან ეკონომიკური ურთიერთობის გაღრმავებას ცდილობს.
• რელიგია: აფხაზეთის მუსლიმებმა ადიღეს რესპუბლიკისა და კრასნოდარის მხარის მუსლიმების მიერ შეკრებილი ფული მიიღეს, რომელიც სოხუმის მეჩეთის გაფართოებას უნდა მოხმარდეს.
• რბილი ძალა: ცხინვალის რეგიონში პოეზიის საერთაშორისო დღე აღნიშნეს და პუშკინიც გაიხსენეს.
2019 წლის 6 მარტს, მოსკოვში, ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტს, ვლადიმერ პუტინს შეხვდა. შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების მიმდინარეობა და სოციალურ-ეკონომიკურ სფეროში თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს. პუტინმა ბიბილოვს უსაფთხოების სფეროში მხარდაჭერა აღუთქვა და 2019 წლის 9 ივნისს ცხინვალის რეგიონში დაგეგმილი არალეგიტიმური საპარლამენტო არჩევნების კანონისა და დემოკრატიული სტანდარტების სრული დაცვით ჩატარება მოსთხოვა. პუტინის მსგავსი განცხადება აღიქვეს, როგორც კრემლის გზავნილი, რომ არჩევნები ექსცესების გარეშე და მშვიდად უნდა ჩატარდეს. ასევე არის მოსაზრება, რომ ამ ხანმოკლე შეხვედრით, პუტინმა ირიბად მხარი ბიბილოვის პოლიტიკურ გუნდს დაუჭირა.
სახელმწიფო დუმის წევრებთან თანამშრომლობა
2019 წლის 14 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში მოქმედმა „აფხაზეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა“ უნივერსიტეტისა და ზოგადად დე ფაქტო რესპუბლიკის მხარდაჭერისთვის კონსტანტინ ზატულინს საპატიო დოქტორის წოდება მიანიჭა. სახელმწიფო დუმის დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის რანგში იგი აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის აქტიური ლობისტი და მხარდამჭერია.
2019 წლის 30 მარტს ცხინვალის რეგიონს პირველად ესტუმრა რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო დუმის ფიზიკური კულტურის, სპორტის, ტურიზმისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე მიხაილ დეგტიარევი. დეპუტატმა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტ ანატოლი ბიბილოვთან შეხვედრაზე რეგიონის ტურისტულ პოტენციალზე ისაუბრა.
საინვესტიციო პროგრამის პრიორიტეტების დაგეგმვა
2019 წლის მარტში რუსეთის ფედერაციის ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა სამინისტროს დღის წესრიგში მნიშვნელოვანი ადგილი ეკავა აფხაზეთის მიმართულებით სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის პრიორიტეტების განსაზღვრის საკითხს. 2019 წლის 14-15 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობაში სამინისტროს სამუშაო ჯგუფთან შეხვედრაზე, 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის პროექტის განხილვისას, პრიორიტეტულ მიმართულებად ენერგო სისტემის აღდგენა და სატრანსპორტო ქსელების განვითარება დასახელდა.
რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქში - რუსეთის, სომხეთის, ანექსირებული ყირიმისა და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების ტერიტორიებზე, 10 ათასი არტილერისტისა და სამი ათასამდე ერთეული ტექნიკის მონაწილეობით საველე სწავლება გაიმართა. სწავლება 20 სამხედრო პოლიგონზე ჩატარდა. სწავლებაში სამხედრო ოლქის სარაკეტო ჯარებისა და არტილერიის 200-ზე მეტმა დანაყოფმა მიიღო მონაწილეობა.
სამხედრო წვრთნები მე-7 სამხედრო ბაზაზე
2019 წლის მარტი, წინა თვეების მსგავსად, აქტიური იყო აფხაზეთში რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის  სამხედრო მოსამსახურეებისთვის. თვის განმავლობაში ნაგვალოუსა და წებელდას სამხედრო პოლიგონებზე სხვადასხვა სახის სამხედრო წვრთნები ჩატარდა, მათ შორის:
• მე-7 სამხედრო ბაზის სადაზვერვო დანაყოფებმა წებელდას სამხედრო პოლიგონზე პროფესიული მომზადების დროს 50 ათასზე მეტი საბრძოლო მასალა გამოიყენეს.
• სამხრეთის სამხედრო ოლქის მეთაურის ალექსანდრ დვორნიკოვის განკარგულებით,  ავიაციისა და ფლოტის ჩართულობით აფხაზეთში ტაქტიკური წვრთნები ჩატარდა.
