გამოცემა N7 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 ოქტომბერი, 2021 / ავტორი: ნიკა კრაწაშვილი
- 1-2 ოქტომბერს აფხაზეთის „სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ“ ეკატერინბურგის საერთაშორისო ტურიზმის გამოფენა „ექსპოთრეველ-2021-ში“ მიიღო მონაწილეობა. გამოფენის ფარგლებში „ურალის ტურიზმის ასოციაციასა“ და „აფხაზეთის ტურიზმის კავშირს“ შორის თანამშრომლობის შეთანხმება გაფორმდა.
- აფხაზეთის „სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ“ ყარაჩაი-ჩერქეზეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მიწვევით, 8-10 ოქტომბერს თებერდაში გამართულ I საერთაშორისო ახალგაზრდულ ბიზნეს-ფორუმში მიიღო მონაწილეობა. ფორუმზე აფხაზური პროდუქტების სტენდიც წარადგინეს. ფორუმში ჯამში 150-ზე მეტი ახალგაზრდა მეწარმე იყო ჩართული. სავაჭრო-სამრეწველო პალატებს შორის თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება 2021 წლის აგვისტოში გაფორმდა.
აფხაზური სტენდი „ექსპოთრეველ-2021-ზე“. წყარო: Apsadgil
ბჟანიას ვიზიტები მოსკოვში
- აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია ოქტომბერში მოსკოვში „ოფიციალური“ ვიზიტით ორჯერ იმყოფებოდა. 8-16 ოქტომბრის ვიზიტის ფარგლებში იგი რუსეთის პრემიერ-მინისტრის მოადგილე მარატ ხუსნულინს, „გაზპრომისა“ და მისი შვილობილის - „გაზპრომ პრომგაზის“ წარმომადგენლებს, საჰაერო ტრანსპორტის ფედერალური სააგენტოს დირექტორ ალექსანდრე ნერადკოს, თავდაცვის მინისტრ სერგეი შოიგუსა და ფინანსთა მინისტრ ანტონ სილუანოვს შეხვდა. ბჟანიამ და დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრმა - კრისტინა ოზგანმა შეხვედრების ფარგლებში 2023-2025 წლებში აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებაზე, აფხაზეთის გაზიფიკაციაზე, სოხუმის აეროპორტის აღდგენასა და სხვა საკითხებზე იმსჯელეს. ვიზიტის შემდგომ ბჟანიამ საინვესტიციო პროგრამის განხორციელება პირად კონტროლზე აიყვანა და პროგრამაში შემავალი ობიექტები მოინახულა. ბჟანიამ საინვესტიციო პროგრამის აღსრულების მეთვალყურეობისთვის შესაბამისი შტაბ-ბინის შექმნაც დააანონსა.
- მოსკოვში შემდგომი ვიზიტის ფარგლებში 26 ოქტომბერს ბჟანია, დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე ვალერი პაპბა და კრისტინა ოზგანი რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილესა და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორ დიმიტრი კოზაკს შეხვდნენ. განხილვის ძირითად თემას 2022-2025 წლებში აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებასთან დაკავშირებული საკითხები წარმოადგენდა. მოგვიანებით ბჟანიამ რუსეთის პრემიერ-მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ნოვაკთან შეხვედრისას აფხაზეთის გაზიფიკაციის სქემაზე იმსჯელა. რუსეთის ტრანსპორტის მინისტრ ვიტალი საველიევთან შეხვედრაზე კი ბჟანიამ აფხაზეთის ტრანსპორტის ინფრასტრუქტურის განვითარებასა და საჰაერო მიმოსვლის აღდგენაზე ისაუბრა. ბჟანია რუსეთის სპორტის მინისტრ ოლეგ მატიცინსაც შეხვდა და რუსეთსა და აფხაზეთს შორის სპორტის სფეროში თანამშრომლობის საკითხები განიხილა.
- აფხაზეთის დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტრომ ადიღეს რესპუბლიკის ექს-პრეზიდენტის ხაზრეთ სოვმენის მიერ საჩუქრად მიღებული თანხით ორი სასწრაფო დახმარების მანქანა შეიძინა.
