გამოცემა: N36 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 დეკემბერი, 2021
2021 წლის 20 დეკემბერს ქ. სოჭში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრებს, შესაბამისად, დიმიტრი მედოევსა და ინალ არძინბას შეხვდა. მხარეებმა თანამშრომლობის მთავარ ასპექტებზე, საგარეო პოლიტიკურ მიმართულებებსა და რეგიონულ უსაფრთხოებაზე ისაუბრეს. ერთობლივ შეხვედრას უსწრებდა ლავროვის პირადი შეხვედრები ჯერ მედოევთან, შემდეგ კი - არძინბასთან.
რუსეთში ვიზიტები
გენადი ბეკოევი რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილეს შეხვდა
3 დეკემბერს მოსკოვში, სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი, გენადი ბეკოევი რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილეს, დიმიტრი ვოლვაჩს შეხვდა. შეხვედრის მთავარი თემა იყო ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2022-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამის განხორციელება. პროგრამაში ძირითადი ყურადღება სამრეწველო სექტორს, სოფლის მეურნეობასა და ტურიზმს ეთმობა.
შეხვედრა რუსეთის განათლების აკადემიის პრეზიდენტთან
10 დეკემბერს ქ. მოსკოვში შედგა აფხაზეთის განათლებისა და ენის პოლიტიკის „მინისტრის“, ინალ გაბლიას შეხვედრა რუსეთის განათლების აკადემიის პრეზიდენტთან, ოლგა ვასილევასა და მის მოადგილესთან, გენადი ონიშენკოსთან. შეხვედრის ფარგლებში შეთანხმდნენ, რომ განათლების აკადემია აფხაზეთის განათლების სისტემის ექსპერიმენტული და სამეცნიერო-მეთოდური ინფრასტრუქტურის განვითარებაში მიიღებს მონაწილეობას.
2021 წლის დეკემბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
ინალ არძინბა რუსეთის „ელჩს“ შეხვდა
აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი, ინალ არძინბა „აფხაზეთში რუსეთის ელჩს“, ალექსეი დვინიანინს შეხვდა. დვინიანინმა არძინბას „მინისტრად“ დანიშვნა მიულოცა. შეხვედრაზე მხარეებმა ხაზი გაუსვეს ახალი აფხაზურ-რუსული პროექტების დაწყების აუცილებლობას ახალგაზრდობის, კულტურის, სპორტისა და განათლების სფეროში. შეხვედრის ფარგლებში განიხილეს აფხაზეთ-რუსეთის ორმხრივი ურთიერთობების აქტუალური საკითხები. საინტერესოა, რომ შეხვედრის შემდეგ მალევე დვინიანინმა დიპლომატიური მისია აფხაზეთში დაასრულა.
შეხვედრა რუდენკოსთან
3 დეკემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, ანდრეი რუდენკო ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების აფხაზეთის დელეგაციის ხელმძღვანელს, აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეს, ირაკლი ტუჟბას შეხვდა. შეხვედრაზე ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 55-ე რაუნდის დღის წესრიგსა და პოზიციებზე შეთანხმდნენ. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო შეთანხმების დადების საკითხს ძალის გამოუყენებლობასთან დაკავშირებით და ასევე რეგიონში უსაფრთხოების უზრუნველყოფის პრობლემას.
შეხვედრა ანდრეი რუდენკოსთან. წყარო: mfaapsny.org
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის 2022 წლის ბიუჯეტი 8.7 მლრდ რუბლი იქნება, მათ შორის, რუსეთისგან მიღებული ფინანსური დახმარება 7.2 მლრდ რუბლს შეადგენს (5.9 მლრდ რუბლი დე ფაქტო რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის გამოყოფილი ფინანსური, 1.3 მლრდ რუბლი კი - დე ფაქტო რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამით გათვალისწინებული დახმარება იქნება).
18 დეკემბრიდან აფხაზეთმა ელექტროენერგიის მიღება რუსეთიდან დაიწყო. ამის საჭიროება მას შემდეგ გაჩნდა, რაც ენგურჰესის წყალსაცავში წყლის დონემ დაიწია. ეს არ არის პირველი მსგავსი შემთხვევა. წლის დასაწყისში ენგურჰესზე მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოების გამო აფხაზეთი რამდენიმე თვის განმავლობაში რუსეთიდან იღებდა ელექტროენერგიას.