• ინჟინერ-მესანგრეთა დანაყოფმა ნაღმების აღმოჩენის თანამედროვე საშუალებების გამოყენებით 10 000 კვ/მ ფართობის დანაღმული ველი განაღმეს.
• რადიაციული და ქიმიური დაზვერვის სპეციალისტებმა მოწინააღმდეგის მიერ მასობრივი განადგურების იარაღის გამოყენების პირობებში აუცილებელი ღონისძიებების გატარებაში ივარჯიშეს.
• შავი ზღვის სანაპიროზე სამხედრო მოსამსახურეებმა ტაქტიკური წვრთნების ფარგლებში პირობითი ტერორისტების საქმიანობა აღკვეთეს.
მე-7 სამხედრო ბაზაზე  კონტრაქტორი სამხედროების რაოდენობა გაიზარდა
2019 წელს მე-7 სამხედრო ბაზაზე კონტრაქტორი სამხედროების რაოდენობა 2018 წელთან შედარებით 30%-ით გაიზარდა. ამ ეტაპზე სამხედრო ბაზაზე კონტრაქტორი სამხედროების რაოდენობა პირადი შემადგენლობის ნახევარზე მეტს შეადგენს.
მე-7 სამხედრო ბაზის ტერიტორიაზე სამხედრო მოსამსახურეებისთვის 4 საცხოვრებელი სახლის მშენებლობა დასრულდა. ახალგარემონტებული ბინები სამხედრო ბაზის 64 მოსამსახურეს გადასცეს. 2018 წელს, სამხედრო ბაზასთან ახლოს, ხუთი ასეთი საცხოვრებელი სახლი აშენდა.
სამხედრო წვრთნები მე-4 სამხედრო ბაზაზე
ცხინვალის რეგიონში სხვადასხვა ტიპის სამხედრო წვრთნები ჩატარდა, მათ შორის ძარწემის პოლიგონზე სამხედრო მოსამსახურეებმა აერომობილური ჯგუფების გამოყენებაში პირველად ივარჯიშეს.
2019 წლის მარტში მორიგი ნაბიჯი გადაიდგა რუსეთისა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროების ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის ამოქმედების კუთხით. 5 მარტს, ჩრდილოეთ კავკასიის საქმეთა სამინისტროში ცენტრის ფუნქციონირების საკითხი განიხილეს. სამუშაო შეხვედრას მინისტრის მოადგილე  იგორ კოშინი უძღვებოდა. სამუშაო შეხვედრის მონაწილეებმა ცენტრის ეფექტური მუშაობისათვის აუცილებელი პირობების შექმნის საკითხი განიხილეს, მათ შორის ცენტრის შენობაში სარეკონსტრუქციო სამუშაოების ჩატარების შესაძლებლობები.
ცენტრის ჩამოყალიბების შესახებ შეთანხმებას 2017 წლის 18 მაისს, ქ. სოჭში, რუსეთის შს მინისტრის მოადგილე იგორ ზუბოვმა და აფხაზეთის დე ფაქტო შს მინისტრმა ასლან კობახიამ მოაწერეს ხელი.  ცენტრის დაფუძნებას აფხაზეთში არაერთგვაროვანი რეაქცია მოჰყვა. ცენტრის დაფუძნების მოწინააღმდეგეები აცხადებდნენ, რომ „ერთობლივი ცენტრის დაფუძნებით ხელისუფლებამ უარი თქვა აფხაზეთის დამოუკიდებლობაზე“. მომხრეების შეფასებით კი, ცენტრი, რომელსაც „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის“ ჩატარების უფლება არ ექნება, კრიმინალის წინააღმდეგ ბრძოლას შეუწყობს ხელს.
საქართველოს მთავრობის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები ადამიანების მკურნალობის ფაქტებს ადგილობრივი დე ფაქტო მთავრობები ნეგატიურად აფასებენ და „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად მიიჩნევენ, რომელსაც ცხინვალისა და სოხუმის ხედვით, თბილისი მათ წინააღმდეგ იყენებს. ამიტომაც, თბილისის გავლენის შესამცირებლად მნიშვნელოვნად მიიჩნევა ადგილობრივ დონეზე სამედიცინო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება და რუსეთის სამედიცინო დაწესებულებებში მომსახურების მიღების დროს არსებული პრობლემების გადაწყვეტა. ამ მხრივ, მარტში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა აფხაზეთში, სადაც დე ფაქტო ჯანდაცვის მინისტრმა თამაზ წახნაკიამ არაერთი შეხვედრა გამართა მოსკოვსა და სოხუმში.