- სტავროპოლის მხარის მეწარმეები პიატიგორსკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატისა და სტავროპოლის მხარის მრეწველობის მხარდაჭერის ფონდის წარმომადგენლებთან ერთად აფხაზეთს ესტუმრნენ.
„საბაჟო“ საკითხები
- სოჭში რუსეთისა და აფხაზეთის „საბაჟო“ სამსახურებს შორის შეხვედრა გაიმართა, რომელშიც კრასნოდარის საბაჟო სამსახურის უფროსი ნატალია პოლოსუხინა, აფხაზეთში რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურის „წარმომადგენელი“ კონსტანტინ კოზლოვი და აფხაზეთის „საბაჟო კომიტეტის“ წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. როგორც შეხვედრაზე ითქვა, ზაფხულში ადლერის „სასაზღვრო პუნქტის“ დატვირთვამ ტრადიციულ ნიშნულს 5-ჯერ გადაამეტა. შეხვედრაზე ძირითადი განხილვის საგანს რუსეთში აგრარული პროდუქციის ექსპორტი წარმოადგენდა.
- „საერთაშორისო საბაჟო ფორუმი - 2021-ის“ ფარგლებში მოსკოვში რუსეთის ფედერალურ საბაჟო სამსახურსა და აფხაზეთის „საბაჟო კომიტეტს“ შორის სამ დოკუმენტს მოეწერა ხელი.
„საერთაშორისო საბაჟო ფორუმი - 2021“. წყარო: Apsadgil
საბანკო სერვისის განვითარება
რუსული საგადახდო სისტემა „Мир-იდან“ აფხაზეთის „ეროვნულ“ საგადახდო სისტემა „АПРА-ს“ „World“ ბარათზე თანხის გადარიცხვის სერვისი პირველად დაიტესტა. სერვისის საბოლოოდ გააქტიურების შემდეგ რუსული ბარათებიდან „АПРА-თი“ მოსარგებლე ბანკის ბარათებზე გადარიცხვა გახდება შესაძლებელი. როგორც ცნობილია, 2021 წლის ცხრა თვის განმავლობაში „АПРА-ში“ ტრანზაქციებმა 18.9 მლრდ რუბლი შეადგინა.
- რუსული კომპანია „Водоход экспресс-ის“ სამგზავრო კატამარანმა „Грифон-მა“, 29 წლიანი პაუზის შემდეგ სოჭი-სოხუმის რეისების განხორციელება დააანონსა. 10 ოქტომბერს ჩატარებული საცდელი რეისით კატამარანი სოჭიდან სოხუმში ჩავიდა, რასაც 3 სთ და 15 წთ მოანდომა. რეისები 2022 წლის 1-ელი მაისიდან 1-ელ ოქტომბრამდე განხორციელდება.
- ტურიზმის დე ფაქტო მინისტრ თეიმურაზ ხიშბას მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში აფხაზეთ-რუსეთის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა, რომელზეც აფხაზეთის ტერიტორიაზე დამსვენებელი ტურისტების დაზღვევის საკითხი განიხილეს.
1-2 ოქტომბერს ცხინვალის რეგიონს რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაცია ეწვია მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩის მეთაურობით. დელეგაციაში შედიოდნენ სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ერთ-ერთი კურატორი - ვიტალი გუდინი და მისი მოადგილე ანტონ მელნიკი. კურატორების ვიზიტი მიზნად რუსეთის საინვესტიციო პროგრამის ობიექტების ინსპექციას ისახავდა. დელეგაციამ ახალგახსნილი ცხინვალის N3 საჯარო სკოლა, „გმირთა ქუჩაზე“ მშენებარე კორპუსი, ბაზალტის ქარხანა, „სახელმწიფო დრამატული თეატრი“, „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი“ და ცხინვალის ახალი სამშობიარო მოინახულა. დე ფაქტო პრეზიდენტ ანატოლი ბიბილოვთან გამართულ შეხვედრაზე კი ცხინვალის რეგიონის ეკონომიკურ საკითხებზე, საინვესტიციო პროგრამასა და სამომავლო გეგმებზე იყო საუბარი. 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის ბიუჯეტი 4.5 მლრდ რუბლს მოიცავს.
