გამოცემა N8 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 მარტი, 2022 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
მარტში ცხინვალის რეგიონთან მდებარე საოკუპაციო ხაზთან აქტივობა მკვეთრად შემცირდა. ეს განპირობებული იყო თებერვლის ბოლოს უკრაინაში დაწყებული რუსეთის სამხედრო აგრესიის გამო. შეჩერდა წინა თვეების განმავლობაში აქტიურ ფაზაში მყოფი ბორდერიზაციის პროცესი, შესაბამისად, ბორდერიზაციისა და საოკუპაციო ხაზთან მიმდინარე საქმიანობის დაწყება/განახლების შესახებ ინფორმაცია ოფიციალურ წყაროებში არ გავრცელებულა.
ლევან მაჩაბელის დაკავება
ე.წ. სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის განცხადების მიხედვით, რომელიც შემდგომში საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმაც (სუს) დაადასტურა, 26 მარტს საქართველოს მოქალაქე ლევან მაჩაბელი დააკავეს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ქერეს მიმდებარედ, რომელიც ოკუპირებულ სოფ. გოიათას ესაზღვრება. დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, საქართველოს მოქალაქემ უკანონოდ გადაკვეთა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო საზღვარი, აღნიშნულ ქმედებას კი ქართული მხარის მიერ პროვოკაციად აფასებს. ქართული მხარე არ ადასტურებს საქართველოს მოქალაქის მიერ საოკუპაციო ხაზის გადაკვეთის ფაქტს და აცხადებს, რომ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ ამოქმედებულია მის ხელთ არსებული ყველა მექანიზმი უკანონოდ დაკავებული პირების უმოკლეს ვადებში გასათავისუფლებლად.
დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტი მაჩაბელს დივერსიის მცდელობაში ადანაშაულებს და განცხადებაში იხსენიებს ჩატარებულ ოპერატიულ სამძებრო სამუშაოებს, რომლის საშუალებითაც ოსურმა მხარემ დაადგინა, რომ დაკავებული მოქალაქე საქართველოს შეიარაღებული ძალების მე-3 ბრიგადის ყოფილი სამხედრო მოსამსახურე და 2008 წლის ომის მონაწილეა. ინფორმაციას, რომ დაკავებული მოქალაქე მოქმედი სამხედროა, სუს-ი არ ადასტურებს.
რადიო თავისუფლების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით მაჩაბელი გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში დათა ვანიშვილის ოჯახისთვის შეგროვებული თანხის გადასაცემად მარტო იმყოფებოდა. მისი დის, ნინა მაჩაბელის ვარაუდით კი, საოკუპაციო ძალებმა იგი მიმდებარე ტერიტორიაზე, მინდორში დააკავეს.
ლევან მაჩაბელი. წყარო: radiotavisupleba.ge
30 მარტს საოკუპაციო ხაზის დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისის მონაკვეთს ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარე და პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან ერთად, ეწვია. სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა მარეკ შჩეგელმა სტუმრებს ადგილზე გააცნო ინფორმაცია იმ პრობლემებისა და უარყოფითი შედეგების შესახებ, რაც ოძისის გამშვები პუნქტის ორ წელიწადნახევრის წინ ჩაკეტვას მოჰყვა, საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისათვის.
საერთაშორისო ვიზიტი საოკუპაციო ხაზზე. წყარო: eumm.eu
ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების გადადებული რაუნდი
ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 56-ე რაუნდი, რომელიც 2022 წლის 20-30 მარტს იყო ჩანიშნული, უკრაინაში მიმდინარე საომარი მოქმედებების გამო გადაიდო. ჯერჯერობით ცნობილი არ არის ზუსტად როდის გაიმართება შეხვედრა, თუმცა თანათავმჯდომარეთა კომუნიკაცია მოლაპარაკებების ყველა მხარესთან ვირტუალურ რეჟიმში გრძელდება.

In March, activities along the occupation line near the Tskhinvali region fell sharply due to the Russian military aggression in Ukraine which started in late February. The “borderization” process, which has been in an active phase during the previous months, was suspended, therefore, information about the start/renewal of the “borderization” process and activities along the occupation line has not yet been disseminated in official sources.
Detention of Levan Machabeli
According to a statement of the so-called State Security Committee of the Republic of South Ossetia which was later confirmed by the State Security Service of Georgia (SSS), Levan Machabeli, a citizen of Georgia, was detained near the village of Kere (Gori municipality) on March 26. The village borders an occupied village of Goiata. According to the de facto Security Committee, the Georgian citizen illegally crossed the so-called state border of South Ossetia. The Georgian side assesses the mentioned action as a provocation, does not confirm the fact that the Georgian citizen crossed the occupation line and states that the Georgian central government activated all the mechanisms at its disposal to release illegally detained persons as soon as possible.
The de facto Security Committee accuses Machabeli of attempting sabotage. The Committee’s statement mentions an operative search operation conducted by the Ossetian side which revealed that the detained citizen is a former serviceman of the 3rd brigade of the Georgian Armed Forces and a participant in the 2008 war. The SSS does not confirm the information that the detained citizen is an active military.
According to the information disseminated by Radio Tavisufleba, Machabeli was alone in the village of Khurvaleti, Gori municipality, to hand over money collected for Data Vanishvili's family. According to his sister, Nina Machabeli, the occupation forces arrested him in the nearby fields.
Levan Machabeli. Source: radiotavisupleba.ge
On March 30, the OSCE Chairman-in-Office and the Polish Foreign Minister, together with the European Union Monitoring Mission, visited the occupation line in the village of Odzisi, Dusheti municipality. Marek Szczygieł, the Head of the EU Monitoring Mission in Georgia (EUMM), briefed the guests about the problems and negative consequences for residents on both sides of the occupation line which followed the closure of the Odzisi checkpoint two and a half years ago.
International Visit to the Occupation Line. Source: eumm.eu
Postponed Round of the Geneva International Discussions
The 56th round of the Geneva International Discussions which was scheduled for March 20-30, 2022, was postponed due to the ongoing hostilities in Ukraine. It is not yet known exactly when the meeting will take place, although the co-chairs' communication with all parties of the talks continues in a virtual mode.