მოსკოვში ვიზიტის დროს წახნაკიამ რუს კოლეგებთან აფხაზეთში გადაუდებელი დახმარების სამედიცინო ცენტრის მშენებლობის, მობილური სადიაგნოსტიკო ავტომატარებლის შეძენისა და აფხაზეთის მოსახლეობის დისპანსერიზაციის საკითხები განიხილა.  სოხუმში შეხვედრის დროს  კი, წახნაკიამ რუსეთის დელეგაციასთან აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის მოქალაქეებისთვის სამედიცინო დახმარების  უზრუნველყოფის სამეტაპიან გეგმაზე იმსჯელა. პირველი ეტაპი მოიცავს მოსახლეობის დისპანსერიზაციას. მეორე ეტაპი კარდიოქირურგიის განყოფილების გახსნას ითვალისწინებს, მესამე ეტაპი კი - მრავალპროფილური სამედიცინო ცენტრის მშენებლობას.
წახნაკიას რუსეთის წარმომადგენლებთან არსებულ პრობლემებზეც მოუწია საუბარი, კერძოდ, რუსეთის სამედიცინო დაწესებულებების მიმართ აფხაზეთის დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტროს დავალიანების დაფარვის საკითხზე. გარდა ამისა, წახნაკიას განცხადებით, რუსულმა მხარემ მეტი ყურადღება უნდა გამოიჩინოს, რომ აფხაზეთიდან ჩასულმა პაციენტებმა უარი არ მიიღონ ჰოსპიტალიზაციაზე და არ შეხვდეთ სხვადასხვა სახის პრობლემები.
რუსეთის დაფინანსებით ჯანმრთელობისა და დასვენების ცენტრი გაიხსნა
2019 წლის 23 მარტს, აფხაზეთში, გულრიფშის რაიონის სოფ. დრანდაში ჯანმრთელობისა და დასვენების ცენტრი „როდნიკი“გაიხსნა. ცენტრის მშენებლობის საინვესტიციო პროექტი რუსეთის ფედერაციის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროსა და აფხაზეთში რუსეთის ფედერაციის სავაჭრო წარმომადგენლობის პატრონაჟით, კერძო რუსული ინვესტიციებით განხორციელდა. ცენტრის ბაზაზე აფხაზეთში პირველი სამკურნალო-პროფილაქტიკური დაწესებულება იმუშავებს.
გაზაფხულის მოახლოებასთან ერთად რუსეთი აფხაზეთს აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლაში დაეხმარება.  2019 წლის 1 მარტს, სოხუმში, აფხაზეთის დე ფაქტო სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებმა რუს კოლეგებთან 2019 წელს აფხაზეთში აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის საორგანიზაციო საკითხები, ხილის პლანტაციების განვითარებისათვის საჭირო ღონისძიებები და თხილის დაავადებასთან ბრძოლის საკითხები განიხილეს.
2019 წლის 13 მარტს, რუსეთში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ელჩმა, ზნაურ გასიევმა, სანქტ-პეტერბურგის გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებელ ალექსანდრ ბეგლოვთან ცხინვალის რეგიონში ინვესტორების მოზიდვისა და რეგიონში დამზადებული პროდუქციის სანქტ-პეტერბურგში რეალიზაციის საკითხები განიხილა.
ცხინვალი მოსკოვის მხარდაჭერით, რუსეთის რეგიონების გარდა, უკრაინის სეპარატისტულ რეგიონებთან თანამშრომლობის განვითარებასაც ცდილობს. მაგ. 2019 წლის 28 მარტს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტმა ე.წ. ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკასთან მეგობრობის, თანამშრომლობისა და ურთიერთდახმარების შეთანხმების რატიფიკაცია მოახდინა.
2019 წლის 15 მარტს აფხაზეთს ადიღეს რესპუბლიკისა და კრასნოდარის მხარის მუსლიმთა სასულიერო სამმართველოს დელეგაცია, მუფთ ასკარბია კარდანოვის მეთაურობით, ესტუმრა. სტუმრებმა აფხაზეთის მუსლიმებს ადიღესა და კრასნოდარის მხარეში მუსლიმების მიერ შეკრებილი ფული გადასცეს, რომელიც სოხუმის მეჩეთის გაფართოებას უნდა მოხმარდეს.
