გამოცემა: N38 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-28 თებერვალი, 2022
2022 წლის 8 თებერვალს აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა „მინისტრი“ ინალ არძინბა სამუშაო ვიზიტით რუსეთის ფედერაციაში გაემგზავრა. ქალაქ მოსკოვში მან არაერთი შეხვედრა გამართა რუსეთის სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებთან და სხვა ოფიციალურ პირებთან. საგარეო საქმეთა „მინისტრის“ სამუშაო ვიზიტი 21 თებერვალს დასრულდა. ინალის ვიზიტი საკმაოდ წარმატებულად შეიძლებოდა შეფასებულიყო, თუმცა უკრაინაში რუსეთის მიერ დაწყებული სამხედრო აგრესია ინალის გეგმებში კარდინალურ ცვლილებებს შეიტანს.
„ერთიანი რუსეთის“ წევრები ცხინვალში
8 თებერვალს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ანატოლი ბიბილოვმა მიიღო რუსეთის სახელისუფლო პარტია „ერთიანი რუსეთის“-ს წარმომადგენლები, რომლებიც რეგიონში პარტია „ერთიანი ოსეთის“-ს სხდომაზე დასასწრებად ჩავიდნენ. რუსული დელეგაციის ხელმძღვანელი პარტიის გენერალური საბჭოს მდივანი, ანდრეი ტურჩაკი იყო. „ერთიანი ოსეთის“-ს სხდომაზე ბიბილოვი 10 აპრილს დაგეგმილ „საპრეზიდენტო არჩევნებში“ კანდიდატად დაასახელეს.
შეხვედრები რუსეთში
კრისტინა ოზგანი ევგენი გრაბჩაკს შეხვდა
აფხაზეთის დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი სამუშაო ვიზიტით ქ. მოსკოვში იმყოფებოდა. ოზგანი რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილეს, ევგენი გრაბჩაკს შეხვდა. შეხვედრის ფარგლებში ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს, კერძოდ: რუსეთის მიერ აფხაზეთისთვის ელექტროენერგიის მიწოდება; მოხმარებული ელექტროენერგიის კომერციული აღრიცხვისთვის ინდივიდუალური მოწყობილობების დამონტაჟების პროგრამა ქ. სოხუმში; აფხაზეთის ამჟამინდელი ენერგოინფრასტრუქტურის მოდერნიზაცია და ავარიულ მდგომარეობაში მყოფი ობიექტების რეკონსტრუქცია. უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის შემდეგ აფხაზური ენერგოსექტორის რეაბილიტაციის საკითხი დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას.
ზნაურ გასიევი კონსტანტინ კოსაჩევს შეხვდა
ცხინვალის რეგიონის „ელჩი“ რუსეთში ზნაურ გასიევი ფედერაციის საბჭოს ვიცე-სპიკერს, კონსტანტინ კოსაჩევს შეხვდა. შეხვედრის ფარგლებში კოსაჩევმა გასიევი დაარწმუნა, რომ რუსეთი რჩება რეგიონის ერთგულ მხარდამჭერად და მასთან მჭიდრო თანამშრომლობის მზადყოფნას აცხადებს. საუბრის მთავარი თემები იყო რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის თანამშრომლობის გაღრმავება, საპარლამენტო სფეროში თანამშრომლობის გააქტიურება, ასევე 2022 წლის აპრილის „საპრეზიდენტო“ არჩევნების წინა მდგომარეობა რეგიონში.
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე საბატალიონო ტაქტიკურმა ჯგუფებმა ივარჯიშეს. მარშის ფარგლებში მოტომსროლელებმა პირობითი მოწინააღმდეგის დივერსიული ჯგუფების შეტევები მოიგერიეს.
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე საბრძოლო მომზადების ფარგლებში ორმხრივი წვრთნები ჩატარდა. წვრთნებში მოტომსროლელები, არტილერისტები და ტანკისტები მონაწილეობდნენ.
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე მოტომსროლელებმა, არტილერისტებმა და მზვერავებმა ივარჯიშეს. სწავლების ფარგლებში სამხედრო მოსამსახურეებმა პირობითი მოწინააღმდეგის დივერსიული ჯგუფები გაანადგურეს.