აფხაზეთში სამხედრო ჰოსპიტალმა მუშაობა დაასრულა
აფხაზეთში განთავსებულმა სამხედრო ჰოსპიტალმა მუშაობა დაასრულა. მრავალპროფილური მობილური საავადმყოფო რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ იყო გაგზავნილი. ეს კორონავირუსთან ბრძოლაში დახმარების მიზნით რუსეთის მიერ აფხაზეთში მეორედ გაგზავნილი სამხედრო ჰოსპიტალი იყო. ჰოსპიტალში ამბულატორიული მკურნალობა 1058-მა პირმა გაიარა, ხოლო კორონავირუსის ინფექციისგან 535 პირი განიკურნა.
ვეტერინარული სამსახურების თანამშრომლობა
აფხაზეთისა და ლენინგრადის რეგიონის ვეტერინარულმა სამსახურებმა თანამშრომლობის ხელშეკრულებას მოაწერეს ხელი. შეთანხმების ფარგლებში აფხაზი ვეტერინარები სამუშაო ვიზიტით გაემგზავრნენ ლენინგრადის რეგიონში და რუსი სპეციალისტების მუშაობას გაეცნენ.
შეხვედრა რუსეთის ომბუდსმენთან
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი რუსეთის ომბუდსმენს, ტატიანა მოსკალკოვას შეხვდა. შეხვედრაზე თანამშრომლობის საკითხები, მათ შორის „ადამიანის უფლებათა სფეროში სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის წარმომადგენელის აპარატის“ თანამშრომლების საგანმანათლებლო პროგრამებში ჩართვის შესაძლებლობა განიხილეს.
შეხვედრა ომბუდსმენთან. წყარო: cominf.org
აფხაზი სტუდენტები რუსეთში გაივლიან სტაჟირებას’
სამი აფხაზი სტუდენტი სტაჟირებასა და კვალიფიკაციის ასამაღლებელ კურსს რუსეთში გაივლის. პროგრამა საზოგადოებრივ ორგანიზაცია „აფხაზეთის მომავალს“ ეკუთვნის. მისი მხარდამჭერია საგარეო საქმეთა „სამინისტრო“.
შეპკინის სახელობის სასწავლებელში აფხაზეთიდან 15 აბიტურიენტი ისწავლის
მიხაილ შეპკინის სახელობის თეატრალურ სასწავლებელში „სამსახიობო ხელოვნების“ სპეციალობაზე აფხაზეთიდან 15 აბიტურიენტი ისწავლის. კონკურსს ფ. ისკანდერის სახელობის „სახელმწიფო“ თეატრმა „Русдрам“-მა უმასპინძლა.
მოსკოვში ახალგაზრდული ცენტრი „აფხაზეთის მომავალი“ გაიხსნება
6 დეკემბერს ცნობილი გახდა, რომ ქ. მოსკოვში აფხაზეთის „საელჩოსთან“ ახალგაზრდული ცენტრი „აფხაზეთის მომავალი“ გაიხსნება. ამის შესახებ საგარეო საქმეთა „მინისტრმა“ ინალ არძინბამ განაცხადა. პროექტი 2022 წლის დასაწყისში განხორციელდება.
ცხინვალის რეგიონის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტი СКФУ-სთან თანამშრომლობას განაგრძობს
ცხინვალის რეგიონის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტი ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალურ უნივერსიტეტთან (СКФУ) თანამშრომლობას განაგრძობს. 6 დეკემბერს აღნიშნული სასწავლებლების ხელმძღვანელების სამუშაო შეხვედრა შედგა.
„რეგნუმის“ მთავარი რედაქტორი ცხინვალში
ე.წ. სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა ვადიმ თედეევმა და რუსული საინფორმაციო სააგენტო „რეგნუმის“ მთავარმა რედაქტორმა მოდესტ კოლეროვმა თანამშრომლობის ხელშეკრულებას მოაწერეს ხელი. მხარეები სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენციის გამართვაზე შეთანხმდნენ.

Publication: N36 / Review period: December 1-31, 2021
On December 20, 2021, in Sochi, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, met with the de facto Foreign Ministers of the Tskhinvali region and Abkhazia, Dmitry Medoev and Inal Ardzinba, respectively. The sides discussed the main aspects of cooperation, foreign policy directions and the regional security. Before the joint meeting the Russian Minister personally met with Dmitry Medoev first, and then with Inal Ardzinba.
Visits to Russia
Gennady Bekoev Meets with the Russian Deputy Minister of Economic Development
On December 3, as part of his working visit to Moscow, the de facto Prime Minister of the Tskhinvali region, Gennady Bekoev, met with Russian Deputy Minister of Economic Development, Dmitry Volvach. The main topic of the meeting was the implementation of the 2022-2025 investment program promoting the socio-economic development of the Tskhinvali region. The program focuses on the industrial sector, agriculture and tourism.