2019 წლის 7 მარტს ცხინვალის რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლის, სერგეი სკვარცოვის მონაწილეობით, „სამხრეთ-ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში“ რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიისადმი მიძღვნილი მრგვალი მაგიდა გაიმართა.
8 მარტს ცხინვალში რუსეთის მეცნიერებისა და კულტურის სახლში ქალთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი მიღება მოაწყვეს. 21 მარტს კი, ცხინვალში პოეზიის საერთაშორისო დღე აღნიშნეს, რომელიც რუსი პოეტის ალექსანდრ პუშკინის დაბადებიდან 220-ე წლისთავს მიეძღვნა.
14 მარტს აფხაზეთში სააგენტოს მხარდაჭერით, წელს უკვე მეორედ, ახალგაზრდა წიგნის მკითხველთათვის საერთაშორისო კონკურსი „ცოცხალი კლასიკა“ ჩატარდა, 26 მარტს კი, აფხაზეთში სააგენტოს წარმომადგენლობაში რუსული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლებთან შეხვედრა გაიმართა.

In March 2019, in Moscow, the President of the Russian Federation hosted de facto Leader of Tskhinvali Region. Important steps have been taken in terms of creation Joint Information-Coordination Center in Abkhazia under the Ministries of Internal Affairs and improvements achieved in Healthcare Sphere. In this article, you will be able to learn about important developments of March 2019, connected to the Kremlin’s policies in Abkhazia and Tskhinvali Region.
March 2019 Important Developments Shortly:
On March 6, 2019, in Moscow, de facto President of Tskhinvali Region Anatoly Bibilov met with the President of Russian Federation Vladimir Putin. At the meeting was discussed progress of joint cooperation and the prospects of cooperation in the field of socio-economic direction. Putin promised Bibilov security support and requested illegitimate parliamentary elections, planned on June9, 2019, to be held in full accordance with law and democtratic standards. Putin’s statement was considered as Kremlin message, to conduct elections peacefully and without excesses. There is also an opinion that with this short meeting Putin indirectly supported Bibilov's political team.
Cooperation with State Duma Members
On March 14, 2019, for the support to the university and the de facto Republic, “Abkhazian State University“ of the de facto Republic awarded Konstantin Zatulin with Honorary Doctorate. On the position of the Deputy Chairman of the Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the State Duma, he is an active lobbyist and supporter of Abkhazia and Tskhinvali Region.
On March 30, 2019, Mikhail Degtyarev Chairman of State Duma Committee of Physical Culture, Sports, Toursim and Youth Affairs of the Russian Federation visited Tskhinvali Region for the first time. The State Duma Deputy met with the de facto President of Tskhinvali Region Anatoly Bibilov. During the meeting Degtyarev talked about Tskhinvali Region tourist potential.
Planning of Investment Program Priorities
In March 2019, the issue of deterimining investment program priorities of 2020-2022 socio-economic development in direction of Abkhazia was important part of the agenda of the North Caucasus Affairs Ministry of the Russian Federation. On March 14-15, 2019, in the de facto government of Abkhazia, during discussing 2020-2022 investment program project at the meeting with the working group of the Ministry, restoration of energy system and development of transportation network was defined as the priority direction.
In the Southern Military District of the Russian Federation, on the territorries of Russia, Armenia, Annexed Crimea and Occupied Regions of Georgia, field exercise was carried out involving 10 thousand gunmen and up to 3000 units of equipment. Exercise was conducted on 20 military polygons. More than 200 units of military district rocket armies and artillery participated in the exercise.
Military exercises on the 7th Military Base
March, 2019, like the previous months, was effective for the servicemen of the 7th Military Base of Russia in Abkhazia. During the month, various types of exercises were held at Nagvalou and Tsebelda Military Polygons, including:
Number of Contract Servicemen at the 7th Military Base has Increased
In 2019, compared to 2018, number of contract servicemen at the 7th Military Base has increased by 30%. At present, the number of contract servicemen at the military base is more than half of the total number of the base military personnel.
Infrastructure projects of the 7th military base
Construction of 4 new houses for military servicemen completed on the territory of the 7th military base. 64 servicemen of the military base received refurbished apartments. In 2018, five similar houses were built in close vicinity to the military base.
Military exercises at the 4th military base
Various military exercises were held in Tskhinvali Region, including military servicemen first-time exercise in use of airmobile groups at Dzartsemi polygon.
In March 2019, another step was taken in direction of launching Joint Information-Coordination Center of the Ministries of Internal Affairs of Russia and de-facto Republic of Abkhazia. On March 5, the functioning of the Center was discussed at the Ministry of North Caucasus Affairs. The working meeting was chaired by Deputy Minister Igor Koshin. Participants of the working meeting discussed the issue of creating necessary conditions for the Center effective work, including possibilities of conducting the Center building reconstruction works.