• სამხედრო ბაზის ჯარისკაცებმა მონაწილეობა მიიღეს აქციაში „გახდი დონორი“ და სისხლი ჩააბარეს. აქცია „გახდი დონორი“ აფხაზეთში ტრადიციად იქცა და უკვე ზედიზედ მესამე წელია რაც ტარდება.
• სამხედრო მოსამსახურეებმა, აფხაზეთის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეებთან ერთად, წითელი არმიის ჯარისკაცთა 30-მდე ძეგლი, მემორიალი და საფლავი მოაწესრიგეს.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენებით ივარჯიშეს. სამხედრო მოსამსახურეებმა „Гранат-1“ ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატები გამოიყენეს.
• მე-4 სამხედრო ბაზაზე სპეციალური დანიშნულების რაზმის სამხედრო მოსამსახურეებმა ივარჯიშეს.
• 1 თებერვალს მე-4 სამხედრო ბაზაზე დაარსების 13-წლისთავი აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძიების ფარგლებში დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა ბაზის მეთაურის მოვალეობების შემსრულებელმა რაჯაბ ალიევმა. გაიმართა იარაღისა და საბრძოლო ტექნიკის გამოფენაც.
2022 წლის თებერვალში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
აფხაზეთიდან რუსეთში 150 ტონა მიმოზა გავა
აფხაზეთიდან რუსეთში მიმოზის ექსპორტი დაიწყო. 2021 წელს აფხაზეთიდან რუსეთში 150 ტონა მიმოზა გაიტანეს. მიმდინარე წელსაც დაახლოებით იგივე რაოდენობაა დაგეგმილი. ძირითადი ნაწილის ტრანსპორტირება თებერვლის ბოლოს დაიწყება და მარტის პირველ რიცხვებამდე გაგრძელდება.
ცხინვალის რეგიონმა მოსკოვში „პროდექსპოს“ გამოფენაზე ახალი ღვინის სახეობები წარადგინა
მოსკოვში 7-11 თებერვალს სურსათის 29-ე საერთაშორისო გამოფენა „პროდექსპო-2022“ გაიმართა. ცხინვალის რეგიონმა მეოთხედ წარმოადგინა საკუთარი სტენდი, ამჯერად ალკოჰოლური და მინერალური სასმლით. ჯილდო კი სამ ნომინაციაში მიიღო.
აფხაზეთში გაზიფიცირების საკითხი განიხილეს
რუსეთიდან აფხაზეთში კონტრაქტორი ორგანიზაციის სპეციალისტების დელეგაცია ჩავიდა, რომელიც გაზიფიკაციის გენერალურ სქემას ამუშავებს. მხარეთა წარმომადგენლები დე ფაქტო ეკონომიკის სამინისტროში შეხვდნენ და განიხილეს გასული წლის დეკემბერში დამტკიცებული სამოქმედო გეგმის პირველი ეტაპის განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხები. თუმცა, უკრაინაში რუსული აგრესიის შემდეგ, საეჭვოა, მსგავსი პროექტის განხორციელება მოსკოვის პრიორიტეტად დარჩეს.
აფხაზეთში „სპუტნიკ ლაითის“ ახალი დოზები ჩაიტანეს
აფხაზეთში კორონავირუსის საწინააღმდეგო რუსული ვაქცინის, „სპუტნიკ ლაითის“ ახალი დოზები ჩაიტანეს. ვაქცინის 3000 დოზა დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტრომ შეიძინა. გარდა ამისა, რუსეთმა აფხაზეთს უსასყიდლოდ 50 ათასი PCR ტესტიც გადასცა.
ცხინვალის რეგიონს რუსეთმა ვერტმფრენი გადასცა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ჯანდაცვისა და სოციალური განვითარების „სამინისტროს“ რუსეთმა ვერტმფრენი გადასცა. საჭიროების შემთხვევაში, პაციენტებს ავტომობილით მიიყვანენ „საზღვრამდე“, შემდეგ კი მათ ჩრდილოეთ ოსეთში (რუსეთში) ვერტმფრენით გადაიყვანენ.