Meeting with the President of the Russian Academy of Education
On December 10, in Moscow, the Minister of Education and Language Policy of Abkhazia, Inal Gablia, met with the President of the Russian Academy of Education, Olga Vasileva, and her deputy, Gennady Onishchenko. During the meeting the sides agreed the Education Academy to take part in the development of experimental and scientific-methodological infrastructure of the education system of Abkhazia.
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in December 2021 can be found here.
Inal Ardzinba Meets with Russia’s “Ambassador”
The de facto Minister of Foreign Affairs of Abkhazia, Inal Ardzinba, met with Russia’s Ambassador to Abkhazia, Aleksey Dvinianin. Mr. Dvinianin congratulated Inal Ardzinba on his appointment as “minister.” At the meeting, the sides stressed the need to launch new Abkhaz-Russian projects in the fields of youth policy, culture, sports and education. Topical issues of Abkhaz-Russian bilateral relations were also discussed during the meeting. Interestingly, shortly after the meeting, Aleksey Dvinianin completed his diplomatic mission to Abkhazia.
Meeting with Andrey Rudenko
On December 3, the Russian Deputy Foreign Minister, Andrey Rudenko, met with the head of the Abkhaz delegation to the Geneva International Talks and the de facto Deputy Foreign Minister of Abkhazia, Irakli Tuzhba. The meeting agreed the agenda and positions at the 55th round of the Geneva International Talks. Particular attention was paid to the issue of signing an agreement on non-use of force, as well as the issue of the security in the region.
Meeting with Andrey Rudenko. Source: mfaapsny.org
Budget Support
The 2022 budget of the de facto republic of the Tskhinvali region will be RUB 8.7 billion, including RUB 7.2 billion of financial assistance from Russia (RUB 5.9 billion under the financial assistance for the socio-economic development of the de facto republic, and RUB 1.3 billion under the investment program promoting the socio-economic development of the de facto republic).
On December 18, Russia started electricity provision to Abkhazia due to the low level of water in the Enguri reservoir. Earlier this year, Abkhazia received electricity from Russia for several months due to ongoing rehabilitation work on the Enguri HPP.
Cooperation in the Feld of Health
Military Hospital in Abkhazia Completed Operation
The military hospital deployed in Abkhazia completed its work. The multi-disciplinary mobile hospital was sent by the Russian Ministry of Defense. This was the second military hospital sent by Russia to Abkhazia to help in the fight against the coronavirus. The hospital provided outpatient treatment for 1,058 people and cured 535 patients infected with the coronavirus.
Cooperation of Veterinary Services
The Veterinary Services of Abkhazia and the Leningrad region signed a cooperation agreement. Within the framework of the agreement, Abkhaz veterinarians paid a working visit to the Leningrad region and familiarized themselves with the work of Russian specialists.
Meeting with the Russian Ombudsman
The de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, met with the Russian Ombudsman, Tatyana Moskalkova. The meeting discussed the issues of cooperation, including the prospects for the participation of staff of the South Ossetian Human Rights Ombudsmen Office in Russia’s educational programs.
Meetin with Ombudsman. Source: cominf.org
Internship in Russia for Abkhaz Students
Three Abkhaz students will undergo internship and advanced training courses in Russia under the program of the Future of Abkhazia public organization. The initiative is supported by the “Ministry” of Foreign Affairs.
Shchepkin School Receives 15 Abkhaz Entrants
A total of 15 entrants from Abkhazia will study Acting Art at the Mikhail Shchepkin Higher Theatre School. The Rusdram F. Iskander State Theater hosted the competition.
Future of Abkhazia Youth Centre Will Be Opened in Moscow
As announced by the “Minister” of Foreign Affairs, Inal Ardzinba, on December 6, the Future of Abkhazia youth centre will be opened at the “Embassy” of Abkhazia in Moscow. The project will be implemented in early 2022.
State University of the Tskhinvali Region Continues the Cooperation with the NCFU
The State University of the Tskhinvali region continues the cooperation with the North Caucasus Federal University (NCFU). On December 6, a working meeting was held between the heads of the mentioned institutions.
Editor-in-Chief of Regnum in Tskhinvali
Vadim Tadeev, the rector of the so-called State University of South Ossetia, and Modest Kolerov, the editor-in-chief of the Regnum Russian news agency, signed a cooperation agreement. The parties agreed to hold a scientific-practical conference.