გამოცემა N18 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-28 თებერვალი, 2022 / ავტორი: ანი ზირაქაშვილი
აფხაზეთში რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის დანაყოფებმა თებერვალში სხვადასხვა სახის სამხედრო წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა:
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე საბატალიონო ტაქტიკურმა ჯგუფებმა ივარჯიშეს. მოტომსროლელებმა პირობითი მოწინააღმდეგის დივერსიული ჯგუფების შეტევები მოიგერიეს. გეგმიურ სწავლებაში 1500-მდე სამხედრო მოსამსახურე და 200 ერთეული საბრძოლო ტექნიკა იყო ჩართული, მათ შორის, „Дозор“-ის ტიპის სადაზვერვო მანქანები, თვითმავალი საარტილერიო დანადგარები „Акация“, უპილოტო საფრენი აპარატები და სხვ.
• წებელდისა და ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონებზე მოტომსროლელებმა ივარჯიშეს. მათ საბრძოლო და სპეციალური ტექნიკის მუდმივი დისლოკაციის პუნქტებიდან ოპერატიული გამოყვანის უნარები დაამუშავეს და მრავალკილომეტრიანი მარშიც შეასრულეს. წვრთნაში სადაზვერვო, საარტილერიო და სხვა დანაყოფებიც მონაწილეობდნენ, სულ - 1500-მდე სამხედრო მოსამსახურე. ჩართული იყო 250-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა.
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე ორმხრივი წვრთნები დაიწყო. მოტომსროლელებმა, არტილერისტებმა და ტანკისტებმა თავდაცვითი უნარები დაამუშავეს და პირობითი მოწინააღმდეგის დივერსიული ჯგუფები გაანადგურეს. წვრთნებში 1500-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე მონაწილეობდა და 300-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა იყო ჩართული, მათ შორის, „Орлан-10“ ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატები.
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე მოტომსროლელებმა, არტილერისტებმა და მზვერავებმა ივარჯიშეს. მათ შეასრულეს საბრძოლო სროლები, ასევე „Орлан-10“ ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატების მეშვეობით პირობითი მოწინააღმდეგის დივერსიული ჯგუფების ლოკაცია დაადგინეს და მათი ლიკვიდაცია განახორციელეს. სწავლებაში 1500-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე და 300-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა იყო ჩართული.
• ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონზე სამხედრო მოსამსახურეებმა 2022 წლის „არმიის საერთაშორისო თამაშებისთვის“ მზადება დაიწყეს. მიმდინარეობს „საარტილერიო ცეცხლის ოსტატების“ კონკურსის შესარჩევი ეტაპი. ღონისძიებაში 500-მდე სამხედრო მოსამსახურე მონაწილეობს, ასევე ჩართულია 60 ავტომობილი და საარტილერიო დანადგარი. საუკეთესო შედეგების მქონე სამხედროები კონკურსის მეორე შესარჩევ ეტაპზე იასპარეზებენ.
• მე-7 სამხედრო ბაზის ჯარისკაცებმა მონაწილეობა მიიღეს აქციაში „გახდი დონორი“ და სისხლი ჩააბარეს. აქცია სოხუმის „რესპუბლიკური“ საავადმყოფოს სისხლის ცენტრალურ ბანკში ჩატარდა. საერთო ჯამში, 50 ლ. სისხლი ჩაბარდა.
• მე-7 სამხედრო ბაზაზე სამხედრო მოსამსახურეთა ფიზიკური მომზადების დონე შეამოწმეს. ფიზიკური მომზადების ინსტრუქტორთა ოცეულის სპეციალისტებმა შეაფასეს სამხედრო მოსამსახურეთა ძალა, სისწრაფე, ამტანობა და სამხედრო უნარები.
• „მამულის მცველის“ დღესთან (23 თებერვალი) დაკავშირებით სამხედრო მოსამსახურეებმა, აფხაზეთის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეებთან ერთად, წითელი არმიის ჯარისკაცთა 30-მდე ძეგლი, მემორიალი და საფლავი მოაწესრიგეს.
ცხინვალის რეგიონში რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის დანაყოფებმა თებერვალში სხვადასხვა სახის სამხედრო წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა:
• ტაქტიკური სწავლების ფარგლებში სპეციალური დანიშნულების რაზმის სამხედრო მოსამსახურეებმა გაანადგურეს პირობითი დივერსანტები, რომლებიც ჰოსპიტლის აღებას ცდილობდნენ. სწავლების დროს ტერიტორიის დაზვერვის მიზნით უპილოტო საფრენი აპარატებიც გამოიყენეს.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე „Гранат-1“ ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენებით ივარჯიშეს. სამიზნეების განადგურებისთვის გამოიყენეს „Гвоздика“-ს ტიპის 122 მმ.-იანი თვითმავალი ჰაუბიცები და „Град“-ის ტიპის ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემები.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე ტანკისტებმა ივარჯიშეს. სამხედრო მოსამსახურეებს ის ტანკისტები აძლევდნენ მითითებებს, რომლებმაც 2021 წელს რიგით მე-7 „არმიის საერთაშორისო თამაშების“ ფარგლებში „სატანკო ბიატლონში“ გაიმარჯვეს.