ალექსანდრე ანქვაბმა რუსეთის საპენსიო ფონდის წარმომადგენლები მიიღო
20 იანვარს აფხაზეთის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრმა, ალექსანდრე ანქვაბმა რუსეთის ფედერაციის საპენსიო ფონდის წარმომადგენლები მიიღო. შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა თანამშრომლობის სხვადასხვა საკითხი განიხილეს. დღესდღეობით რუსულ პენსიას 28 ათასი პირი იღებს.
ანქვაბთან შეხვედრა. წყარო: km-ra.org
ცხინვალში პუშკინისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა
ქ. ცხინვალში 10 თებერვალს ა. პუშკინის გარდაცვალების თარიღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა. ღონისძიების დროს „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტის სტუდენტებმა და სკოლის მოსწავლეებმა პუშკინის შემოქმედებიდან თავიანთი საყვარელი ლექსები წაიკითხეს, ბოლოს კი მისი ძეგლი ყვავილებით შეამკეს.
რუსეთმა აფხაზეთს სასკოლო სახელმძღვანელოები გადასცა
აფხაზეთის სკოლებში რუსეთის მიერ გამოგზავნილი სასკოლო სახელმძღვანელოების განაწილების პირველი ეტაპი დასრულდა. საერთო ჯამში, აფხაზეთის 153-მა სკოლამ 161 ათასი სახელმძღვანელო მიიღო.
„სახელმწიფო“ უნივერსიტეტმა რუსეთის მეცნიერებათა აკადემიასთან ხელშეკრულება გააფორმა
11 თებერვალს ა. თიბილოვის სახელობის ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტმა ხელშეკრულება გააფორმა რუსეთის მეცნიერებათა აკადემიის ურალის ფილიალის სამეცნიერო ცენტრთან.
ინტერნაციონალისტი მებრძოლების ხსოვნის დღე ცხინვალის რეგიონში
15 თებერვალს ცხინვალის რეგიონში ინტერნაციონალისტი მებრძოლების ხსოვნის დღე აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძიების ფარგლებში მებრძოლთა მემორიალი ყვავილებით შეამკეს.
ცხინვალის რეგიონის სკოლებში „სიმამაცის გაკვეთილები“ ტარდება
23 თებერვალს „მამულის დამცველის“ დღესთან დაკავშირებით, ცხინვალის რეგიონის სკოლებში „სიმამაცის გაკვეთილები“ ჩატარდა, რაც ახალგაზრდა თაობის სამხედრო-პატრიოტული სულისკვეთებით აღზრდას ისახავს მიზნად.
აფხაზეთში საბავშვო კონკურსი „კავკასიისთვის ბრძოლა“ დასრულდა
22 თებერვალს აფხაზეთში საბავშვო კონკურსი „კავკასიისთვის ბრძოლა. სტალინგრადი“ დასრულდა. კონკურსის მიზანი იყო „დიდი სამამულო ომის“ შესახებ ისტორიული მეხსიერების შენახვა.

Publication: N38 / Review period: February 1-28, 2022
On February 8, 2022, the de facto Minister of Foreign Affairs of Abkhazia, Inal Ardzinba, paid a working visit to the Russian Federation. In Moscow, he held a number of meetings with representatives of Russian state agencies and other officials. The working visit of the “Minister” of Foreign Affairs ended on February 21. This visit could have been considered quite successful, however, the military aggression launched by Russia in Ukraine will cardinally change Inal Ardzinba’s plans.
Members of the United Russia Party in Tskhinvali
On February 8, the de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, hosted representatives of the United Russia ruling party, who arrived in the region to attend a session of the United Ossetia party. The head of the Russian delegation was the Secretary of the General Council of the party, Andrey Turchak. The session of the United Ossetia party nominated Anatoly Bibilov as a candidate in the “presidential elections” scheduled for April 10.
Meetings in Russia
Kristina Ozgan Meets with Evgeny Grabchak
The de facto Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, during her working visit to Moscow, met with the Deputy Minister of Energy of the Russian Federation, Evgeny Grabchak.
The meeting discussed the issues of cooperation in the field of energy, in particular: Supply of electricity to Abkhazia from Russia; Installation program of individual devices for commercial metering of consumed electricity in Sokhumi; Modernization of the existing energy infrastructure of Abkhazia and reconstruction of facilities in disrepair. The Russian military aggression in Ukraine calls into question the issue of the rehabilitation of the Abkhaz energy sector.
