გამოცემა №13 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 აპრილი, 2022 / ავტორი: თამთა კაპანაძე
„აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან რუსეთის ეკონომიკური ურთი ერთობების მიმოხილვა“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მიმოხილვის მიზანია მკითხველისთვის ინფორმაციის მიწოდება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან რუსეთის ეკონომიკური ურთიერთობების სხვადასხვა სფეროს შესახებ. მიმოხილვა გამოდის თვეში ერთხელ და გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვებს, ვისაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში კრემლის პოლიტიკა აინტერესებთ.
ბრძოლა ეკონომიკური კრიზისის დასაძლევად
მას შემდეგ რაც აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის მთავარი მხარდამჭერი - რუსეთი უკრაინაში დაწყებული ომის გამო საერთაშორისო სანქციების დარტყმის ქვეშ აღმოჩნდა, დე ფაქტო ხელისუფლება მოსალოდნელი კრიზისის დაძლევის გზებს ეძებს.
სამომხმარებლო ბაზრის სტაბილიზაციისა და ფასების არაგონივრული ზრდის თავიდან აცილების მიზნით, დე ფაქტო მთავრობამ სპეციალური დადგენილებით დაამტკიცა საკვები პროდუქტების ძირითადი სახეობების სია და დაადგინა სავაჭრო შეღავათების მაქსიმალური ოდენობა საკვები პროდუქტების ძირითად სახეობებზე.
ახალი ეკონომიკური გამოწვევების პირობებში მიიღეს მეწარმეების მხარდამჭერი დადგენილებებიც. იმ პროდუქციის იმპორტი, რომელიც აფხაზეთში არ იწარმოება, დაბეგვრას აღარ ექვემდებარება და გათავისუფლდება გადასახადისაგან.
პირველ ივლისამდე იმპორტის ტარიფები მოიხსნა იმ პროდუქტებზე, რომლებიც აფხაზეთში არ იწარმოება. პროდუქტების სიაში შევიდა: ზეთი, კარაქი, შაქარი, მარილი, ჩაი, ბურღულეული, ბავშვის საკვები და სხვ.
გამოიცა დადგენილება სამეწარმეო სუბიექტების დროებითი მხარდაჭერის ღონისძიების შესახებაც. ამ საკითხზე დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა კრისტინა ოზგანმა განაცხადა, რომ „მსოფლიოში და რუსეთის ფედერაციაში მიმდინარე მოვლენების გამო ფასები მნიშვნელოვნად იზრდება, განსაკუთრებით მაშინ, როცა თითქმის მთელი პროდუქტი აფახაზეთში რუსეთიდანაა შემოტანილი, სწორედ ამის გამო მთავრობამ არაერთი საჭირო გადაწყვეტილება მიიღო.“
დსთ-ს ქვეყნების კონგრესი
მოსკოვში, საგამოფენო ცენტრში (ВДНХ), დსთ-ის ქვეყნებს უმასპინძლეს. ქვეყნებმა მონაწილეობა მიიღეს დსთ-ის წევრი ქვეყნების კონგრესის საქმიანობასა და საგამოფენო-ბაზრის თანამშრომლობის სახელმწიფოთაშორისი საბჭოს ყოველწლიურ შეხვედრაში. ორგანიზატორების მოწვევით ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის დელეგაციამაც, რუსეთის ფედერაციაში აფხაზეთის რესპუბლიკის სავაჭრო წარმომადგენელმა ოლეგ ბარციცმა.
აფხაზური ღვინის კონკურსი
სოხუმში აფხაზური ღვინის პირველი ეროვნული კონკურსის შედეგები შეაჯამეს. მთლიანობაში ორგანიზატორებმა აფხაზეთის რეგიონებში პროდუქციის 100 ნიმუში შეარჩიეს. სადეგუსტაციო კომისიამ გამარჯვებულებიც გამოავლინა. საპრიზო ადგილზე გასულ ღვინის მწარმოებლებს ფულად პრიზთან ერთად სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და აჩბას ოჯახის სპეციალური პრიზი გადაეცათ.
ახალი საარსებო მინიმუმი
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკაში 2022 წლის პირველი კვარტლისთვის ახალი საარსებო მინიმუმი დამტკიცდა, რამაც 14 497 რუბლი შეადგინა. საარსებო მინიმუმის ზრდა საკვებ პროდუქტებზე საშუალო ფასების მატებით არის განპირობებული.
საარსებო მინიმუმი ერთ სულ მოსახლეზე 2022 წლის პირველი კვარტლისთვის შეადგენდა 14,497 რუბლს. 2021 წლის მეოთხე კვარტლის მაჩვენებლებთან შედარებით, საარსებო მინიმუმი ერთ სულ მოსახლეზე გაიზარდა 1 177 რუბლით.
