გამოცემა N16 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 დეკემბერი, 2021 / ავტორი: ანი ზირაქაშვილი
- რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გამოგზავნილმა მრავალპროფილურმა მობილურმა საავადმყოფომ მუშაობა 13 დეკემბერს დაასრულა. საველე ჰოსპიტალი ქ. სოხუმში 18 აგვისტოს განათავსეს. საერთო ჯამში, ჰოსპიტალში სტაციონარული მკურნალობა 649 პირმა, ხოლო ამბულატორიული მკურნალობა 1500-ზე მეტმა პირმა გაიარა. ჩატარდა 10 500-ზე მეტი გამოკვლევა, მათ შორის, 4 ათასზე მეტი PCR ტესტი. ბოლო მონაცემებით, აფხაზეთში კორონავირუსით დაინფიცირების 37 456 შემთხვევაა გამოვლენილი. დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ განაცხადა, რომ საველე ჰოსპიტალი აფხაზეთში ორ თვეში დაბრუნდება.
მრავალპროფილური მობილური საავადმყოფო. წყარო: structure.mil
- 14 დეკემბერს რუსმა გამნაღმველებმა სოხუმის აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიის განაღმვითი სამუშაოები დაასრულეს. პროცესში 14 სამხედრო მოსამსახურე იყო ჩართული. საერთო ჯამში, მათ 7 ჰა ფართობის ტერიტორია გაასუფთავეს. აღმოჩენილ საგნებს შორის იყო ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმები, სხვადასხვა კალიბრის საბრძოლო მასალები, საარტილერიო ჭურვები და სხვ. აღნიშნული საგნები ადგილზევე განადგურდა.
- ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონზე 49-ე საერთო-საჯარისო არმიის სნაიპერებმა დაიწყეს მზადება კონკურსისთვის „Снайперский рубеж“, რომელიც რიგით მე-8 „არმიის საერთაშორისო თამაშების“ ფარგლებში 2022 წელს გაიმართება. საერთო ჯამში, სამხედრო მოსამსახურეებმა 30-ზე მეტი დავალება შეასრულეს, მათ შორის, საბრძოლო სროლები 100, 500 და 800 მ. დისტანციაზე.
- მე-4 სამხედრო ბაზაზე ექიმები კორონავირუსის გავრცელების პრევენციას ცდილობენ. მიმდინარეობს სამხედრო მოსამსახურეების რევაქცინაცია, მუდმივად ხდება პირადი შემადგენლობის მონიტორინგი სამედიცინო სპეციალისტების მიერ, რქბ (რადიაციული, ქიმიური, ბიოლოგიური) დაცვის სპეციალისტები კი სამუშაო და საცხოვრებელ შენობა-ნაგებობებს სპეციალური სადეზინფექციო ხსნარით ამუშავებენ. ბოლო მონაცემებით, ცხინვალის რეგიონში კორონავირუსით დაინფიცირების 10 177 შემთხვევაა გამოვლენილი.
- ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შეიარაღებულმა ძალებმა, სარდლობის მომზადების განრიგის შესაბამისად, საბრძოლო წვრთნები დაიწყეს. პროცესში მე-4 სამხედრო ბაზის საარტილერიო ბატალიონის მეთაურმა, მაიორმა ეროპოლოვმა ოსი სამხედროებისთვის ჩაატარა ლექცია თემაზე „საჰაერო თავდაცვის საშუალებების გამოყენება საერთო-საჯარისო ომში“.
- 21 დეკემბერს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ როკის გვირაბის მიმდებარე ტერიტორიაზე ზვავი ჩამოწვა და ქვეშ მოიყოლა მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეების ყაზარმა, რომელშიც ხუთი რუსი ჯარისკაცი იმყოფებოდა; ისინი გვირაბს იცავდნენ. მაშველებმა თოვლიდან ოთხი სამხედრო მოსამსახურე ამოიყვანეს. ისინი ქ. ცხინვალის საავადმყოფოში გადაიყვანეს, თუმცა ორი მათგანი მოგვიანებით გარდაიცვალა. 23 დეკემბერს მაშველებმა მეხუთე ჯარისკაცი ზვავში გარდაცვლილი იპოვეს.

- A multidisciplinary mobile hospital in Abkhazia sent by the Russian Ministry of Defense completed operation on December 13. The field hospital was deployed in Sokhumi on August 18. It provided inpatient treatment to 649 patients and outpatient treatment to over 1,500 people. The hospital performed over 10,500 examinations, including more than 4,000 PCR tests. According to the latest data, 37,456 confirmed cases of coronavirus infection were reported in Abkhazia. The de facto President, Aslan Bzhania, said that the field hospital would resume the operation in Abkhazia in two months.
Multi-Disciplinary Hospital. Source: structure.mil
- On December 14, Russian sappers completed demining of the territory of the Sokhumi Airport. The work involved 14 military servicemen who cleared a total of 7 ha area. Among the items found were anti-tank mines, ammunition of various calibers, artillery shells, etc. which were disposed on the spot.
- Snipers of the 49th Combined Arms Army started preparations for the Sniper Frontier competition at the Nagvalou military training ground. The competition will be held as part of the 8th International Army Games in 2022. In total, the servicemen completed over 30 tasks, including combat shooting at a 100, 500 and 800 meters distance.
- Doctors are trying to prevent the spread of the coronavirus infection at the 4th military base. Military servicemen are being revaccinated, personnel are constantly monitored by medical specialists, and RCB (radiation, chemical, biological) protection specialists treat office and residential buildings with a special disinfectant solution. According to the latest data, 10,177 confirmed cases of coronavirus infection were reported in the Tskhinvali region.
- The de facto armed forces of the Tskhinvali region started combat exercises in accordance with the command training schedule. The commander of the Artillery Battalion of the 4th military base, Major Eropolov, delivered a lecture to Ossetian military servicemen on the “use of air defenses in general warfare.”
- On December 21, it was reported that an avalanche came down in the vicinity of the Roki tunnel and submerged barracks of the 4th military base with five Russian soldiers who were guarding the tunnel. Rescuers pulled from snow four servicemen and transferred to the Tskhinvali hospital where two of them later died. On December 23, rescuers found the fifth soldier dead in an avalanche.