გამოცემა N15 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 ნოემბერი, 2021 / ავტორი: ანი ზირაქაშვილი
• რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გამოგზავნილი მრავალპროფილური მობილური საავადმყოფო კორონავირუსით დაინფიცირებული პაციენტების მკურნალობას განაგრძობს. ამ ეტაპზე სტაციონარულ მკურნალობას 95 პირი გადის. 29 ნოემბრის მონაცემებით, საველე ჰოსპიტალმა ამბულატორიიდან უკვე 1 058 პირი გაწერა, ხოლო საკონსულტაციო მომსახურება 2 ათასამდე პირს გაუწია. ჩატარდა 11 ათასამდე სხვადასხვა სახის კლინიკური გამოკვლევა, მათ შორის, 4 ათასზე მეტი PCR-ტესტი. ბოლო მონაცემებით, აფხაზეთში კორონავირუსით დაინფიცირების 34 600 შემთხვევაა გამოვლენილი.
• მე-7 სამხედრო ბაზაზე დასუფთავების აქცია „სუფთა სანაპირო“ გაიმართა. სამხედრო მოსამსახურეებმა 54 ათასი კვ. მ. ტერიტორია ნარჩენებისგან გაწმინდეს. აღნიშნული აქცია წელიწადში ორჯერ ტარდება - ივნისის დასაწყისსა და ოქტომბერში. მასში სამხრეთის სამხედრო ოლქის სამხედრო მოსამსახურეები და მათი ოჯახის წევრები მონაწილეობენ.
• რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქის გამნაღმველებმა ვ. არძინბას სახელობის სოხუმის აეროპორტის ტერიტორია შეამოწმეს და განაღმვითი სამუშაოები ჩაატარეს. აღმოჩენილ საბრძოლო მასალებს შორის იყო ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმები, საარტილერიო ჭურვები, ნაღმტყორცნების ნაღმები და სხვ. მათი დიდი ნაწილი ადგილზევე გაანადგურეს. განაღმვით სამუშაოებში, საერთო ჯამში, 14 სამხედრო მოსამსახურე იყო ჩართული.
განაღმვითი სამუშაოები მე-7 სამხედრო ბაზაზე. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ვებგვერდი
• მე-4 სამხედრო ბაზაზე ექიმები კორონავირუსის გავრცელების პრევენციას ცდილობენ. მიმდინარეობს სამხედრო მოსამსახურეების რევაქცინაცია, მუდმივად ხდება პირადი შემადგენლობის მონიტორინგი სამედიცინო სპეციალისტების მიერ, რქბ (რადიაციული, ქიმიური, ბიოლოგიური) დაცვის სპეციალისტები კი სამუშაო და საცხოვრებელ შენობა-ნაგებობებს სპეციალური სადეზინფექციო ხსნარით ამუშავებენ. ბოლო მონაცემებით, ცხინვალის რეგიონში კორონავირუსით დაინფიცირების 9 850 შემთხვევაა გამოვლენილი.
• 10 ნოემბერს რუსეთის ფედერაციის ფედერაციის საბჭომ ცხინვალის რეგიონთან დადებული ხელშეკრულების რატიფიკაცია მოახდინა. შეთანხმებას, რომელიც საკონტრაქტო სამხედრო სამსახურში გატარებული წლების ურთიერთაღიარებას ეხება, 2021 წლის 10 იანვარს მოეწერა ხელი. ის ითვალისწინებს ყოველთვიურ სახელფასო დანამატებს საკონტრაქტო ჯარისკაცებისთვის და საპენსიო დანამატებს თადარიგში დათხოვნილებისთვის, თუმცა აუცილებელია, რომ მითითებულ პერიოდში კონკრეტული პირი იყოს რუსეთის ან ცხინვალის რეგიონის „მოქალაქე“. 25 ნოემბერს ონლაინ ფორმატში შეთანხმების რეალიზაციის საკითხები განიხილეს. ამ ეტაპზე საერთო ინტერესების, პოზიციებისა და ქმედებების შეთანხმება მიმდინარეობს.
• 16 ნოემბერს ცხინვალის რეგიონს რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტრომ სამხედრო ტექნიკა გაუგზავნა. რეგიონმა ტექნიკა რუსეთთან გაფორმებული შეთანხმებების საფუძველზე მიიღო. პროცესი რამდენიმე ეტაპს მოიცავს - 25 ნოემბერს რეგიონში რუსეთიდან სამხედრო ტექნიკისა და აღჭურვილობის მორიგი პარტია ჩავიდა. დე ფაქტო თავდაცვის უწყების განცხადებით, ტექნიკა მხოლოდ სამშვიდობო მიზნებისთვისაა განკუთვნილი.

- A multi-disciplinary mobile hospital sent by the Russian Ministry of Defense continues to treat patients infected with the coronavirus. At this stage, 95 people are undergoing inpatient treatment at the hospital. As of November 29, the field hospital discharged 1,058 patients from the outpatient clinic and provided consultancy to up to 2,000 people. Up to 11,000 different clinical studies, including more than 4,000 PCR tests, were performed at the hospital. According to the latest data, 34,600 confirmed cases of coronavirus infection were reported in Abkhazia.
- The Clean Coast campaign took place at the 7th military base. Military personnel cleaned 54 thousand sq. m. area of the Black Sea coast from garbage. The event is held twice a year – in early June and October. Military personnel of the Southern Military District and their families participate in the event.
- Sappers of the Southern Military District of the Russian Federation carried out demining works on the territory of the Ardzinba Sokhumi Airport. Among the UXOs which the sappers found were anti-tank mines, artillery shells, mortar mines, etc. Most of them were destroyed on the spot. A total of 14 military personnel are involved in the demining works.
Demining Works at the 7th Military Base. Source: Web-page of the Ministry of Defense of the Russian Federation
- Doctors are trying to prevent the spread of the coronavirus infection at the 4th military base. Military servicemen are being revaccinated, personnel are constantly monitored by medical specialists, and RCB (radiation, chemical, biological) protection specialists treat office and residential buildings with a special disinfectant solution. According to the latest data, 9,850 confirmed cases of coronavirus infection were reported in the Tskhinvali region.
- On November 10, the Federation Council of the Russian Federation ratified an agreement with the Tskhinvali region. The agreement which concerns the mutual recognition of the seniority of military service was signed on January 10, 2021. It provides for salary and pension supplements to both servicemen contracted and retired only if they are “citizens” of Russia or the Tskhinvali region during the specified period. On November 25, the implementation of the agreement was discussed online. At this stage, work is underway to coordinate mutual interests, positions and actions.
- On November 16, the Ministry of Defense of the Russian Federation sent military equipment to the Tskhinvali region. The region received the equipment under an agreement with Russia. On November 25, another consignment of military equipment arrived in the region from Russia. According to the de facto Ministry of Defense, the equipment will be used exclusively for peaceful purposes.