• 2 თებერვალს მე-4 სამხედრო ბაზის დაარსების 13-წლისთავი აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძიების ფარგლებში გამორჩეული სამხედრო მოსამსახურეები დაასაჩუქრეს, სადაზვერვო ბატალიონმა საჩვენებელი წვრთნები გამართა, ასევე მოეწყო სამხედრო ორკესტრის კონცერტი და სპეციალური ექსკურსია, იარაღისა და საბრძოლო ტექნიკის გამოფენა.
• 15 თებერვალს ცხინვალის რეგიონში ინტერნაციონალისტი მებრძოლების ხსოვნის დღე აღნიშნეს და დაღუპულთა მემორიალი ყვავილებით შეამკეს. ღონისძიებას მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეებიც ესწრებოდნენ. დამსწრე საზოგადოებას ბაზის მეთაურმა - რომან ვიაზოვსკიმ სიტყვით მიმართა.
• „მამულის დამცველის“ დღესთან დაკავშირებით, ცხინვალის რეგიონის რამდენიმე სკოლაში „სიმამაცის გაკვეთილები“ ჩატარდა. მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეებმა აღნიშნული თარიღის ისტორიაზე, რუსეთის სამხედრო წარმატებასა და მე-4 სამხედრო ბაზის დაარსებაზე ისაუბრეს.

Units of the 7th military base of the Russian Federation in Abkhazia took part in various military exercises in February:
• Battalion tactical groups carried out exercises at the Tsebelda military training ground. Motorized infantry repulsed attacks of conditional opponent's subversive groups. The regular exercises involved about 1,500 servicemen and 200 units of combat equipment, including Dozor reconnaissance vehicles, Akatsya self-propelled artillery, unmanned aerial vehicles, etc.
• Motorized infantry carried out exercises at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds. The servicemen developed the skills of operational withdrawal of combat and special equipment from permanent dislocation points and performed long-distance marches. The exercise involved reconnaissance, artillery and other units, a total of about 1,500 military personnel, and about 250 units of combat equipment.
• Bilateral exercises started at the Tsebelda military training ground. Motorized infantry, artillerymen, and tankmen developed defensive skills and destroyed subversive groups of conventional adversaries. The exercises involved over 1,500 servicemen and about 300 units of combat equipment, including Orlan-10 unmanned aerial vehicles.
• Motorized infantry, artillery and reconnaissance units carried out exercises at the Tsebelda military training ground. The servicemen performed combat shootings, as well as used Orlan-10 unmanned aerial vehicles to determine the location of subversive groups of conventional adversaries and then eliminated them. More than 1,500 military personnel and about 300 units of combat equipment were involved in the exercise.
• Servicemen started preparations for the International Army Games 2022 at the Nagvalou military training ground. The selection stage for the Artillery Masters competition is underway. The event involves about 500 military servicemen and 60 vehicles and artillery units. The military servicemen with the best results will compete in the second qualifying round of the competition.
• Servicemen of the 7th military base took part in the Become a Donor campaign and donated blood. The campaign took place at the Central Blood Bank of the Sokhumi Republican Hospital. In total, 50 liters of blood were donated.
• Physical fitness of military servicemen was checked at the 7th military base. Specialists of platoon instructors of physical training assessed the strength, speed, endurance, and military skills of military personnel.
• On the Defender of the Fatherland Day (February 23), military personnel, together with servicemen of the de facto Ministry of Defense of Abkhazia, spruced up about 30 monuments, memorials, and graves of the Red Army soldiers.
Units of the 4th military base of the Russian Federation in the Tskhinvali region took part in various military exercises in February:
• As part of tactical exercises, military personnel of the Special Forces eliminated conditional saboteurs attempting to seize a hospital. Unmanned aerial vehicles were also used to reconnoiter the area during the exercise.
• As part of exercises at the Dzartsemi military training ground, military servicemen used the Granat-1 unmanned aerial vehicle. Gvozdika 122mm self-propelled howitzers and Grad volley fire jet systems were used to destroy targets.
• Tankmen carried out exercises at the Dzartsemii military training ground. Military personnel was instructed by those tankmen who won the Tank Biathlon as part of the 7th International Army Games 2021.
• February 2 marked the 13th anniversary of the establishment of the 4th military base. At a ceremony, outstanding military personnel was given gifts, the reconnaissance battalion held demonstrative exercises, a military orchestra gave a concert, a special excursion and an exhibition of weapons and combat equipment were organized.
• On February 15, the Tskhinvali region commemorated the day of Internationalist Soldiers. The memorial to Soldiers was decorated with flowers. The event was attended by military personnel of the 4th military base as well. The Commander of the base, Roman Viazovsky, addressed the audience.
• On the Defender of the Fatherland Day, the Lessons of Courage were held in several schools of the Tskhinvali region. Servicemen of the 4th military base talked about the history of the mentioned date, the military success of Russia and the establishment of the 4th military base.