სოციალური ფონდის 2021 წლის შედეგები
ცხინვალის რეგიონში 2020 წელთან შედარებით პენსიონერთა რაოდენობა 351 ადამიანით გაიზარდა, რაც 5388-ს შეადგენს. ამის შესახებ ნათქვამია სოციალური ფონდის 2021 წლის საქმიანობის ანგარიშში.
2022 წლის 1 იანვრიდან ყველა პენსია ინდექსირებულია 7,7 პროცენტით. ამრიგად, საშუალო პენსია ახლა 8,262 რუბლია. ჯანმრთელობისა და სოციალური განვითარების დე ფაქტო მინისტრმა სოსლან ნანიევმა განაცხადა, რომ წლის განმავლობაში პენსიებზე დაიხარჯა 546 მილიონ რუბლზე მეტი (გეგმური თანხის 99,9 პროცენტი).
კანონპროექტი ბიუჯეტის შესახებ
ცხინვალის რეგიონის „ბიუჯეტის“ შესრულების შესახებ კანონპროექტი დე ფაქტო მთავრობამ 13 აპრილს გამართულ სხდომაზე დაამტკიცა. საგადასახადო და არასაგადასახადო შემოსავლები განხორციელდა 1,541,598 ათასი რუბლის ოდენობით, რაც წლიური ბიუჯეტის 97,1%-ია.
ცხინვალის რეგიონში ხელფასებისა და პენსიების გაცემას, ასევე „ბიუჯეტს“, პრაქტიკულად სრულად რუსეთი აფინანსებს.

Fight for Overcoming the Economic Crisis
After the international sanctions were imposed on Russia, the main supporter of the de facto republic of Abkhazia, over the war in Ukraine, the de facto government is looking for ways to overcome the impending crisis.
In order to stabilize the consumer market and prevent unreasonable increase in prices, a special decree of the de facto government approved a list of the main food products and set the maximum amount of trade preferences for the main types of food products.
In the face of new economic challenges, resolutions in support of entrepreneurs were also adopted. Imports of products that are not produced in Abkhazia are no longer subject to taxation and are exempt from tax.
Until July 1, import tariffs on products that are not produced in Abkhazia were lifted. The list of products includes: oil, butter, sugar, salt, tea, cereals, baby food, etc.
A decree was also issued on the temporary support measure for entrepreneurial entities. The de facto Deputy Prime Minister and the Economy Minister, Kristina Ozgan, said that “there is a significant rise in prices due to the developments in the world and in the Russian Federation, especially when Abkhazia imports almost all products from Russia. That’s why the government made a number of necessary decisions.”
CIS Congress
In Moscow, the Exhibition Center (ВДНХ) hosted the CIS countries. The countries participated in the activities of the Congress of the CIS member states and in the annual meeting of the Interstate Council for Exhibition-Market Cooperation. A delegation of the de facto Republic of Abkhazia, the Trade Representative of the Republic of Abkhazia in the Russian Federation, Oleg Bartsits, also took part in the event at the invitation of the organizers.
Abkhazian Wine Competition
Sokhumi summarized the results of the first national competition of Abkhazian wine. In total, the organizers selected 100 samples of products in the regions of Abkhazia. The tasting commission also revealed the winners winemakers who were awarded a cash prize and a special prize by the Ministry of Agriculture and the Achba family.
New subsistence level
The de facto republic of the Tskhinvali region approved a new subsistence level for the first quarter of 2022, which amounted to RUB 14,497. The increase in the subsistence level is due to the increase in average prices for food products.
The subsistence level per capita was RUB 14,497 for the first quarter of 2022. The subsistence level per capita increased by RUB 1,177 compared to the fourth quarter of 2021.
Results of the 2021 Social Fund
As the 2021 report of the Social Fund states, the number of pensioners in the Tskhinvali region increased by 351 people compared to 2020, and totaled 5388.
From January 1, 2022, all pensions are indexed at 7.7 percent. Thus, the average pension equals to RUB 8,262. The de facto Minister of Health and Social Development, Soslan Naniyev, said that more than RUB 546 million (99.9 percent of the planned amount) were spent on pensions during the year.
Budget Bill
At the April 13 sitting, the de facto government approved a draft law on the implementation of the “budget” of the Tskhinvali region. Tax and non-tax revenues amounted to RUB 1,541,598 thousand, which is 97.1% of the annual budget.
The issuance of salaries and pensions in the Tskhinvali region, as well as the region’s “budget,” is practically fully financed by Russia.