On May 18, 2017, in Sochi, agreement on the Center formation was signed by Igor Zubov, Deputy Minister of Internal Affairs of Russia and Aslan Kobakhia, de facto Minister of Internal Affairs. Reactions following to the Center establishment varied in Abkhazia. The opponents to the Center establishment were stating that “by founding a joint Center the government renounced the independence of Abkhazia”. According to the supporters of the Center, the work of the structure, which will not have the authority “to undertake investigations”, will further activate the combat against crime.
Local de facto governments negatively assess medical assistance provision for the people living in Abkhazia and Tskhinvali Region on the territory controlled by Georgian government. This fact is considered as a tool of “soft power”, which from Sukhumi and Tskhinvali prospective, Tbilisi applies against them. In order to reduce Tbilisi influence the issues such as developing local medical infrastructure and solving existing problems patients experience while applying to Russian hospitals are considered highly important. In March, important steps have been made in this direction in Abkhazia, as Tamaz Tsakhnakia, de facto Minister of Healthcare, held number of meetings in Moscow and Sukhumi.
During his visit in Moscow Tsakhnakia together with the Russian collegues discussed several issues: emergency center construction in Abkhazia, mobile diagnostic vehicles acquisition, health check-ups for the population in Abkhazia. At the meeting in Sukhumi, Tsakhnakia with Russian collegues discussed healthcare service three phase project for the citizens of de facto Abkhazia. The First Phase of the Project includes population health check-ups, the Second Phase – Cardio Surgery department construction, and the Third Phase - multidisciplinary Medical Center construction.
Tsakhnakia had to talk about existing problems with Russian representatives, in particular on paying the debt of de facto Ministry of Healthcare of Abkhazia against Russian hospitals. According to Tsakhnakia Russian side should pay more attention that patients from Abkhazia were not refused for hospitalization and did not experience other problems at Russian hospitals.
Russian funded Health and Recreation Center Opening
On March 23, 2019, Health and Recreation Center “Rodniki“ official opening took place in village Dranda, Gulripshi District, Abkhazia. The investment project for the construction of the Center was implemented under the auspices of the Ministry of Economic Development of the Russian Federation and the Trade Representation of the Russian Federation in Abkhazia and was funded by Russian private investments. The first Medical-Prophylactic Institution in Abkhazia will be working on the base of the Center.
Once spring comes Russia will support Abkhazia to fight against Asian Bug. On march 1, 2019, representatives of de facto Ministry of Agricultural of Abkhazia together with Russian colleagues discussed organizational issues in regard of fighting against Asian Bugs in Abkhazia in 2019, necessary measures for development of fruit plantations and how to deal with the diseases of hazelnut trees.
On March 13, 2019, Znaur Gasiyev, Tskhinvali Region de facto Ambassador to Russia together with Alexander Beglov, Acting Governor of Saint Petersburg, discussed the issues of attracting investors to Tskhinvali Region and realization of the Region produced products in Saint Petersburg.
With the support of Russia, Tskhinvali, apart of Russian Regions, tries to develop cooperation with the separatist regions of Ukrain. For example, on March 28, 2019, de facto parliament of Tskhinvali Region ratified agreement on cooperation and mutual assistance with self-proclaimed Lugansk People’s Republic.
On March 15, 2019, Spiritual board of Adygea Republic and Krasnodar Krai Muslims, guided by Mufti Askarbia Kardanov, visited Abkhazia. The guests handed to the Abkhazian Muslims money collected by Adygea and Krasnodar Krai Muslims for Sukhumi Mosque expansion.
On March 7, 2019, with the participation of Sergey Skvartsov, representative of the Federal Agency in Tskhinvali Region for CIS States, Compatriots Residing Abroad and International Humanitarian Affairs, at the “South Ossetia State University“ was held round table dedicated to the Annexy of Crimea by Russia. On March 8, in Tskhinvali, at the House of Science and Culture of Russia was held a reception devoted to the International Women’s day. On March 21, International Day of Poetry was celebrated in Tskhinvali, dedicated to the 200th anniversary of the birth of the Russian poet Alexander Pushkin.
On March 14, in Abkhazia, for the second time in this year, with the support of the Agency, was carried out international competition “Live Classics“ for the young readers; on March 26, at the Agency representation in Abkhazi, was held the meeting with the teachers of Russian language and literature.