Meeting between Kristina Ozgan and Evgeny Grabchak. Source: abkhazinform.com
Znaur Gasiev Meets with Konstantin Kosachev
The “Ambassador” of the Tskhinvali region to Russia, Znaur Gasiev, met with the Deputy Speaker of the Federation Council, Konstantin Kosachev. During the meeting, Mr. Kosachev assured the “Ambassador” that Russia remains a staunch supporter of the region and expresses readiness for close cooperation. The main topics of conversation were the deepening of cooperation between Russia and the Tskhinvali region, the intensification of inter-parliamentary cooperation, as well as the pre-election situation in the region. The “presidential” elections are scheduled by April 2022 in the Tskhinvali region.
Military Exercises at the 7th military base in Abkhazia
Other News of the 7th Military Base
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in February 2022 can be found here.
Cooperation in the Economy Field
Russia Will Import 150 Tons of Mimosa from Abkhazia
Mimosa export started from Abkhazia to Russia. In 2021, a total of 150 tons of mimosa were exported from Abkhazia to Russia. Approximately the same volume of export is planned this year as well. Transportation of the main part will start at the end of February and will last until the first days of March.
Tskhinvali Region Presents New Varieties of Wines at the Prodexpo Exhibition in Moscow
The 29th international food exhibition Prodexpo-2022 was held in Moscow on February 7-11. The Tskhinvali region presented its own stand for the fourth time, this time of alcoholic beverages and mineral drinks. The region won awards in three nominations.
Gasification Issue Was Discussed in Abkhazia
A delegation of contractor specialists from Russia arrived in Abkhazia. The contractor company is developing the general scheme of gasification. The parties met at the de facto Ministry of Economy and discussed issues related to the implementation of the first phase of an action plan which was approved in December last year. However, after the Russian aggression in Ukraine, the implementation of such a project is unlikely to remain a priority for Moscow.
New Doses of Sputnik Light Delivered to Abkhazia
New doses of the Sputnik Light Russian vaccine against the coronavirus were delivered to Abkhazia. The de facto Ministry of Health purchased a batch of 3000 doses of the vaccine. In addition, Russia provided 50,000 PCR tests for free to Abkhazia.
Russia Allocated a Helicopter to the Tskhinvali Region
The de facto Ministry of Health and Social Development of the Tskhinvali region received a helicopter from Russia. It will enable the region to transport patients to the “border” by a car and then take a helicopter to North Ossetia (Russia) when necessary.
Aleksander Ankvab Hosts Representatives of the Russian Pension Fund
On January 20, the de facto Prime Minister of Abkhazia, Aleksander Ankvab, hosted representatives of the Pension Fund of the Russian Federation. During the meeting, the parties discussed various issues of cooperation. Currently, a total of 28 thousand people receive Russian pensions.
Meeting with Aleksander Ankvab. Source: km-ra.org
Tskhinvali Holds an Event Dedicated to Pushkin
On February 10, an event dedicated to the date of Pushkin's death was held in Tskhinvali. During the event, students of the “State” University and schoolchildren read their favourite poems by Pushkin, and laid flowers at his monument.
Russia Hands Over Textbooks to Abkhazia
The first stage of textbooks distribution sent by Russia to Abkhaz schools is completed. In total, 161 thousand textbooks were distributed to 153 schools in Abkhazia.
“State” University Signs an Agreement with the Russian Academy of Sciences
On February 11, the so-called State University of South Ossetia named after A. Tibilov signed an agreement with the Scientific Center of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences.
Tskhinvali Region Marks Internationalist Soldiers Remembrance Day
On February 15, the Tskhinvali region commemorated Internationalist Soldiers. As part of the ceremony, flowers were laid at the memorial to the Soldiers.
Lessons of Courage in Schools of the Tskhinvali Region
On February 23, on the Defender of the Fatherland Day, the Lessons of Courage were held in schools of the Tskhinvali region. The lessons are aimed at raising the military-patriotic spirit among the young generation.
Fight for the Caucasus Children’s Competition is Over in Abkhazia
On February 22, the Fight for the Caucasus children’s competition was completed in Abkhazia. The goal of the competition was to preserve the historical memory of the Great Patriotic War.