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაცია ცხინვალის რეგიონში. წყარო: Cominf
„რუსეთის ენერგო კვირეული“
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრმა გენადი ბეკოევმა 13-15 ოქტომბერს მოსკოვში გამართულ საერთაშორისო ფორუმში - „რუსეთის ენერგო კვირეული“ - მიიღო მონაწილეობა. ფორუმზე ტრადიციული და განახლებადი ენერგორესურსებისა და საერთაშორისო ენერგეტიკული თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. ფორუმი 2017 წლიდან ტარდება.
კონფერენცია ცხინვალში
ცხინვალში შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის რუსეთის ეროვნული კომიტეტის მონაწილეობით გაიმართა კონფერენცია „სამხრეთ ოსეთი ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე. უსაფრთხოებისა და მდგრადი განვითარების პრობლემები“. კონფერენციაზე ცხინვალის რეგიონის ეკონომიკური ინსფრასტრუქტურის განვითარების, აგრო-სამრეწველო კომპლექსის, ციფრული ტექნოლოგიების კოლეჯში ახალგაზრდების გადამზადებისა და სხვა საკითხებზე იმსჯელეს.
რეისი ვლადიკავკაზისკენ
კვაისადან ვლადიკავკაზში საზოგადოებრივი ავტობუსის საცდელი რეისი განხორციელდა, რომელსაც პირველ ჯერზე მხოლოდ რამდენიმე მგზავრი ჰყავდა. ავტობუსმა საკუთარი ხარჯიც ვერ დაფარა, თუმცა, ერთი მხრივ, კვაისას მოსახლეობას რეისზე ინფორმაცია არ ჰქონია, მეორე მხრივ კი, მათ მოთხოვნას რეისის არა ცხინვალიდან, არამედ პირდაპირ კვაისადან დაწყება წარმოადგენს.

Participation in International Events
• On October 1-2, the Chamber of Commerce and Industry of Abkhazia participated in the Expotravel-2021 international tourism exhibition in Yekaterinburg. As part of the exhibition, the Ural Tourism Association and the Abkhaz Tourism Union signed a cooperation agreement.
• The Abkhaz Chamber of Commerce and Industry, at the invitation of the Chamber of Commerce and Industry of Karachay-Cherkessia, participated in the I International Youth Business Forum which was held in the city of Teberda, on October 8-10. A pavilion of Abkhaz products was presented at the forum. The forum involved a total of over 150 young entrepreneurs. The cooperation agreement between the Chambers of Commerce and Industry was signed in August 2021.
Abkhaz Pavilion at the Expotravel-2021. Source:  Apsadgil
Bzhania’s Visits to Moscow
• In October, Aslan Bzhania, the de facto President of Abkhazia, paid two “official” visits to Moscow. During his October 8-16 visit, Bzhania met with the Russian Deputy Prime Minister, Marat Khusnullin, representatives of Gazprom and its subsidiary Gazprom Promgas, the Director of the Federal Agency for Air Transport, Alexander Neradko, the Defense Minister, Sergey Shoigu, and the Finance Minister, Anton Siluanov. Bzhania and the de facto Minister of Economy, Kristina Ozgan, discussed the socio-economic development of Abkhazia in 2023-2025, gasification of Abkhazia, restoration of the Sokhumi airport, etc. After the visit, Bzhania took personal control of the implementation of the investment program and visited the facilities included in the program. Bzhania announced the establishment of a dedicated headquarters to oversee the implementation of the investment program.
• On October 26, as part of his next visit to Moscow, Bzhania together with Valery Papba, the Deputy Head of the de facto Presidential Administration, and Kristina Ozgan met with Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration who oversees the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region. The main topic of discussion was the issues related to the socio-economic development of Abkhazia for 2022-2025. Later, Bzhania discussed the gasification scheme in Abkhazia during a meeting with the Russian Deputy Prime Minister, Alexander Novak; while a meeting with the Minister of Transport of Russia, Vitaly Saliyev, discussed the development of transport infrastructure and the restoration of air traffic in Abkhazia. Bzhania also met with the Russian Sports Minister, Oleg Matitsin, and discussed sports cooperation between Russia and Abkhazia.
• The de facto Ministry of Health of Abkhazia purchased two ambulances with the money received as a gift from the former President of the Republic of Adygea, Hazret Sovmen.
• Entrepreneurs from Stavropol Krai, together with representatives of the Pyatigorsk Chamber of Commerce and Industry and the Stavropol Krai Industry Support Fund, visited Abkhazia.
“Customs” Issues
A meeting between the Russian and Abkhaz “customs” services was held in Sochi. Natalia Polosukhina, the Head of the Krasnodar Customs Service, Konstantin Kozlov, the “Representative” of the Russian Federal Customs Service in Abkhazia, and representatives of the Abkhaz “Customs Committee” participated in the meeting. It was noted that in summer, the load at the Adler customs checkpoint five times exceeded the design capacity. The main topic of discussion was the export of agricultural products to Russia.
• In the framework of the International Customs Forum 2021, the Russian Federal Customs Service and the Abkhaz Customs Committee signed three documents in Moscow.
International Customs Forum – 2021. Source:  Apsadgil
Banking Service Development
The national payment system APRA, together with NSPK JSC (operator of the Mir payment system), have successfully tested a service that allows money transfers from Mir cards to APRA World cards. The service will allow holders of Russian bank cards to make transfers to a card of any bank that is a member of the APRA payment system. In the first nine months of 2021, the volume of transactions in the APRA system reached RUB 18.9 billion.
• The high-speed passenger catamaran Griffon of the Vodokhod Express Russian company will connect Sochi and Sokhumi for the first time after a 29-year hiatus. On October 10, the catamaran docked at the Sokhumi port on a test route which took 3 hours and 15 minutes. The traffic will operate from May 1 to October 1, 2022.
• As part of his visit to Moscow, the de facto Minister of Tourism, Teimuraz Khishba, held a meeting with the Abkhaz-Russian working group to discuss the insurance issue for Russian tourists spending holiday on the territory of Abkhazia.
On October 1-2, a delegation of the Russian Ministry of Economic Development headed by the Deputy Minister, Dmitry Volvach, visited the Tskhinvali region. The delegation included Vitaly Gudin, the Director of the Ministry’s Department for Special Programs and Projects, overseeing the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region, and his Deputy, Anton Melnik. The purpose of their visit was to inspect the facilities under the Russian investment program. The delegation visited the newly opened Tskhinvali N3 public school, a building under construction on Heroes Street, the basalt factory, the State Drama Theater, the State University of South Ossetia, and a new maternity hospital in Tskhinvali. The meeting with the de facto President, Anatoly Bibilov, discussed the economic issues of the Tskhinvali region, the investment program, and the future plans. The budget of the 2020-2022 investment program totals RUB  4.5 billion.
Delegation of the Russian Ministry of Economic Development in the Tskhinvali Region. Source: Cominf
Russian Energy Week
The de facto Prime Minister of the Tskhinvali region, Gennady Bekoev, took part in the Russian Energy Week international forum which was held in Moscow on October 13-15. The forum discussed the issues of traditional and renewable energy sources, as well as international energy cooperation. The forum has been held since 2017.
Conference in Tskhinvali
The international conference - South Ossetia at the Crossroads of Civilizations. Problems of Security and Sustainable Development, with the participation of the Russian National Committee for Black Sea Economic Cooperation was held in Tskhinvali. The conference focused on the development of economic infrastructure and the agro-industrial complex in the Tskhinvali region, the training of young people at the College of Digital Technologies and other issues.
Test Bus Route to Vladikavkaz
A test bus route was launched from Kvaysa to Vladikavkaz. For the first time, only five passengers used the public transport. The test route did not even cover its own expenses. Residents of Kvaysa did not have any information about the start of a new bus route, and they requested the bus to start the route directly from Kvaysa, not from Tskhinvali.